Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti | Ankara Avukat

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti Nedir? Tahliye davası açmak; Yeni Borçlar Kanununun kira sözleşmeleri ile düzenlenmesi kapsamında mümkün olmaktadır.

Ev Sahibi Kiracı Anlaşmazlıklarında Avukat Ücreti ve tahliye davası ücretlerinin kim tarafından ödeneceği merak edilmektedir.

Kiracı Tahliye Davası Masraflarını Kim Öder

Kiracı gerek ödenmemiş kira nedeniyle icra takibi veya tahliye davası açılması esnasında, kiracıyı tahliye ettirmek isteyen ev sahibi yani davacı tarafından peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Kiracı tahliye davasının avukat desteği ile takip edilmesi istenmesi halinde ayrıca avukatlık ücretini kendisinin ödenmesi gerekmektedir.

Kiracı tahliye davası sonucunda, davanın kabul edilmesi halinde yargılama masrafları ve harçlar davacıya davalı tarafından ödenmesi mahkemece kararlaştırılırak geri isteme hakkına sahiptir.

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kira sözleşmeleri hem kiraya veren hem de kiracının birbirlerine karşı yasal olarak sorumluluklarını korumaktadır. Sebepler kanuna uygun ve geçerli olduğunda kiraya veren kiracının tahliyesini mahkeme yolu ile gerçekleştirebilmektedir.

Kiracı davaları olarak karşımıza çıkan uyuşmazlıklar Asliye hukuk mahkemesinde görülen tahliye davaları ve kira tespit davalarını söyleyebiliriz. Ayrıca kira uyuşmazlıklarında açılan tespit davalarını da belirtmek gerekir.

Baro tarafından tavsiye niteliğinde olan ücret tarifesi ise şöyle, tahliye davaları 5.170 TL, Kira bedelinin tespiti davaları 6.270 TL olarak belirlenerek 2019 yılı için web sayfasında yayınlanmıştır.

Kira tahliye ve tespit davalarının açıldığı Asliye hukuk mahkemelerin de 2019 yılında hükmedilen avukatlık ücreti ise 2.725 TL olarak TBB tarafından belirlenmiştir.

Yukarıdaki ücretler tavsiye niteliğinde olup, avukatlık ücretinin belirlenmesinde, davanın özelliği, harcanacak mesaiyi ve dava değerine göre belirlenmektedir.

Tahliye Davası Ücretleri 2019

Tahliye davası ücretleri bir yıllık kira bedeli tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Kira tespiti yapıldıktan sonra gerekli hesaplamalar yapılmakta ve belirlenen tutarlar üzerinden ücretler ödenmektedir.

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti işlemi ise avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden yapılmaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesi Barolar tarafından belirlenmektedir.

Kiracının Tahliyesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kiracının tahliye edilmesi iki şekilde olabilmektedir;

 • Bildirim yolu ile
 • Tahliye davası yolu ile

Bildirim yoluna başvurulması ve bildirim yolu ile kira sözleşmesinin sona erebilmesi için sözleşmenin en az 10 yıllık yapılmış olması gerekmektedir.

Kiracı tahliye davasında ise kira sözleşmesinin mahkeme kararı ile sona erdirilmesi eylemi gerçekleşir. Boşaltma davası olarak da bilinen tahliye davasının açılabilmesi için bazı geçerli sebepler öne sürülmelidir.

Tahliye Davalarında Kiracı Tahliyesi İçin Sebepler

Tahliye davası 2019 yılında kiraya verenden kaynaklanan sebeplerle kiracı için açılabilmektedir. Bu seneler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kiralanan yerin yeniden inşa edilmesi durumu ya da imar amacıyla esaslı onarımı gerçekleşecekse ve bu işlemler sırasında kiracının kiralanın yerde yaşaması mümkün değilse tahliye davası açılabilmektedir.
 • Kiralanan yerin sahibinin eşi, üst soyu, alt soyu ya da kanunlar açısından bakmakla yükümlü olduğu kişilerden herhangi bir tanesinin konut ya da işyeri gereksinimi varsa ve bu zorunlu ise tahliye davası açılabilmektedir.

Kiracıdan kaynaklanan sebeplerden dolayı da tahliye davası açılabilmektedir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kiracı sözleşmede belirli bir tarihte kiralanan yeri boşaltacağı sözü vermiş ise ve boşaltmıyorsa tahliye davası açılabilmektedir.
 • Kiracı kira bedelini ödemez ise tahliye davası açılabilmektedir. Bir yıldan kısa süreli olan kira sözleşmelerinde kira ayı içerisinde, bir yıldan uzun olan kira sözleşmelerinde bir kira yılı aşkın süre içerisinde iki kez ihtarda bulunulmasına rağmen kirayı ödemeyen kişiler için açılabilmektedir.
 • Kiracının ya da birlikte yaşadığı eşinin kiralanan yerin ilçe ya da belde sınırları içerisinde oturmaya elverişli bir konutu varsa, kiraya veren sözleşmenin yapıldığı tarih itibariyle bir ay içerisinde sözleşmeyi dava yoluyla iptal edebilmektedir.

Ev Sahibi Kiracı Anlaşmazlıklarında Avukat Ücreti

Kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan anlaşmazlıklar, çözüme kavuşması adına avukata intikale edebilirler. Bu durumda ev sahibi kiracı anlaşmazlıklarında avukat ücreti gündeme gelmektedir. Bu türden anlaşmazlıklarda avukatın hangi durumlarda müdahil olacağını bilmek yararlı olacaktır.

Ev Sahibi Kiracı Anlaşmazlıkları Nedir?

Ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları arasında öne çıkan konu tahliye davalarıdır. Öncelikle ev sahipleri için geçerli bir sebep bulunmuyorsa yasalar gereği kiracı tahliye edilmemektedir. Kiracının tahliye edilmesi için tek gerekçe kirasını ödememesidir. Bu durumda da ev sahibi tarafından ihtar gönderilip belirtilen ilgili süre boyunca kiracının borcunu ödemesi beklenir. Şayet kiracı borcunu öderse, evde oturmaya devam edebilir ancak borcunu ihtar neticesinde de ödememişse durum mahkemeye taşınacaktır. Kirayı ödememesine bağlı olarak kiracının evden çıkarılmasını haklı çıkaracak gerekçeler şunlardır;

 • Ev sahibi tarafından kendisinin, eşinin ya da çocuklarının ev yokluğu sebebiyle mağdur duruma düşmelerinin kanıtlanması. Bu durum hassas ve ev sahipleri tarafından sık öne sürülen bir gerekçe olduğu için kanıtlanması, söz konusu edilen kişilerin mağduriyetinin ispat edilmesi gerekmektedir.
 • Kiracının, kira yılı içerisinde iki kere kirasını ödememesi ya da geciktirmesi sebebiyle ihtar çekilmesi,
 • Kira bedelinin 60 gün içerisinde ödenmemesi,
 • Evde yapılacak geniş çaplı bir tadilat neticesinde

Ev sahibi, kiracıyı evden çıkarma hakkı bulunmaktadır. Ancak kiracı evden çıkmak istemiyorsa, hukuki süreç başlayacaktır. Burada kira hukukunu iyi bilen bir avukat tarafından süreç yönetilecek ve gerekli belgeler temin edilip mahkemeye sunulacaktır.

Bazı durumlarda iki tarafın da haklı olduğu anlar olabilir. Örneğin; ev sahibinin eve ihtiyaç duyması ve kiracının ise evden çıkmakla uğrayacağı manevi ve maddi kayıp. Böylesi hassas konularda, alanında uzman avukat müdahale edecek ve sürecin iki tarafın da mağdur olmayacakları şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

Kiracının Sorumlulukları

Ev sahibi ile sorun yaşamamak için kiracının belirli sorumlulukları yerine getirmelidir. Bunlar sıralanacak olursa;

 • Kira ödemeleri mutlaka düzenli yapılmalı, isteğe bağlı olmayan gecikmeler ev sahibine bildirilmelidir.
 • Kira olarak oturulan hanenin ya da işyerinin bakımına özen gösterilmeli, hoyratça kullanılmamalıdır.
 • Kira sözleşmesindeki yükümlülükleri yerine getirmeye özen göstermelidir.

Ev Sahibinin Sorumlulukları

Kiracı ile sorun yaşamamak adına ev sahibinin belirli sorumlulukları yerine getirmesi gerekir;

 • Kiranın düzenli ödendiği hane ya da iş yerine istisnai durumlar dışında tahliye isteğinde bulunamaz,
 • Evde oluşan tadilat masraflarını karşılamalı ya da kiradan düşmelidir,
 • Kirayı, sözleşmede belirtilen tutardan yukarıda isteyemez,
 • Kira sözleşmesi içinde alınan depozito, kiracının evde çıkması durumunda eğer evde bir hasar yoksa ödenmeli ya da önceki ayların kirası olarak sayılmalıdır,

Bu durumlara dikkat edilmesi kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getirmekten uzak tutacak ve hukuki anlaşmazlıkların önüne geçecektir.

Kira Hukuku Avukatlık Ücreti Nedir?

Kira hukuku kapsamında kiralanan taşınmazın 12 aylık kira bedeli, kira tespiti ve nafaka davalarında tespit edilmiş olan kira bedeli farkının yıllık miktarı üzerinden avukatlık tarifesinin üçüncü kısmı gereğince hesaplanacak miktarın tamamı avukatlık ücreti olarak ödenir. Bu ücret, belirlenmiş asgari avukat ücretinden az olmamaktadır.

Makalede Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Kiracı tahliye davası avukat Ankara ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Avukat İlkay Uyar Kaba

Avukat İlkay Uyar Kaba

1.319 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri