Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? - 2018

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? Kıdem Tazminatı İşçinin yasada öngörülen bir tam yıl kıdeminden sonra yasalarda belirtilmiş bir sebep ile hizmet sözleşmesinin feshi. Ve sona ermesi durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacağı kanunda belirtilmektedir.

Muvazzaf askerlik görevine gitmesi sebebi ile iş sözleşmesini fesheden erkek işçiler ile evlendikten bir yıl içerisinde iş sözleşmesini fesheden kadın işçiler bir yıllık hizmet süresini doldurmuş olmaları durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır. Aynı şekilde bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumundan veya bağlı oldukları sandıklardan.

Emeklilik, yaşlılık, malullük veya toptan ödeme alabilmek için iş sözleşmesini fesheden erkek veya kadın işçilerin en az bir yıllık kıdemlerinin olması durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır.

Aynı şekilde işçinin bir yıl veya daha fazla bir süre ile kıdem süresinin olduğu. İşverene bağlı şekilde çalışan işçilerin herhangi bir sebep ile ölmesi durumunda yasal mirasçıları kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır.

Kıdem Tazminatı Bir Yıl Çalışmış Olma Şartları

Bir işçinin kıdem tazminatına hak kazanması için öncelikler bir yıl süre ile çalışmış olması gerekmektedir. Yani işçinin işe girdiği gün, ay sonraki yılın aynı gününde tam bir yıl geçmiş sayılmaktadır.

Haftada birkaç gün veya saat çalışan işçilerin, işe giriş ve işten ayrılış tarihleri arasındaki sürenin bir yıl olması durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanmaları mümkün olacaktır.

Bir yıllık kıdem süresinin başlangıç tarihi iş sözleşmesinin düzenlendiği tarih değil, fiili olarak işe başlanan ilk gün olmaktadır. Deneme süreli bir hizmet sözleşmesinde deneme süresinin başlangıcı dikkate alınmaktadır. (Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?)

Hizmet Sözleşmesinin İş Kanuna Tabi Olma Kıdem Tazminatı Alma Şartları

4857 sayılı İş Kanunun 4’üncü maddesine göre hakkında. İş Kanunu hükümlerinin uygulanması mümkün olmayan iş ve iş yerlerinde çalışan işçilerin bir yıldan fazla süreli çalışmış olmaları durumunda bile kıdem tazminatı almaya hak kazanmaları söz konusu değildir.

Bu konuda ev hizmetleri İş Kanunu dışında bulunduğundan bu işte çalışan bir kadının kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

Askerlik Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Muvazzaf askerlik görevini tamamlamak için askere gidecek olan erkek işçi çalıştığı iş yerinden iş sözleşmesini feshederek ayrılacaktır.

Bu konuda İş Kanunun 14’üncü maddesinde zorunlu askerlik görevi için iş yerinden ayrılan işçinin bir yıl kıdemini doldurmuş olması durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacağı belirtilmektedir.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Bayan işçilerin evlendikten sonraki bir yıl içerisinde iş sözleşmesini feshetmeleri ve işten ayrılmaları durumunda. Bir yıl kıdemini doldurmuş olan bayan işçilerin kıdem tazminatı hakkı olmaktadır.

Bayan işçinin evlilik tarihinden bir yıl içerisinde. Bir yıldan fazla çalıştığı iş yerinden ayrılması ve kıdem tazminatını alması hemen başka bir işe girmesine engel bir durum olmamaktadır.

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma Şartları

İşçilerin emekliliği, malullük durumu veya yaşlılık durumu ile bağlı oldukları. Sosyal güvenlik veya sandıktan toptan bir para almaları amacı ile bir yıldan fazla süre ile çalıştıkları işyerinden ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır.

Makalede Kıdem Tazminatı Şartları konusu işlenmiştir. Kıdem Tazminatı Şartları konusu hakkında daha geniş bilgi için avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz. İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz. (Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1543005257251{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI – İŞÇİNİN MESLEKTE GEÇİRDİĞİ SÜRENİN İŞYERİNDE ÇALIŞTIĞI TARİHLER MESLEK ÜNVANI VE FİİLEN YAPTIĞI İŞ BİLDİRİLEREK SENDİKA VE İLGİLİ İŞÇİ VE İŞVEREN KURULUŞLARINDAN EMSAL ÜCRETİN NE OLABİLECEĞİNİN ARAŞTIRILMASI “][vc_column_text]ÖZET: Davacı, kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

İşçinin kıdemi, meslek ünvanı, fiilen yaptığı iş, işyerinin özellikleri ve emsal işçilere ödenen ücretler gibi hususlar dikkate alındığında imzalı bordrolarda yer alan ücretin gerçeği yansıtmadığı şüphesi ortaya çıktığında,

Bu konuda tanık beyanları gözetilmelive işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarihler, meslek ünvanı ve fiilen yaptığı iş bildirilerek sendika ve ilgili işçi ve işveren kuruluşlarından emsal ücretin ne olabileceği araştırılmalı ve tüm deliller birlikte değerlendirildikten sonra fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacağı hakkında karar verilmelidir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri