4857 Sayılı İş Kanunu | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Konu: 4857 Sayılı İş Kanunu

İhbar Tazminatı Şartları Hesaplama Hakkı

İhbar Tazminatı Şartları Hesaplama Hakkı

İhbar tazminatı koşullarının hesaplanması hakkı, işçinin haber verilmeden ya da ihbar süresi tamamlanmadan önce işten çıkarılması durumunda işveren tarafından işçiye ödenmesi gereken tazminat çeşididir. İhbar tazminatı işveren ya da işçi tarafından alınabilir. İhbar tazminatı şartları hesaplama hakkı.

İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Feshi

İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Feshi

İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Feshi Temel olarak belirsiz süreli iş sözleşmeleri işveren tarafından iki şekilde fesh edilebilir. A) İş kanununda sayılan sebeplerden dolayı iş sözleşmesi tazminatsız olarak sona erdirilebilinir. B) İşçinin kıdem tazminatı ödenerek, İhbar tazminatı ya ödenerek ya da ihbar süreleri işçiye kullandırılarak sona erdirilebilinir…

Mola Saatinin Geçirilmesi Sebebiyle İşten Çıkarma

mola-saatinin-gecirilmesi-sebebiyle-isten-cikarma

Mola Saatinin Geçirilmesi Sebebiyle İşten Çıkarma ÖZET: Davacının iş akdi davalı alt işveren tarafından kontrolör tutanağına dayanılarak 11:30’da bitmesi gereken mola saatine rağmen 11:45’te davacı ve diğer ekip arkadaşlarının çalışma yerinde değil de kahvehanede olmaları sebebiyle feshedilmiştir. Yazılı fesih bildirimi yapılmamasından ve davacının çıkış kodunun Kuruma 29 (Ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık) olarak bildirilmesinden davalı işveren tarafın haklı nedenle fesih iddiasına dayandığı anlaşılmaktadır. Davalı işveren fesih sebebiyle sıkı sıkıya bağlıdır ve ispat yükü davalı işverendedir. Davalı işveren feshin şekil şartlarına da uymak durumundadır. İlk derece mahkemesinin kabulünde de olduğu gibi mola saatinin 15 dakika kadar geçirilmesi işverene haklı fesih hakkı vermez….

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
    BİZE ULAŞIN

    İletişim Bilgileri