Atla

Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları


Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları

Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları

Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları

İcra İflas Kanunun 72/4 maddesinde alacaklı yararına öngörülen tazminat, alacaklının bir icra takibi yapmış olması koşuluna bağlı değildir: Yapılmasına hukuken olanak bulunan bir takibin, borçlunun 2. fıkra çerçevesinde aldığı ihtiyati tedbir kararı nedeniyle yapılamamış olması halinde de, eğer koşulları gerçekleşmişse, alacaklı yararına anılan tazminata hükmedilebilir. Nihayet, söz konusu tazminata hükmedilebilmesi için, borçlunun menfi tespit davasını açmakta iyi niyetli olup olmadığının araştırılıp saptanmasına da gerek yoktur.

Yargıtay Kararı - Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2013/8075 Karar: 2014/6023 Karar Tarihi: 05.03.2014

MENFİ TESPİT DAVASI - ALACAKLININ İNKAR TAZMİNATINA MAHKUM EDİLEBİLMESİ İÇİN BORÇLUYU MENFİ TESPİT DAVASI AÇMAYA ZORLAYAN İCRA TAKİBİNİN HAKSIZ VE KÖTÜ NİYETLE YAPILMIŞ OLMASI GEREKTİĞİ - İNKAR TAZMİNATI TALEBİNİN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ

ÖZET: İcra İflas Kanununun ilgili maddesi gereğince menfi tespit davasında alacaklının inkar tazminatına mahkum edilebilmesi için, borçluyu menfi tespit davası açmaya zorlayan icra takibinin haksız ve kötü niyetle yapılmış olması gereklidir. Dava konusu olayda davalı alacaklının, takipte kötü niyetli olduğu, davacıyı zarara uğratmak kastıyla hareket ettiği ispat edilemediğine göre davacının inkar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde davacı borçlu yararına inkar tazminatına hükmedilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

İcra İflas Kanununun 72. maddesinin 5. fıkrası gereğince menfi tespit davasında alacaklının inkar tazminatına mahkum edilebilmesi için, borçluyu menfi tespit davası açmaya zorlayan icra takibinin haksız ve kötü niyetle yapılmış olması gereklidir. Dava konusu olayda davalı alacaklının, takipte kötü niyetli olduğu, davacıyı zarara uğratmak kastıyla hareket ettiği ispat edilemediğine göre davacının inkar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde davacı borçlu yararına inkar tazminatına hükmedilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Kötü Niyet Tazminatı Hesaplanması Şartları - Yorum
    BİRGÜN BERKSUN -
    15 Ağustos 2016

    Kötü Niyet Tazminat Davası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak