Atla

Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma


Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma

Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma

Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma

Miras bırakacak kişiler tarafından, mirasçılara yönelik olarak mevcut olan mirasından pay verememe hedefi ile yönelim gerçekleştirdiği mirasçılardan mal kaçırma halleri ile pek çok defa karşı karşıya kalınabiliyor. Günümüzde miras bırakacak kişiler tarafından bahsi geçen mirasının mirasçıları tarafından pay alınmasının önüne geçebilmek hedefi ile satış işlemi gösterme yolu ile söz konusu malların başka bir kişinin üzerine geçirebilmektedir.

Bu satış işleminin reelde gerçeklilik teşkil etmiyor olduğu bu satışlarda sahibi olduğu gayrimenkulleri veya malları başkasının üzerine devreden kişiye yönelik olarak yasal olarak izlenebilecek bir takım yollar bulunmaktadır. Türk hukuk sisteminde miras ile ilgili olarak hukuki hakların korunabilmesi sağlanabiliyor.

Türkiye’de miras bırakacak kişinin söz konusu mirasına konu olan gayrimenkullerini ya da diğer mallarını topu üzerinde gerçekleştireceği ve gerçekliliği olmayan satış işlemi muris muvazaası olarak isimlendirilir. Miras bırakacak kişinin tapuda satış göstermiş olduğu işlem hakkında gerekli olan tapu iptali ve tescili davası açılmasının mirasçıların sorumluluğu altında bulunmaktadır. Bu durumda da mirasçılar açısından tapu iptali davası nasıl açılır sorusu gündeme geliyor ki bu davanın kimler tarafından da açılabileceği en önemli sorulardan birisi olarak öne çıkıyor.

Mirastan pay alma hakkı bulunan ve muris muvazaası şeklinde bu hakkını yitirmiş olan her kişi tarafından tapu iptali davası açılabilmesi mümkündür. Muris muvazaasının önlenebilmesi hedefi ile açılmak istenen tapu iptali davası dahilinde mirasçılar, gerçekleştirilen satış işleminin muvazaa sebebi ile geçersiz olduğunu ispat etmekle yükümlüdür. Mursi tarafından gerçekleştirilecek olan satış işleminin muvazaa olduğu halinde kanıtın sağlanması halinde tapu iptali mahkeme tarafından gerçekleştirilmektedir.

Miras Hukuku Davaları

Mirastan Mal Kaçırma İspatı Nasıl Yapılır?

Mirastan mal kaçırma işlemini gerçekleştiren mursinin bu işleminin ispatının yapılması doğrudan mirasçılar sorumluluğunda bulunmaktadır. Tapu iptal davaları çerçevesinde söz konusu satışın hileli olduğu şeklinde hakim tarafından kanaat getirilmesi açısından bireylerin miras bırakacak olan kişinin yani mursinin bu satış dahilinde maddi yönden gereksinime sahip olup, olmadığını, satışın ya da söz konusu devir işleminin gerçekleştirilmiş olunduğu şahsın alım gücünün bulunup, bulunmadığı, satış sırasında ödenmiş olan miktar ile gerçek değer arasında söz konusu bir farkın bulunup, bulunmadığı, mursi tarafından hangi sebeple satışın gerçekleştirildiği, satış ödemesinin hangi

yol ile alındığı, satış bedelinin hangi yöntem kullanılarak verildiği, satış ardından alınan bedelin ne yapıldığı gibi pek çok nitelikteki argümanın kullanılabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Mirastan Mal Kaçırma Sebebiyle Tapu İptali Davası Açılması

Türkiye’de tapu iptali davalarında kesinlikle zamanaşımı gibi bir uygulama söz konusu olmamaktadır. Bu sebep ile tapu iptali davası her zaman uygun şartlara sahip olan kişiler tarafından açılabilmektedir.

Günümüzde pek çok tapu iptali davasında söz konusu hak sahipleri tarafından pek çok hak kaybı ile karşı karşıya kalabildiği görülebilmektedir ki bu sebep ile profesyonel avukatlık desteğinin alımının en önemli olduğu dava türleri arasında yer almaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • GÜLBÜKE BACANLI -
  5 Ağustos 2016

  Hukuk ilmi mukaddes birşeydir. Kıymetini para ile ölçmek onu çok aşağılatmak olur.

  Cevapla
 • KEMAL EVLER -
  6 Ağustos 2016

  Yasama, yürütme yargı içiçe geçmişse, özgürlükler garantide değilse, anayasa yok demektir. Kuvvet kimdeyse o hakimdir. (Jean-Jacques Rousseau)

  Cevapla
 • NAZİFE YANBOL -
  10 Ağustos 2016

  Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • ZEMZEM YEŞİLKAYA -
  17 Ağustos 2016

  Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Remzi -
  15 Aralık 2016

  Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Ahuşen -
  25 Ocak 2017

  Kardeşim babamın sagliginda bütün malları üstüne almış ve benim bakmakta olduğum alzaimerli annenin bakimi için vasi davası açmış.bana.lütfen yardım edin.bilgi almak istyrm

  Cevapla
 • Torğutalp -
  3 Mart 2017

  Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Belin -
  9 Mart 2017

  Mirastan Yoksun Bırakma Mal Kaçırma Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak