Atla

Kiranın Ödenmemesi


Kiranın Ödenmemesi

Kiranın Ödenmemesi

Kiranın Ödenmemesi

 • Kiracı kiranın ödenmemesi durumunda, kira bedelini süresinde ödemediği takdirde ev sahibi noterden 30 günlük ihtarname veya icradan 30 günlük ödeme emri gönderir.
 • 30 gün sonunda halen kiranın ödenmemesi durumunda,  İcra Tetkik Mercii' ne başvurarak tahliye talep edebilir.
 • Eğer (ihtardan sonra) kira yatar, fakat bir yıl içinde bu durum 2 kez gerçekleşirse, kontratın bitiminde Sulh Hukuk Mahkemesi'nde "2 haklı ihtar" sebebiyle tahliye davası açılabilir.
 • Kiranın Ödenmemesi Nedeniyle İcra Takibi şu şekilde yapılır. İcra İflas Kanunu 269. maddesinde kiranın ödenmemesi nedeniyle icra takibi açılarak tahliye talepli de istenir. Kira borcuna karşılık kiracı borçluya ödenmeyen kira bedellerine ilişkin bir ödeme emri gönderilir ve 30 gün içerisinde borcu ödemesi istenir. 30 gün içerisinde kiracı borcunu tam olarak ödemez yahut 7 gün içerisinde icra takibine itiraz süresi içerisinde itiraz etmez ise İcra Mahkemesinde tahliye talepli dava açılır. İcra Mahkemesince verilen tahliye kararı icra müdürlüğüne müracaat edilerek konutun tahliyesi istenir.

Yargıtay Kararı - Kiranın Ödenmemesi

T.C. YARGITAY 6.Hukuk Dairesi Esas: 2013/2830 Karar: 2013/4914 Karar Tarihi: 20.03.2013 KİRA ALACAĞININ TAHSİLİ VE TAHLİYE DAVASI - KANUNUN AÇIKÇA DURUŞMA AÇILARAK YARGILAMA YAPILMASINI EMRETTİĞİ DURUMLARDA DOSYA ÜZERİNDEN KARAR VERİLEMEYECEĞİ - HUKUKİ DİNLENİLME HAKKI VE ADİL YARGILAMA HAKKINA İLİŞKİN DÜZENLEMELERİN DİKKATE ALINMASI ÖZET: Kanunun açıkça duruşma açılarak yargılama yapılmasını emrettiği durumlarda dosya üzerinden karar verilemez. Bu arada HMK. nun hukuki dinlenilme hakkı başlıklı ilgili maddesi, T.C. Anayasası'nın hak arama hürriyetini düzenleyen ilgili maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin adil yargılama hakkına ilişkin ilgili maddesi de dikkate alınmalıdır.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MUTLU BİLİCİ -
  12 Ağustos 2016

  Kiranın Ödenmemesi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak