Nafaka Davası: Hasta Kocaya Bakmayan Eşler Nafaka Alamayacak! | Ankara Avukat

Nafaka Davası: Hasta Kocaya Bakmayan Eşler Nafaka Alamayacak!

Nafaka Davası: Hasta Kocaya Bakmayan Eşler Nafaka Alamayacak!

Nafaka Davası: Hasta Kocaya Bakmayan Eşler Nafaka Alamayacak! Boşanma davalarında kadınların nafaka alabilmesi için mahkeme tarafından kadının haklı bulunması gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan bir boşanma davasında, kanser hastası olan Adem B. Bakıma muhtaç duruma geldiğini fakat eşinin ona bakmadığını gerekçe ederek boşanma davası talebinde bulundu. Eşi Sanem B. Tarafından yapılan savunmaya göreyse, kanser hastası kocasının devamlı hakaret ve küfür ettiğini söyledi.

İki tarafından eşit derecede kusuru olduğuna karar veren mahkemeden bir de emsal niteliğinde bir karar çıktı. Hasta kocaya bakmayan eş nafaka alamaz. Hastalığı nedeniyle bakıma muhtaç olan kanser hastası Adem B. Eşinin ona bakmadığı gerekçesiyle dava açtı. Davada kocasına bakmayan eşin nafaka talebi reddedildi.

Nafaka Talebi Reddedildi!

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayda örnek niteliğinde dava kararı verildi. Ağır kanser hastası olan Adem B. Tarafından açılan boşanma davasında eşi Sanem B.’nin kendisine bakmadığını beyan eden Adem B. Eşinden boşanmak istediğini beyan etti.

Mahkemede kanser hastası adamın eşi Sanem B. tarafından sürekli hakarete ve küfre maruz kaldığı gerekçesiyle tazminat ve yoksulluk nafakası talebinde bulundu. Ancak mahkemenin verdiği kararda kadının nafaka almaması ve eşine 10 Bin TL’lik manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verildi. Mahkemenin kararını beğenmeyen Sanem B. kararın bozulması için Yargıtay’a başvuruda bulundu.

Yargıtay Nafaka Alma Talebini Onayladı!

Kanser hastası olan kocasına bakmadığı gerekçesiyle, kocası tarafından açılan boşanma davasında nafakadan mahrum bırakılarak kocaya manevi tazminat ödemesine karar verilen Sanem B. konuyu bir üst merci olan Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nde verilen kararla da kanser hastası kocasına bakmayan Sanem B.’nin nafaka almaması kararı onaylandı.

Bu kararın yanı sıra Yargıtay boşanmaya taraf olan her iki kişiyi de eşit kusurlu buldu. Yargıtay tarafından verilen kararla ağır hastalığa sahip eşine bakmayan kişilerin nafaka alamayacağı kararı tüm eşler için emsal niteliği taşımaktadır.  

İki Tarafta Eşit Kusurlu Bulundu!

Kendisine bakmadığı gerekçesiyle eşini mahkemeye veren kanser hastası Adem B. mahkemenin verdiği kararla başta haklı bulunmuştu. Ancak mahkeme kararına itiraz eden eşi Sanem B. Yargıtay’a başvurarak nafaka talebinin onaylanmasını istedi.

Yargıtay tarafından da Sanem B.’nin nafaka talebi reddedildi ancak eşi Adem B. ile birlikte her iki tarafında eşit kusurlu olduğu kararı Yargıtay tarafından verildi.

Yargıtay tarafından verilen bu karar kapsamında hasta kocasına bakmayan eşlerin nafaka vb. taleplerinin geçerliği olmayacağı sonucu çıkarılabilir.   

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

19 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri