Atla

Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü


Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü

Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü

Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü

 • Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.
 • Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız elatmanın önlenmesini dava edebilir.
 • Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.
 • Taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.
 • Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.
          Konu İle İlgili Yargıtay Kararları
          1 HD. 2009/8069 E. 2009/9803 K.
          14 HD. 2008/609 E. 2008/1942 K.
          1 HD. 2008/3202 E. 2008/5211 K.
          14.HD 2008/11439 E. 2008/11212 K.
 

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun;

1.  683. maddesinde;
"Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.
Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız elatmanın önlenmesini de dava edebilir."
 
2.   737. maddesinde;
"Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.
Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.
Yerel adete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır." düzenlemeleri yer almaktadır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü - Yorum
  ALPARSLAN AKAN -
  7 Ağustos 2016

  hukuki haklarımı nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Biraz araştırma yaptım şikayetimi geri çeksem kaymakamlıktan yardım alarak bahçedekimslzemeleri kaldırma hakkım var mı? Bunun sonucunda benim aleyhimde bir sorun çıkar mı ? Kolay gelsin. İyi günler.

  Cevapla
 • Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü - Yorum
  PINAR KOTAN -
  17 Ağustos 2016

  Komşuluk Hukuku Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Komşuluk Hukuku Kuralları Gürültü - Yorum
  Karaçeşme -
  20 Şubat 2017

  Oturduğumuz site yonetiminin tadilat ustasi pazar gunu ses gurultu tadilat yapiminin yasak oldugunu hic e sayarak tadilat yapmaktadir ve gurultuden durulmamaktadie ses kaydi video kaydi da alinmistir bunun icin ne yapmam gerekiyor dava olarak yonetime mi dava acabilirim.

  Cevapla
Yorum Bırak