Lüksemburg Boşanma Tanıma Tenfiz Davası | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Lüksemburg Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Lüksemburg Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Lüksemburg yani resmi adı ile Lüksemburg Büyük Dükalığı Batı Avrupa’da yer alan oldukça küçük bir ülkedir. Ülke 150 bini aşkın göçmen nüfusa ev sahipliği yapmaktadır fakat bunun büyük çoğunluğu hali hazırda Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden gelmiştir. | Lüksemburg Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Lüksemburg’da ikamet eden Türk vatandaşlarının burada gerçekleştirdikleri boşanma işleminin Türkiye’de de sayılabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davasının Türkiye’de açılması gereklidir.

Bu dava sonuçlanmadığı sürece taraflar Türkiye kanunlarına göre evli sayılmaya devam edecektir. Bu durumun, kişi sonradan vatandaşlık değiştirse dahi, gündelik yaşam ve yasal haklar üzerinde doğal olarak pek çok yan etkisi olmaktadır.

Lüksemburg Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Lüksemburg tenfiz davasının açılabilmesi için kişiler Türkiye’de yetkili mahkemeye dilekçe yazarak başvurmalıdır. Dilekçede karar ve kararın tanınmasının istendiği belirtilmelidir. Burada bahsedilen yetkili mahkeme ise ilgili kişinin ikametgahının bulunduğu mahkemedir.

Eğer kişinin Türkiye’de ikametgahı yok ise hali hazırda yaşadığı yerin mahkemesine başvurulur. Bu da mümkün değil ise kişi için Ankara, İzmir ve İstanbul mahkemeleri yetkili mahkeme olacaktır.

Türkiye’deki yetkin bir avukata yüz yüze ya da konsolosluk yolu ile vekalet vermesi durumunda, kişinin davaya katılmasına gerek yoktur fakat aksi durumda davada bulunması şarttır.

Davalı eşin ise davaya gelmesi zorunlu değildir. Fakat tanımanın gerçekleşebilmesi için tebligatın kendisine mutlaka ulaşmış olması gerekir, ulaşmadığı takdirde yapılacak bir itiraz tanıma kararını geçersiz kılabilmektedir.

İki tarafın da davada olduğu durumlarda ise süreç oldukça hızlı işlemektedir, benzer bir şekilde iki taraf vekalet verdiğinde de birkaç ay içinde işlemler sona erer. Fakat tek tarafın vekalet verdiği durumlarda işlemler bir yıla kadar uzayabilmektedir.

Davalının boşanma tanıma tenfiz davası açabilmesi için ihtiyacı olan belgeler arasında Lüksemburg mahkemelerince verilmiş boşanma kararının aslı ya da onaylı örneği, boşanma kararının kesinleştiği yolunda şerh, pasaport fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve özel tasdikname yani Apostil şerhi sayılabilir.

Bu belgeler önce yeminli tercümanlarca Türkçe diline çevrilmeli, sonra noter ve konsolosluk tarafından onaylanmalıdır. Avukata vekaletname verilen durumlarda noter tasdikli vekaletname de gerekli belgeler arasına girer.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri