Atla

Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz


Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz

Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz

Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz

Mahkemelerin vermiş olduğu kararlarında birzarar, alacak, tazminat veya avukatlık ücreti, masrafların geri alınması nedeniyle icra takibi başlatılması gerekmektedir. Mahkemelerin vermiş olduğu kararlar adı üzerinde ilamlı olması nedeniyle icra müdürlüğünde başlatılan icra takibinede doğal olarak ilamlı icra takibi denilmektedir.

Mahkemenin ilamlı kararı tüm yetkili icra müdürlüklerinde 10 yıl içinde yerine getirilmesi istenebilir. İlamlı icra tak,b,ne itiraz usul ve kurallar kanun koyucu kanunda belirlemiştir. İlamlı icra diğer icra takiplerine göre itiraz sebebi daha az ve kesin kuralları vardır.

Mahkeme kararına dayanılarak alacakların istenmesi nedeniyle başlatılan icra takibine, genelde kararın kesinleşmemesi nedeniyle başlatılması, yada faizlerin belli kurallardan ve oranlardan başlatılmaması gibi sebepler bulunmaktadır.

Yargıtay Kararı - Mahkeme Kararı İle İcra Takibi

Alacaklı tarafından borçlu aleyhine işçilik alacağı ilamına dayanılarak başlatılan ilamlı takipte, borçlunun icra emrinde talep edilen kıdem tazminatı ve fazla çalışma ücreti alacağı ile işlemiş ve işleyecek faizin fazla olduğunu ileri sürerek icraemrinin düzeltilmesini talep ettiği, mahkemece bilirkişi raporu doğrultusunda şikayetin kabulüne karar verildiği görülmektedir.

İtiraz gereği en yüksek banka mevduat faiziyle tahsiline karar verilen alacaklar bakımından, mahkemece yapılacak iş; tarafların bildirdikleri bankalardan, hakkın doğum tarihinden itibaren birer yıllık devreler halinde, bankalarca mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranının sorulması, hakkın doğum tarihinden itibaren takip tarihine kadar istenebilecek faiz miktarının bilirkişiye hesaplattırılması şeklinde olmalıdır.

Somut olayda; mahkemece, taraflara banka isminin sorulmadığı, borçlunun şikayet dilekçesinde ismi bildirilen bankalardan faiz oranları sorularak dosya içerisine alındığı, alacaklının da duruşmada banka ismi bildirdiği, hükme esas alınan ..Bankası oranlarının nasıl tespit edildiği anlaşılamadığı gibi, 1 yıllık zaman dilimi içinde değişen faiz oranları esas alınarak hesaplama yapıldığı, aynı borçlu tarafından şikayet edilen ve aynı mahkemenin 2015/369 E. dosyasında hükme esas alınan ...Bankası oranlarının aynı dönemler için farklı olduğu anlaşılmaktadır.

O halde, mahkemece, tarafların bildirdikleri bankaların genel müdürlüklerine yazı yazılarak, hakkın doğumu tarihinden itibaren birer yıllık devreler halinde bankalarca mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranları sorularak, gelen yazı cevaplarına göre birer yıllık devrelerin başlangıcındaki en yüksek faiz oranı esas alınarak bilirkişiden ek rapor alınmak suretiyle sonuca gidilmesi gerekirken, yukarıda açıklanan ilkelere uygun olmayan bilirkişi raporuna göre yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz - Yorum
  RENAN HOCAOĞLU -
  5 Ağustos 2016

  Bu davada bir çok talebim oldu ama hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Ve İtiraz - Yorum
  SELEN ONÜŞ -
  10 Ağustos 2016

  Mahkeme Kararı İle İcra Takibi Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak