Atla

Nafaka Tehiri İcra - Nafaka Ödememe


Nafaka Tehiri İcra - Nafaka Ödememe

Nafaka Tehiri İcra - Nafaka Ödememe

Nafaka Tehiri İcra Nafaka Temyiz Dilekçesi Sınırı

Nafaka kanunu Maddesinin Açıklamasın da, Nafaka; boşanma sonrasında erkeğin eski eşine ve çocuklarına mahkemenin belirdiği miktarda, belli periyotlarda para verilmesidir. Nafakanın başlangıç tarihi, dava tarihidir.

Nafaka şahsa bağlı bir haktır. Önceden vazgeçilmesi yani feragat edilmesi kesin hüküm oluşturmaz, sonradan ayrı bir dava ile yeniden istenebilir. Nafaka ölüm ile sona erer, mirasçılara geçmez. Kadının varlıklı ya da maaşlı olması kocayı nafaka borcundan kurtarmaz.

Nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Türk Medeni Kanunu'nun 330 uncu maddesinde, Nafaka miktarının, çocuğun ihtiyaçları ile ana ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirleneceği; 176 ncı maddesinde de, tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde nafakanın artırılması veya azaltılmasına karar verilebileceği hükme bağlanmıştır.

Nafaka davası neden açılır?

Boşanma davasında eğer nafaka talep edilirse otomatik olarak nafaka davası da açılmıştır. Eğer boşanma davası esnasında nafaka talep edilmezse bu hak saklı tutulur ve nafaka davası tekrar açılabilir, ancak boşanma davası kesinleştikten 1 yıl sonra bu hak zaman aşımına uğrar.

Nafaka borcunu ödememek nasıl sorunlara yol açabilir?

Mahkemenin eşlerden biri lehine ödenmesine karar verilen nafakanın ödenmemesi İcra İflas Kanunu md 344’teki Nafaka Ödememe Suçunu oluşturur.

Nafakanın ödenmemesi üzerine nafaka alacaklısının İcra Ceza Mahkemesine şikâyeti üzerine nafaka borçlusu hakkında 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapis cezası uygulanmaya başlandıktan sonra nafaka borcunun ödenmesi halinde nafaka borçlusu tahliye edilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nafaka Tehiri İcra - Nafaka Ödememe - Yorum
  AYDIN TUĞRUL -
  9 Ağustos 2016

  Nafaka Tehiri İcra Nafaka Temyiz Dilekçesi Sınırı hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Nafaka Tehiri İcra - Nafaka Ödememe - Yorum
  EFSANE KAYADİBİ -
  27 Ağustos 2016

  Nafaka Tehiri İcra Nafaka Temyiz Dilekçesi Sınırı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
Yorum Bırak