Nafaka Hangi Durumda Verilmez? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Nafaka Hangi Durumda Verilmez?

Nafaka Hangi Durumda Verilmez?

Nafaka Hangi Durumda Verilmez, Nafaka çeşitleri nelerdir? 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda belirtildiği üzere nafaka çeşitleri tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakasıdır.

Tedbir nafakası, boşanma davası süresince özellikle velayet söz konusu ise, geçici velayet sahibinin  çocukların giderlerini karşılaması ve kendisinin mağduriyet yaşamaması adına hükmedilen nafaka türüdür.  Boşanma davasının sonuçlanmasıyla otomatik olarak ortadan kalkar ya da diğer nafaka türlerine dönüştürülür.

Yoksulluk nafakası, boşanma süreçlerinde karşı tarafa göre daha az kusurlu olan ve boşanmanın getirdiği sonuçlar nedeniyle yoksulluğa düşecek tarafa, diğer tarafın ödenmesi kararlaştırılan nafakadır. Boşanma dilekçesinde talep edilmiş olması halinde görüşülürken, kişinin hiçbir gelirinin olmadığını ve yoksulluğa düşeceğini ispatlaması gerekir.

İştirak nafakası, çocukların velayet hakkını alan tarafın, çocukların barınma, eğitim, sosyal haklarının sürdürülebilmesi için doğacak olan maddi zorluklara destek olabilmesi için, velayetin kendisinde bulunmayan tarafın ödedi nafaka türüdür.

Nafaka davası nasıl açılır konusu hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nafaka Hangi Durumda Verilmez?

Nafaka Hangi Durumda Verilmez konusu ile ilgili olarak Boşanma davası esnasında yapılan soruşturmada eşe asgari geçim standardını sağlayacak sürekli ve düzenli gelir getiren bir işte çalıştığı anlaşıldığından nafaka verilmez şeklinde yargıtayca karar verilmiştir.

Ayrıca Nafaka takdir edilirken, tarafların ekonomik ve sosyal durumlarının gerçeğe uygun olarak tespiti ve talep edilen nafaka miktarlarının aşılmaması gerekir

Yine kararda “Dairemizin yerleşik içtihatları ve YGHK’nun içtihatları da dikkate alınmak suretiyle davalıya 2011 yılında bağlanan yaşlılık aylığının nafakanın tamamen kaldırılmasına neden olmayıp ”çoğun içinde az da vardır” kuralı gereğince yoksulluk nafakasından indirime neden olabileceği dikkate alınmak suretiyle davalı lehine hükmedilen yoksulluk nafakasının kaldırılması doğru görülmemiştir.”

BOŞANMA DAVASI – DAVACI KADININ ASGARİ GEÇİM STANDARDINI SAĞLAYACAK SÜREKLİ VE DÜZENLİ GELİR GETİREN BİR İŞTE ÇALIŞTIĞI – DAVACI KADININ YOKSULLUK NAFAKASI İSTEĞİNİN REDDİ GEREKTİĞİ – HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davacı kadının asgari geçim standardını sağlayacak sürekli ve düzenli gelir getiren bir işte çalıştığı anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu duruma göre, Türk Medeni Kanununun .. maddesi koşullarının davacı kadın lehine oluşmadığı anlaşılmaktadır.

Hal böyleyken, davacı kadının yoksulluk nafakası isteğinin reddi gerekirken, aksi gerekçeyle kabulü isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri