Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İcra Hukuku  > Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

Hukuk Mahkemesi tarafından lehinize verilmiş ve para borcunu içeren bir mahkeme kararı varsa, bu kararın verilmesine müteakip sonra, karşı tarafın bu yaptırımı ve parayı ödemeyeceğini düşünüyorsanız; bu mahkeme kararı (ilam) ile icra takibi başlatarak almanız gereken parayı icra yoluyla alabilirsiniz.

Yalnızca para borcu değil; bir işin yapılması, bir eşyanın veyahut da bir çocuğun dahi teslimi bu tür icra takibine konu edilebilecektir.

Mahkeme kararının icraya konu olması için dava konusuna göre kesinleşip kesinleşmemesi durumuna göre icra takibi değişmektedir. Mahkeme tarafından nafaka gibi belli dönemlerde ödenmesi gereken borçlar oluştuğu takdirde, mahkeme kararı vermesinden itibaren her döneme ilişkin olarak icra takibi yapılabilecektir.

Mahkemenin bizzat kendi inisiyatifiyle verdiği kararlar haricinde, mahkeme huzurunda yapılan sulh, kabul ve feragatler ile kayıtsız ve şartsız para borcu içeren noter senetleri de ilamlı icraya dayanak olabilmektedir.

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır, Mahkeme Kararının İcraya Konması, Mahkeme Kararı İle İcra Takibi.

Yargıtay Kararı – Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

MENFİ TESPİT DAVASI – KISA KARARLA GEREKÇELİ KARARIN ÇELİŞKİLİ OLMASININ BOZMA NEDENİ OLDUĞU – KARARLA BAĞLI OLMAKSIZIN ÇELİŞKİYİ KALDIRMAK KAYDI İLE YENİ BİR KARAR VERMEK GEREKTİĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Kısa kararla gerekçeli kararın çelişkili olması bozma nedeni oluşturur. Bu durumda mahkemece yapılacak iş önceki kararla bağlı olmaksızın çelişkiyi kaldırmak kaydı ile yeni bir karar vermekten ibarettir. Hüküm bu nedenle bozulmalıdır.

0 Yorum

Yorum Bırak