Kira Tahliye Davası ve Sebepleri | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Kira Tahliye Davası ve Sebepleri

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kira Hukuku Davaları  > Kira Tahliye Davası ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası ve Sebepleri, Kira Tahliye Davası ile ilgili olarak sık sık sorulan sorular arasında yer alan konulardan biri de kiracının tahliye süreci nasıl olur. Taahhüt nedeniyle tahliye davasında, tahliye için taahhüdünün geçerli olabilmesi için uyulması gereken bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlardan birincisi yazılı bir tahliye taahhüdünün olması gerektiğidir.

Yazılı olan bu taahhüt direkt olarak kiracıya verilmelidir. İki kira dönemi arasında verildiğinde geçerli sayılır. Ancak sözleşme ve taahhüdün tarihi aynı olmamalıdır. Son şart ise kiracının kira ödediği ev içindeyken tahliye taahhüdü geçerli sayılır.

Açılan tahliye davalarının pek çok koşulu mevcuttur. Bir başka tahliye davası açma şartından biride, kiracı kirasını zamanında ödemediği zaman alacaklı tahliye davası açabilir. İhtarlar gönderilir. Ve kiracıya gönderilen ihtarlar mutlaka kira dönemi içerisinde gönderilmelidir.

Bu ihtarların yazılı olması zorunludur. Kiracının kirasını ödemediği tarihler ve ismi belirtilmelidir. Son olarak ise, tahliye davasının sözleşme bittikten sonra  ay içinde açılabileceği bilinmesi gereken bir durumdur. Eğer kiracının boş yere işgal ettiği gerekçe olarak gösteriliyorsa dava açılabilir. Örneğin bir mekanı kiralayan kişi sonra başka bir kişiye burayı kiralarsa, yasalara aykırı bir tutum sergilemiş olur.

Çünkü yasalarda böyle bir haktan söz edilemez. Ancak istisna olan durum ve mekanlar mevcuttur. Otel, pansiyon, yurt gibi alanlar bu yasanın dışına çıkabilir. Tahliye davası açmak için geçerli olan sebeplerden biri de, mal sahibi olan kişinin işyerinin, mekanın tahliyesi olarak kabul edilmesidir.

Medeni kanun yasalarına göre, eğer mal sahibi olan birey, kendisi yahut bir başkası için iş yerini mesken olarak kullanıyorsa,  ay içerisinde dava açma hakkına sahiptir. Diğer sebeplerden biri ise, kiracının ya da kiracı eşinin aynı belediye sınırları içerisinde mekan sahibi olmamalarıdır. Bu durumda da dava açılabilir. Bu durumda bazı koşullar mevcuttur: ilk olarak kiracı ya da eşinin aynı belediye içinde mekan sahibi olduklarına dair bir gerekliliktir.

Sözü edilen mekanın kullanıma uygun olması gerekir. Ayrıca tapusunun da bulunması gerekir. Mekanı kiralayan kişinin mekanı onarması halinde tahliye davası yine açılabilir. Ancak ilk şart mekanın yıkılması ve yeniden yapılmış olmasıdır. Yenileme ve onarım çalışmaları boyunca mekanı kullanacak olan kişinin bu durumu kanıtlaması gerekiyor. (Kira Tahliye Davası ve Sebepleri)

Dava ise kira sözleşmesi bittikten sonra  1 ay içinde açılabiliyor. Kira tahliye davasının açılmasına sebep olan bir diğer durum ise kiracının mekanı boşaltacağını söylemesi ancak buna rağmen oturmaya devam etmesidir.

Mal sahibi böyle bir durumla karşılaştığı sürece mahkemeye başvurarak dava açma hakkına sahiptir. Dava süresi boyunca dikkat edilmesi gereken bir şart vardır. Bu şart ise taahhüdün iki taraf arasında yapılan sözleşmede madde olarak geçmesi gerektiğidir.

Eğer taahhütname bir kağıda yazılmışsa ve tarihleri aynıysa, değişen herhangi bir durum söz konusu değildir ve taahhütname geçersiz sayılır. Verilen tüm bilgiler kapsamında, tahliye taahhütnamesi yalnızca kira alımları boyunca geçerli sayılır.

Ayrıca kiracı mekan içinde otururken de taahhüt geçerlidir. Kiracılara açılmakta olan tahliye davalarına özel olarak bir süre koyulmamaktadır. Ancak en kısa zaman içerisinde sonuçlanması beklenir. Dava açılmadan önce kiracıyla konuşma eylemi gerçekleştirip çıkması sağlanır. Eğer aksi bir durum meydana gelirse, hukuki işlemler başlar.

Dava açıldıktan sonra mahkemelerin işlem durumlarına göre 6 ay ile 1 yıllık süre boyunca sürer. Kiracıların tahliye edilmesi gereken işlemler bazı yasal süreçleri gerektiren işlemlerdir.

Profesyonel olarak Hukuk ve Danışmanlık hukuk büromuzdan, kira alacaklarına yönelik olarak, tahliye işlemleri hakkında, sebepleri ve sebeplerin çözümleri hakkında ve uygulamalı ya da odaklanan durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer makalemiz olan Kira Ödenmemesi konusunu ayrıca okuyabilirsiniz. (Kira Tahliye Davası ve Sebepleri)

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor