Kiracı Avukatları | Kiracı Hukuku | Ankara Avukat ⚖️

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara
 

Kiracı Avukatları:

İlkay Hukuk Bürosu > Konu"Kiracı Avukatları"

Kiracı Avukatları ve Kiracı hukuku konuları açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Borçlar Kanunu esaslarına göre işleyen kira hukuku, genel itibarıyla kiracıların haklarının korunması olarak yorumlanır. Bu açıdan bakıldığında kira hukuku, aynı zamanda kiracı hukuku olarak da tanımlanabilir.

Açılan kira davaları, mahkemelerde kiracıların hakları gözetilerek değerlendirilir. Bu ifadenin en büyük ispatı ise kiracıların kira sözleşmelerinin şartlarına uymaları durumunda kira süresinin bitiminde sözleşme yenileme opsiyonlarının kendilerinde olmasıdır.

10 yıla kadar süren kiralamalarda, kiracı kira sözleşmesinde belirtilen kira artış oranı başta olmak üzere ilgili hükümleri kabul ettiği takdirde ev sahibinin kira sözleşmesinin sona erdiği gerekçesiyle tahliye talep etme hakkı yoktur.

Ev sahipleri kira süresinin bitimine 15 gün kalana kadar kiracıya bildirimde bulunmazsa kira sözleşmesi otomatik olarak bir dönem daha uzayacaktır. 10 yıllık sürenin dolması durumunda her ev sahipleri her kira sözleşmesinin bitiminden 3 ay önce kiracısına bildirmek koşuluyla, başka bir hiçbir gerekçe sunmaksızın kiracının tahliyesini talep edebilir.

Öte yandan kiracı ile ev sahibi arasında tahliye sözleşmesi de yapılabilir. Eğer tahliye sözleşmesi yapılmışsa yukarıda anlattığımız hükümlerden bağımsız olarak belirtilen şartlarda ve sürelerde tahliye talep edilebilir. Kiracı avukatları ve kira hukuku hakkında daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kira Avukatı

Kira Hukuku Davaları Avukatları Ankara

Kira Davaları Avukatı Ankara | Bir yatırım için ev ya da işyeri alan ve kiraya veren gayrimenkul sahipleri bir takım sorunlarla karşılaşmaktadır. Kiracının kirayı geç ödemesi ya da aylarca ödeme yapmaması, daireyi uygunsuz şekilde kullanma, konuta ya da çevreye zarar neticesinde kiracının evden çıkartılması istenebilir. Sebep her ne olursa olsun, çoğu...

Devamını Oku