Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır? | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? Kıdem tazminatı hesaplanması ayrıldıkları iş yerinden ne kadar ödeme alacağını merak eden kişiler tarafından yapılmaktadır.

Kıdem tazminatlarında belirli bir tavan ücret bulunmaktadır. Bu yıl söz konusu ücret 300 lira artış gösterdi ve 5 bin TL’yi gördü. Bu ücret, alınan maaş ne kadar olursa olsun, tavan ücreti olarak kabul edilecek.

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Ödenir?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabına gelelim. Çalışana bir yıl için bir aylık brüt ücret ödemesi yapılır. Toplam tazminat miktarı bu doğrultuda, son alınan aylık brüt ücret üzerinden hesaplanmış oluyor.

Son ücret iş yerinde çalışılan gün sayısı ile çarpılınca toplam tazminat tutarı elde edilmiş oluyor. Bir işçinin 2 bin 500 tl maaş aldığını varsayalım. İşçi, iş yerinde 7 yıldır çalışmışsa, kıdem tazminatınız 17 bin 500 tl olarak hesaplanmış olur. Bu ücretin içine yemek, yol yardımı, ikramiyeler ve prim ücretleri de dahil ediliyor.

Kıdem Tazminatı Ödemelerinde bir Sınır Yok mudur?

Kıdem tazminatı nedir bu ücretin bir sınırı yok mudur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu tazminatın elbette bir sınırı var ve bu sınıra tavan ücreti deniyor.

Örneğin bir devlet memuruna ödenecek olan tutar azami emeklilik tutarından fazla olamaz. Geçen sene tavan ödeme 4 bin 732 TL idi.

Bu da, bu sene emekli olan emeklilerin geçtiğimiz seneye göre neredeyse yüzde 6 daha fazla para alması anlamına gelir. Haziran ayından sonra kıdem tazminatı ücretlerinin daha da artması bekleniyor.

Kıdem Tazminat Hesabı Yapılırken Tavan Ücret Dikkate Alınmalıdır

Kıdem tazminatı hesaplanırken, yüksek maaş alan kişiler genellikle aylık ücret ile çalıştıkları ücreti yıl ile çarptıktan sonra çıkan rakamı alacakları kıdem tazminatı ücreti sanıyorlar. Fakat bu yanlış bir hesaplamadır.

Kıdem tazminatı şartlarına göre, tavan ücret 5 bin TL’dir. Hesaplama yapılırken bu ücret dikkate alınmalıdır.

5 yıl boyunca 6 bin liranın üzerinde çalışmış bir kişi için kıdem tazminat ücreti 25 bin lira olacaktır. 6 bin ile 5 yılın çarpılmasından elde edilen 30 bin değil.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır

 Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Sorusu Sorulduğunda Kıdem ve İhbar Tazminatı Alınabilmesi İçin İşçinin İş Sözleşmesini Haklı olarak fesih etmiş olması gerekmektedir..

Fesih Sebebini Mutlaka İşverene Yazılı olarak Noter aracılığı ile bildirilmesi gerekmektedir.(Noterden İhtar Çekileceği Gibi İş Mahkemesine de Dava Açılabilir) Yazılı olarak bildirilen haklı sebeplerin giderilmesi ve ve alamadığınız ödemeleri ödenmesi için belirli sürenin dolmasını bekleyin.

Kıdem Tazminatı Arabuluculuk Sürecinde Nasıl Hesaplanarak Alınır

İhtarnamede belirtilen sürede kıdem tazminatınız hesabınıza yatırılmamış ise artık hukuksal sürecin başlatılması gerekmektedir.

İşçi alacaklarında yapılan düzenleme gereği tazminat talepleri için işçi gerek kendisi yada avukat aracılığı ile arabuluculuk merkezlerine başvuru yaparak konun uzlaşma ile çözülmesini talep etmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı İş Mahkemesi Kararında Nasıl Hesaplanarak Alınır

Arabulucu başvurusu olumsuz sonuçlanması durumunda en kısa sürede İş Mahkemelerine Kıdem İhbar Tazminatı Ve Diğer Alacaklarınız için İŞ MAHKEMESİNE dava açılmalıdır.

En çok açılan iş davaları, işçi alacakları ile ilgili iş davaları ve hizmet tespiti ile ilgili iş davalarıdır. İşçi alacakları davalarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, ödenmemiş ücretler  istenir.

Ücretlerin asgari ücret olarak gösterilmiş olması hakimi bağlamaz. Hakim gerçek ücretin tespiti için ilgili yerlere yazı yazar ve tanıkları dinler.

İş Davalarını bireysel takip edeceğiniz gibi  Avukat vekalet verilmesi durumunda davanız da  açılabilir. Davanın Avukat ve danışmanlık hizmeti  İle takip edilmesi her zaman faydalı olup, alacaklarınız ve hak kaybınızı en aza indirir.

İş hukuku danışmanlık konuları hakkında sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yargıtay Kararlarına Göre Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır

İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI – ISLAH DİLEKÇESİNDE İHBAR VE YILLIK İZİN ALACAĞINA EN YÜKSEK BANKA MEVDUAT FAİZİ TALEP ETTİĞİ. YASAL FAİZ ORANINI AŞMAMAK ÜZERE EN YÜKSEK BANKA MEVDUAT FAİZİ YÜRÜTÜLMESİ GEREĞİ.

ÖZET: Islah dilekçesinde ihbar ve yıllık izin alacağına en yüksek banka mevduat faizi talep ettiğinden bu alacakların ıslah dilekçesi ile talep edilip hüküm altına alınan bölümüne yasal faiz oranını aşmamak üzere en yüksek banka mevduat faizi yürütülmesi gerekirken yasal faiz yürütülmüş olması bozmayı gerektirmiştir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

25 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp