Atla

Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği


Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği

Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği

Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği

Kooperatif Üyeliğinden Çıkartma İşlemleri ve İtiraz

Kooperatif ortaklığından çıkartılması konusunda gerekli olan sebepler yapılan ana sözleşmede açık bir şekilde belirtilmelidir. Kooperatif ortakları ana sözleşmede açık bir şekilde belirtilmiş olan sebepler dışında ortaklıktan çıkartılamazlar. Ortaklıktan çıkartılma konusunda yönetim kurulunun yapacağı teklifi genel kurul değerlendirerek karar verebilmektedir. Yapılan ana sözleşme ayrıca çıkartılan ortağın genel kurula başvurma hakkını saklı tutarak bu konuda yönetim kuruluna da yetki verebilmektedir. Yapılan çıkartma kararı gerekçeli olarak tutanağa geçirilebileceği gibi ortaklar defterinde de yazılabilmektedir. Alınan kararın onaylı örneği çıkarılan ortağa tebliğ edilmek için on gün içerisinde notere tevdi edilmektedir. Çıkartılan ortak tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde itiraz davası açabilme hakkına sahiptir. Ortaklıktan çıkartma konusunda tebliğ edilen karar yönetim kuru tarafından alınmış ise ortak, üç aylık süre içerisinde genel kurula da itirazda bulunabilmektedir. Yapılacak bu itiraz ilk toplanacak olan genel kurula sunulmak için yönetim kuruluna noter aracılığı ile tebliğ edilecek bir yazı ile yapılmaktadır.

Genel kurula itiraz edildiği durumda yönetim kurulunun çıkartma kararı aleyhine itiraz davası açılamamaktadır. Yapılan İtiraz üzerinde genel kuruca verilecek karara karşı olarak itiraz davası hakkı saklı olmaktadır. Üç aylık süre içerisinde genel kurula veya mahkemeye başvurularak itiraz edilmeyen ortaklıktan çıkartma kararları ile kesinleşmektedir. Bu kişilerin ortaklık hak ve yükümlülükleri çıkartma kararının kesinleşmesi tarihine kadar ise geçerli olmaktadır.

Kooperatif Üyeliğinin Tespiti Davaları

Ortakların yüklendiği paylar için ödenecek olan para tutarı yapılan ana sözleşmede belirtilmektedir. Kooperatif sermaye yüklemlerinde borçlu veya sair ödemelerle yükümlü olan ortaklarından elden yazılı olarak veya taahhütlü mektuplar ile veya bunun mümkün olmaması durumunda ilan ile münasip bir sürenin belirtilerek yükümlülüklerini yerine getirmeleri istenebilmektedir. Belirtilen ilk isteğe uymayan ve ikinci istemeden sonra da bir ay içerisinde yükümlülükleri yerine getirmeyen ortakların ortaklıkları kendiliğinden düşmektedir. Bu şekilde ortaklığın düşmesi ana sözleşme veya diğer suretler ile doğmuş olan borçların yok olmasını gerektirmemektedir.

Kooperatif ortaklığından çıkartılması gerektiren sebepler ana sözleşmede açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Ortakların ana sözleşmede belirtilmiş olan sebeplere uymayan farklı sebepler veya ana sözleşmede açıkça gösterilmeyen sebepler ile ortaklıktan çıkartılması mümkün değildir. Ortaklıktan çıkartılma konusundaki teklif yönetim kurulu tarafından genel kurula sunulmaktadır. Genel kurul yönetim kurulundan aldığı ortaklıktan çıkartılma teklifini inceleyerek karar vermektedir. ayrıca ana sözleşme ile ortaklıktan çıkartılanın genel kurula başvurma hakkının saklı tutulması ile yönetim kuruluna da ortaklıktan çıkartma yetkisi verebilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BERKECAN SÖYLEMEZ -
  6 Ağustos 2016

  Bir yargıç, iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir.

  Cevapla
 • MESUT CEVİZCİ -
  10 Ağustos 2016

  Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • CEYHUN TÜZE -
  13 Ağustos 2016

  Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • Yakup -
  12 Ocak 2017

  Kooperatif Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak