Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kıdem Tazminatı  > Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Sorusu Sorulduğunda Kıdem ve İhbar Tazminatı Alınabilmesi İçin İşçinin İş Sözleşmesini Haklı olarak fesh etmiş olması gerekmektedir..

Fesih Sebebini Mutlaka İşverene Yazılı olarak Noter aracılığı ile bildirilmesi gerekmektedir.(Noterden İhtar Çekileceği Gibi İş Mahkemesine de Dava Açılabilir) Yazılı olarak bildirililen haklı sebeplerin giderilmesi ve ve alamadığınız ödemeleri ödenmesi için belirli sürenin dolmasını bekleyin.

İhtarnamede belirtilen sürede kıdem tazminatınız hesabınıza yatırılmamış ise artık hukuksal sürecin başlatılması gerekmektedir. İşçi alacaklarında yapılan düzenleme gereği tazminat talepleri için işçi gerek kendisi yada avukat aracılığı ile arabuluculuk merkezlerinebaşvuru yaparak konun uzlaşma ile çözülmesini talep etmeis gerekmektedir.

Arabulucu başvurusu olumsuz sonuçlanması durumunda en kısa sürede İş Mahkemelerine Kıdem İhbar Tazminatı Ve Diğer Alacaklarınız için İŞ MAHKEMESİNE dava açılmalıdır.

En çok açılan iş davaları, işçi alacakları ile ilgili iş davaları ve hizmet tespiti ile ilgili iş davalarıdır. İşçi alacakları davalarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, ödenmemiş ücretler vb. istenir. Ücretlerin asgari ücret olarak gösterilmiş olması hakimi bağlamaz. Hakim gerçek ücretin tespiti için ilgili yerlere yazı yazar ve tanıkları dinler.

İş Davalarını bireysel takip edeceğiniz gibi  Avukat a vekalet verilmesi durumunda davanız da  açılabilir. Davanın Avukat İle takip edilmesi herzaman faydalı olup, alacaklarınız ve hak kaybınızı en aza indirir.

Yargıtay Kararı – Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Hesaplanır

İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI – ISLAH DİLEKÇESİNDE İHBAR VE YILLIK İZİN ALACAĞINA EN YÜKSEK BANKA MEVDUAT FAİZİ TALEP ETTİĞİ – YASAL FAİZ ORANINI AŞMAMAK ÜZERE EN YÜKSEK BANKA MEVDUAT FAİZİ YÜRÜTÜLMESİ GEREĞİ – YASAL FAİZ YÜRÜTÜLDÜĞÜ

ÖZET: Islah dilekçesinde ihbar ve yıllık izin alacağına en yüksek banka mevduat faizi talep ettiğinden bu alacakların ıslah dilekçesi ile talep edilip hüküm altına alınan bölümüne yasal faiz oranını aşmamak üzere en yüksek banka mevduat faizi yürütülmesi gerekirken yasal faiz yürütülmüş olması bozmayı gerektirmiştir.

0 Yorum

Yorum Bırak