Vasi Davası:

İlkay Hukuk Bürosu > Konu"Vasi Davası"

Vasi davası veya vesayet davaları hakkında bilgilere aşağıda ki bilgiler ve makalelerde bulabilirsiniz.

Vesayet, ergin kişilerin ya da velayet altında bulunmayan kişilerin maddi ve manevi menfaatlerinin korunması için yapılan atamayı ifade eden bir hukuku uygulamadır.

Kişinin yaşının küçük olması, akıl hastalığı veya bağımlılık gibi nedenlerle kısıtlanmış olması, hapis cezası gibi hürriyetin kısıtlandığı durumlarda Medeni Kanun hükümlerince kişinin vesayet altına alınması istenebilir. Ya da kişi kendi isteğiyle vesayet altına alınmayı talep edebilir.

Vesayet altına alınanlar için mahkeme tarafından bir vasi atanır. Atanan vasi, vesayet altına alınan kişinin tüm haklarını ve menfaatlerini korumakla yükümlüdür. Aynı zamanda hukuki davalarda da vasi, vesayet alınan kişiyi temsil edecektir.

Vesayet davaları, vesayet altına alınacak kişinin ikametgahının bulunduğu bölgedeki Sulh Hukuk Mahkemelerine yapılacak başvuru ile yapılır.

Vesayet atamalarında en çok merak edilen konular, vasinin yetkilerine ilişkindir. Örneğin vasi vasisi olduğu kişinin malını satabilir mi? Bu soruya ‘evet’ diye cevap verdikten sonra nasıl yapılacağını açıklayalım.

Sulh Hukuk Mahkemesine açılan vasi davası sonucunda vasiliği kesinleşen kişi, vesayet makamı olan aynı mahkemeden satışa izin yetkisi talep etmesi gerekir.

İlgili talep dilekçesinde yapılacak satışın vasi atanan kişinin menfaati için zorunlu ve gerekli olduğu açıklanmalıdır. Mahkemeden alınan satışa izin sonrasında vasi vasisi olduğu kişinin malını satabilir.

Vasi davası nasıl açılır konusu hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Vasi Davası Nasıl Açılır?

Vasi Davası Nasıl Açılır?

Vasi Davası Nasıl Açılır? | Vasi davası açılması durumunda haklı bir sebepler bulunmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınmasına karar verilecek şahsın ilk olarak eşini veya yakın akrabalarından, vasilik şartlarına haiz olması durumunda görev verilir. Vasi atanmasında oturdukları yerlerinin yakınlığı ve aralarındaki kişisel ilişkiler göz önünde bulundurulur...

Devamını Oku