Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? Kiralık olarak sahip olduğu konutları başka kişilere kiraya vermiş olan ev sahiplerinin en çok karşılaştığı sorunların başında kira borçlarının uzun süre boyunca ödeneceği belirtilmiş olduğu belirtilen tarihlerde ödenmemesi durumudur.

Kira sahibi olan kişiler kira ücretlerini alamadıkları takdirde yaşadıkları mağduriyetin önüne geçmek adına kiracıların konutu tahliye etmesi yönünde taleplerini de iletmesi mümkün olmaktadır. Kira sahibinin tahliye işleminin yapılmasına yönelik olarak 4 farklı şekilde bunu uygulamaya dökmesi ve kira bedellerinin tahsil edilmesini sağlayabilmesi mümkün olmaktadır.

İcra İflas Kanunu maddelerinde açık bir şekilde belirtildiği gibi kiracının aleyhine bir durum söz konusu olduğu zaman taşınmazların tahliyesinin istenmesi halinde icra takibi süreci başlatılabilmektedir. İcra takibi talebinde bulunulmasının ardından kiracılara karşı ödeme emirlerinin hazırlanması da mümkün olmaktadır. 30 gün içinde ihtarnameler hazırlanarak borcun ödenmesi gerektiği belirtilir.

Kiracı tarafından kira bedeli borcunun belirtilen süreler içinde ödenmemesi durumunda ya da belirtilmiş olan borca karşı herhangi bir itirazda bulunulmaması durumunda kirada bulunulan konutun tahliyesinin yapılmasına karar verilmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin haciz işlemi başlatarak kira bedellerinin tahsilini sağlaması da mümkün olmaktadır.

İcra daireleri tarafından yürütülmekte olan tüm bu süreç uygulamada 7-30 adıyla geçerlilik kazanmış olan bir durumdur.

Mahkeme tarafından kesin bir şekilde alacaklar ve borçlar konusunda bilgiler görülebildiği için karar ilk duruşmada tahliyenin yapılması yönündeki hükümlerle verilmektedir.

Bu da 4 aya kadar sürebilen bir dava süreci anlamına geliyor. Kiracının tahliyesinin yapılmasındaki bir diğer yol Borçlar Kanunu hükümlerine dayanarak gerçekleştirilmektedir.

Yine aynı şekilde kiracının kira bedellerini ve bununla birlikte sözleşmede belirtilmiş olan ya da olmayan bedelleri ödememesi durumunda 60 günlük süre içinde kira bedellerinin ödenmesi gerektiği belirtilir. (Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?)

Kişiler ayrıca bu süre içinde kira bedellerinin ödenmemesi halinde tahliye işleminin yapılmasına yönelik olarak kira sözleşmesinin feshedileceğini de ekleyebilirler. Kiracının tüm bu işlemlere rağmen kira borcunu ödememesi halinde ise tahliye sürecine geçilir.

Dava açmayla başlayan süreç icra dairelerinin işlemleri ile devam etmektedir.

Kiraya verilmiş yerler ile ilgili olarak düzenlenen kanunlar gereği bir yıldan uzun süreli sözleşmeler için bir yıl içinde iki defa ihtar yapılması tahliye davalarının açılmasında yeterli şart sayılabilmektedir.

Tahliye davalarının açılmasının ardından icra daireleri tarafından gerekli işlemler yapılarak tahliye süreci tamamlanmış olur.

Ev sahiplerinin en çok problem yaşadığı konulardan biri de tüm bu yasal süreçler sonunda haksız olacağı kesin bir şekilde ispatlanacak olan ve daha önce karşılayamadığı maddi yükümlülükleri karşılamak zorunda kalacak insanlarla ilgili olmaktadır.

Bu düşüncede olan kiracılar belirtilmiş süreler içinde ya da kiraları ödeyemedikleri daha önceki süreçlerde kira yüklerinden kurtulmak adına evden kaçma şeklinde bir davranış ortaya koyabiliyorlar.

Kira sözleşmelerinin bulunması sebebiyle ev sahiplerinin söz konusu olan konutlarla ilgili olarak yeni bir işlem başlatamaması durumu zarara sebep olmaktadır. (Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?)

Kiracıların kira bedellerini ödeyememesinin ardından ortaya çıkan en büyük tahliye sorunu aşılmış olmasına rağmen kira sahibinin maddi açıdan uğradığı zararın karşılanması yönünde bazı sorunlar yaşanmaktadır.

Bu nokta kira sahiplerinin öncelikle resmi kurumlar aracılığı ile ilgili birimlere tebligat yapması gerekmektedir. Ancak bu tebligatların geri dönmesi halinde kişileri hukuki açıdan daha zor bir süreç beklemektedir. Bu konuda bir avukatın yardımını almak yerinde olacaktır.

Kira sözleşmeleri noter aracılığı ile yapıldığı zaman tebligatlarla ilgili sorun yaşanması mümkün değildir. Çünkü sözleşmede belirtilmiş olan adresin aynı zamanda geçerli bir tebligat adresi olarak kabul edilmesi hukuki açıdan da uygunluk sağlanan bir nokta olmaktadır.

Bu sayede ev sahibi olan kişilerin zararlarının karşılanmasına yönelik olarak olumlu bir sonuç alınabilecektir.

Sürecin uzun sürmesi sebebiyle yaşanmış olan zararın bu noktada ilgili kişilerden tahsil edilmesi de sağlanabileceğinden dolayı benzer durumlarla karşılaşmış olan kişilerin ilk aşamada bu hukuki haklarını kullanması yerinde bir karar olacaktır. (Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?)

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri