Menkul ve Gayrimenkul Haczi Nedir? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Menkul ve Gayrimenkul Haczi

Menkul Ve Gayrimenkul Haczi

Taşınmazların haciz edilmesi borcun ödenmediği durumlarda menkul ve gayrimenkullere gelmektedir. Borçların belirtilen sürede ödenmemesi durumunda, devlet gücü ile borçların alınması sağlanabilir.

Belgeli olarak borç verme durumunda, ödeme zamanlarını geçirmek, icraya verilmeye sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka alanında uzman avukatlarla çalışmak gerekmektedir.

Borcunu zamanında ödememiş olan borçlunun taşınmaz malları ya da menkul malları icra takibine tabi tutulabilir. Haciz, icra takiplerinin kesinleşmesinin ardından borcunu ödememiş olan borçlunun taşınır ve taşınmaz mallarına koyulabilmektedir.

İcra takibi kapsamında devlet aracılığı ile taşınır ve taşınmaz mallara el koyulmaktadır. Menkul ve gayrimenkul haczi için gerekli olan şartlar ise aşağıdaki gibidir:

  • İcra takibinin kesinleşmiş olması,
  • Borcun ödenmemiş olması,
  • İlamsız olan icra takibi kapsamında ödeme emrinin tebliğ edilmesinden sonraki 7 gün içinde itiraz edilmemiş olması gerekmektedir.

Menkul Haczi Ne Demektir? Menkul ve Gayrimenkul Haczi

Menkul haczi talebi borçların ödenmemiş olması halinde başvurulabilmektedir. Menkul, taşınabilir eşyaları ve malları ifade eder. Haciz işlemlerinin başlatılabilmesi için ise öncelikli olarak alacaklı olan şahsın İcra Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Bu aşamada takip talebinde bulunulur. Daha sonra borçluya bu durum bildirilir ve borçlunun ödeme emrini alması durumunda tebligatta yazılı olan bilgilere uyması beklenir. Bu noktada borçluya iletilen unsurlar ve bilgiler ise:

  • Ödeme emirleri ile ilgili detaylı bilgi ve ödemenin yapılabileceği zaman aralığı,
  • İtiraz hakkı hakkında bilgi,
  • Mal beyanında bulunulması noktasında başvuru yapılması gerektiğine ilişkin detaylar yer almaktadır.

Menkul Fiili Haciz ve Muhafaza Talebi Ne Demektir?

Taşınmaz haczi talebi ev ya da arsalara gelen haczi ifade etmektedir. Bu hacizlerin durdurulması için icra takibinin kesinleşmesinin ardından borçlunun mal beyanında bulunması gerekir.

Mal beyanında bulunduktan sonra ise belirtilen süre içerisinde borcun ödenmesi halinde haciz duracaktır. Haczin durdurulması için diğer yol ise alacaklının ya da vekilin talebi olmaktadır.

Haciz konusu kapsamında mallara satış talebi gelmediği koşullarda da haciz düşmüş olarak kabul edilebilir. Haciz edilmiş olan mallar:

  • Haciz edilmiş olan taşınır menkul olan mallar 1 sene içerisinde talep edilmemiş ise,
  • Haciz edilmiş olan taşınmazlar 2 sene içinde talep edilmemiş ise işlemler zamanaşımına uğrar.

Menkul ve Gayrimenkul Haczi, Hayatta herkesin başından kötü zamanlar geçebilmektedir. Bu kötü zamanlardan bir tanesi de alınan borcun ödenemediği zamanlardır. Bu zamanlarda insanlar çok büyük sıkıntılar çekmektedir.

Borcun belirtilen süre içerisinde ödenememesi karşı tarafa çeşitli haklar verilmektedir. Çünkü borç ödenmesi gereken sürede ödenmiyorsa borcu veren kişide zor duruma düşmektedir.

Tabi bahsettiğimiz borçların yazılı belgeler ile desteklenmesi lazımdır. Aksi takdirde borç veren kişi herhangi bir talepte bulunamaz. Fakat eğer bir belge ile verdiğiniz borç parayı onaylıyorsanız ve ödenmesi gereken sürede paranız ödenmediyse alacaklı olarak borç verdiğiniz kişiye icra müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu tür durumlar ile karşılaştığınızda yapmanız gereken icra avukatı konusunda branşlaşmış yerden destek almaktadır. İcra avukatı Ankara konumunda Ankara barosuna kayıtlı bir çok avukat bu konuda size hukuki süreçte destek olacaktır.

Borcunu ödemeyen borçlunun taşınır menkul  malları veya taşınmaz gayrimenkul mallara, alacaklının icra takibi kesinleşmesi durumunda adli ve hukuksal süreçte masraf ve dava giderlerini alacaklı yapmak kaydı ile yakalama veya satılmasına tedbir, haciz koyabilir.

İhtiyati haciz: Vadesi gelen borcunu Alacaklı borçlusun da almak için, borçlunun, mallarını kaçırmak istemesi veya şüphesi altında ise, belirli bir teminat yatırarak, alacaklının talebi üzerine borçlunun gıyabında, mahkemeden ihtiyati karar alınarak, borçlunun mallarına dosyanın kesinleşme süreci beklenmeden acil olarak haciz işlenmesi,  borçlunun satış ve devrinin önlenmesi amaçlanmıştır.

Normal haciz (İcra-i haciz): Alacaklı alacağını borçlusundan tahsil edilmesi nedeniyle icra takibini başlatma yasal hakkına sahiptir. İcra müdürlüğünde açmış olduğu icra takibinin borçluya tebliğ edilerek, itiraz olmaması durumunda 10 gün içerisinde kesinleşir. Kesinleşen icra takibine dayanak yapılarak icra müdürlüğü sorgu sisteminde vatandaşlık numarası ile gayrimenkul ve araçlarına, alacaklarına haciz koymak suretiyle alacağını tahsil edilmesini isteyebilir.

İcra takibin kesinleşmesi şu anlama gelmektedir. İcra takibi ilamsız takiplerde ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edilmemesi ve 10 gün içinde borcun ödenmemesi halinde kesinleşir. İcra takibine hacizlerin işlenmesi dosyanın kesinleşmiş olması şartına bağlıdır.

Makalemizde Menkul ve Gayrimenkul Haczi konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Gayrimenkul Hukuku Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

1.863 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri