Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti | Ankara Avukat

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti Nedir? Tahliye davası açmak; Yeni Borçlar Kanununun kira sözleşmeleri ile düzenlenmesi kapsamında mümkün olmaktadır.

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti

Kira sözleşmeleri hem kiraya veren hem de kiracının birbirlerine karşı yasal olarak sorumluluklarını korumaktadır. Sebepler kanuna uygun ve geçerli olduğunda kiraya veren kiracının tahliyesini mahkeme yolu ile gerçekleştirebilmektedir.

Kiracı davaları olarak karşımıza çıkan uyuşmazlıklar Asliye hukuk mahkemesinde görülen tahliye davaları ve kira tespit davalarını söyleyebiliriz. Ayrıca kira uyuşmazlıklarında açılan tespit davalarını da belirtmek gerekir.

Baro tarafından tavsiye niteliğinde olan ücret tarifesi ise şöyle, tahliye davaları 5.170 TL, Kira bedelinin tespiti davaları 6.270 TL olarak belirlenerek 2019 yılı için web sayfasında yayınlanmıştır.

Kira tahliye ve tespit davalarının açıldığı Asliye hukuk mahkemelerin de 2019 yılında hükmedilen avukatlık ücreti ise 2.725 TL olarak TBB tarafından belirlenmiştir.

Yukarıdaki ücretler tavsiye niteliğinde olup, avukatlık ücretinin belirlenmesinde, davanın özelliği, harcanacak mesaiyi ve dava değerine göre belirlenmektedir.

Tahliye Davası Ücretleri 2019

Tahliye davası ücretleri bir yıllık kira bedeli tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Kira tespiti yapıldıktan sonra gerekli hesaplamalar yapılmakta ve belirlenen tutarlar üzerinden ücretler ödenmektedir.

Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti işlemi ise avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden yapılmaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesi Barolar tarafından belirlenmektedir.

Kiracının Tahliyesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kiracının tahliye edilmesi iki şekilde olabilmektedir;

  • Bildirim yolu ile
  • Tahliye davası yolu ile

Bildirim yoluna başvurulması ve bildirim yolu ile kira sözleşmesinin sona erebilmesi için sözleşmenin en az 10 yıllık yapılmış olması gerekmektedir.

Kiracı tahliye davasında ise kira sözleşmesinin mahkeme kararı ile sona erdirilmesi eylemi gerçekleşir. Boşaltma davası olarak da bilinen tahliye davasının açılabilmesi için bazı geçerli sebepler öne sürülmelidir.

Tahliye Davalarında Kiracı Tahliyesi İçin Sebepler

Tahliye davası 2019 yılında kiraya verenden kaynaklanan sebeplerle kiracı için açılabilmektedir. Bu seneler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kiralanan yerin yeniden inşa edilmesi durumu ya da imar amacıyla esaslı onarımı gerçekleşecekse ve bu işlemler sırasında kiracının kiralanın yerde yaşaması mümkün değilse tahliye davası açılabilmektedir.
  • Kiralanan yerin sahibinin eşi, üst soyu, alt soyu ya da kanunlar açısından bakmakla yükümlü olduğu kişilerden herhangi bir tanesinin konut ya da işyeri gereksinimi varsa ve bu zorunlu ise tahliye davası açılabilmektedir.

Kiracıdan kaynaklanan sebeplerden dolayı da tahliye davası açılabilmektedir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kiracı sözleşmede belirli bir tarihte kiralanan yeri boşaltacağı sözü vermiş ise ve boşaltmıyorsa tahliye davası açılabilmektedir.
  • Kiracı kira bedelini ödemez ise tahliye davası açılabilmektedir. Bir yıldan kısa süreli olan kira sözleşmelerinde kira ayı içerisinde, bir yıldan uzun olan kira sözleşmelerinde bir kira yılı aşkın süre içerisinde iki kez ihtarda bulunulmasına rağmen kirayı ödemeyen kişiler için açılabilmektedir.
  • Kiracının ya da birlikte yaşadığı eşinin kiralanan yerin ilçe ya da belde sınırları içerisinde oturmaya elverişli bir konutu varsa, kiraya veren sözleşmenin yapıldığı tarih itibariyle bir ay içerisinde sözleşmeyi dava yoluyla iptal edebilmektedir.

Makalede Kiracı Tahliye Davası Avukat Ücreti konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Kiracı tahliye davası avukat Ankara ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri