Atla

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma


Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma

Kişinin yaşadığı süreç boyunca birçok sorumluluğu olduğu gibi, sahip olduğu birçok da hakkı vardır. Bu haklar, kişiyle birlikte yaşar ve kişinin haklarının farkındalığı dâhilinde uygulanır.

Fakat birçok vatandaş sahip olduğu hakları, hakların izahını, hangi durumlarda ne yapması gerektiğini bilmediğinden çoğu zaman mağdur bir duruma düşer. Oysaki adaletin amacı hiçbir hakkın çiğnenmemesinin yanı sıra haklının hakkının verilmesidir.

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hakkı

Kişinin sahip olup da farkına varmadığı haklardan bir tanesi de hiç şüphesiz “Kıdem ihbar Tazminatı” dır. Kişinin çalıştığı kurumda sahip olduğu haklardan bir tanesi olan Kıdem ihbar tazminatı daha detaylı inceleyerek, kıdem ve ihbar tazminatı nasıl alınır, kıdem ve ihbar davası açmak için neler yapılmalıdır? gibi sorulara cevap bulalım.

Kıdem tazminatı, kişide uzun yıllar çalışma sonucunda oluşması muhtemel fiziksel ve psikolojik hasarların karşılığında, ayrıca kişinin sadakatinin de bir ödülü olarak ödenen tazminat parasıdır.

 Kıdem tazminatı nasıl alınır birçok kişinin kafasını karıştıran bir soru haline gelmiştir. Çalışanın bu tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkartılması gerekmektedir.

Çalışan kendi rızasıyla işten çıktığı takdirde kıdem tazminatı hakkından da feragat etmiş olur. Bir çalışanın kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olması için en az bir yıl o yerde çalışmış olması gerekir. Bir yıl 360 gün değil, 365 günden hesaplanmaktadır.

kıdem ve ihbar tazminat hesaplama 2018

Kıdem tazminatı nasıl alınır ve bunun şartları nelerdir, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesinde ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bununla ilgili yasa 7 tane farklı durum ortaya çıkmaktadır.

 İşçi, eğer herhangi bir ahlak ya da iyi niyet kuralını ihlal etmediği halde işveren tarafından işten çıkartılıyorsa kıdem tazminatına hak kazanır. Ayrıca yapılan işin sağlığına zarar verdiğini ya da işverenin ahlak kurallarına aykırı tutumunu ileri sürerek zorlayıcı bir sebeple işi bırakırsa da bu haktan yararlanabilir.

Erkeklerin vatani görev yapmak için işi bırakırsa, kadınlar evlendikten itibaren bir yıl içerisinde işi bırakır ya da bırakmak durumunda kalır ise de kıdem tazminatı onun hakkıdır. İşçinin ölmesi durumunda da kıdem tazminatı mirasçıları tarafından almaya hak kazanılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma - Yorum
    KUMSAL HIZARCI -
    9 Ağustos 2016

    Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Haketme Hakkı Davayı açma şartları nelerdir..

    Cevapla
Yorum Bırak