Atla

Nafaka Ödememe Ceza Davası


Nafaka Ödememe Ceza Davası

Nafaka Ödememe Ceza Davası

Nafaka Ödememe Ceza Davası

Boşanma davalarında ihtiyacı bulunan çocuk ve eş için diğer eş tarafından düzenli olarak ödemeler gerçekleştirilir ki bu ödemelere nafaka terimi kullanılmaktadır. Bu kapsamda nafaka ödemesini yapacak eşe nafaka borçlusu, nafaka ödemesini alacak eşe nafaka alacaklısı terimleri kullanılmaktadır. Nafaka uygulamalarında mahkeme tarafından kendisine ve çocuğuna nafaka bağlanmış olan boşanma davasındaki taraflardan birisi boşanma davasının neticelenmesinin ardından nafaka ödemelerini alma konusunda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Bu gibi hallere yönelik olarak en sık gündeme gelen sorulardan birisi de nafaka ödemesinin yapılmamasına yönelik olarak ne gibi yaptırımların nafaka borçlusu hakkında gerçekleştirilebileceği yönünde oluyor. Türkiye'de boşanma davalarındaki söz konusu nafaka uygulamaları ile ilgili olarak ödememe hallerine ilişkin İcra İflas Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. İcra İflas Kanunu kapsamı dahilinde nafaka borçlusu tarafından nafaka ödemelerinin yapılmaması durumunda 3 aya kadar çıkabilen bir tazyik hapis cezası hükmü verilmektedir.

Nafaka Ödememe Ceza Davası

Nafaka Ödememe Suçu Ve Cezası

Türkiye'de nafaka alacaklısı tarafından yasal olarak nafaka borçlusunun nafaka ödemelerini yapmaması durumunda İcra Ceza Mahkemesi'ne başvuru gerçekleştirebilme hakkı bulunuyor. Bu başvurular çerçevesinde de nafakayı ödemeyen nafaka borçlusu eski eşe yönelik olarak 3 aya kadar hapis cezası verilir. Eğer bu tip bir hapis cezası alan nafaka borçlusu tarafından nafaka ödemelerinin yapılmamasından doğan birikmiş  nafaka borcunun tamamının ödenmesi durumunda hapis cezası yürürlükten kaldırılmaktadır.

Bu çerçevede de nafaka ödememe cezası dolayısı ile 3 aylık hapse mahkum edilen nafaka borçlusu. Hapse girmesinin sonrasında bu borcu ödemesi halinde hapisten tahliye imkanına sahip oluyor. Ancak nafaka cezası ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu hususa göre eğer nafaka alacaklısı ile nafaka borçlusu arasında nafaka ödememe cezası ile ilgili olarak yapılan başvuru süreci içerisinde mevcut bir nafaka azaltma ya da nafaka arttırma davası sürmekte ise mahkeme hakimi tarafından bu davanın neticeye ulaşması da beklenebilmektedir.

Aylık periyotlar halinde ödemesi yapılması gereken ancak nafaka borçlusu tarafından ödemesi gerçekleştirilmeyen nafaka ödemeleri için nafaka alacaklısı tarafından şikayet gerçekleştirilebiliyor. Borçlu sanık ile ilgili olarak Türk hukuk sisteminde İcra İflas Kanunu'nun 344.maddesi uyarınca 3 aya kadar tazyik hapsi uygulanabilir. Ancak İcra İflas Kanunu'nun 344.maddesi çerçevesinde verilen 3 aya kadar olan tazyik hapis cezaları 5271 sayılı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 223.maddesinde belirtilmiş olan türde bir mahkumiyet hükmü niteliğini içermemektedir.

Nafaka Ödememe Suçu Cezası Nedir?

Buna göre de nafaka ödememe cezası 5271 sayılı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 2.maddesinde açıklanmış olan disiplin hapis cezası kapsamı dahilinde bulunmaktadır. Bu kanun maddesine göre de bu nafaka ödememe cezası alternatif yaptırımlara çevrilmesi mümkün olmayan. Ön ödemenin yapılamadığı, tekrarına odaklı bulunmayan, şartlı tahliye hükümlerinin uygulanamadığı, ertelemenin uygulanamadığı ve adli sicil kayıtlarına geçirilmesi mümkün olmayan bir hapis cezası türüdür.

Bunun yanı sıra nafaka ödememe cezası için nafakaya ilişkin karar alınmış olması. Aylık nafakanın tahsiline dair yapılan icra takibinin kesinlik kazanmış olması. İcra emrinin tebliğ tarihinden şikayete kadar en az 1 aylık sürenin geçmiş olması ve ödemesi yapılmayan aylık nafakaya dair şikayetin en geç 3 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Nafaka Ödememe Ceza Dava
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nafaka Ödememe Ceza Davası - Yorum
  LEYLA SEZGİN -
  12 Ağustos 2016

  Nafaka Ceza Davası Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • Nafaka Ödememe Ceza Davası - Yorum
  Güngör -
  12 Mart 2017

  Nafaka Ceza Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Nafaka Ödememe Ceza Davası - Yorum
  Denktaş -
  12 Mart 2017

  Nafaka Ceza Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak