Atla

Nişan Bozulması Nişan Bozulması Davası


Nişan Bozulması Nişan Bozulması Davası

Nişan Bozulması Nişan Bozulması Davası

Nişan Bozulması Nişan Bozulması Davası

Türk örf ve adetlerinden biri olan ve evlenmeden önce yeni gençlerin tanışmasını sağlamak ve birbirlerine uyum sürecini kolaylaştırmak adına aileler arasında yapılan resmi törene genel ad olarak nişan denmektedir. Fakat bazen kişiler nişan sonrası uyumsuzluk yaşadığını anlar ve daha ileriye gitmeden işi sonlandırma kararı alırlar.

Bu durum üzerinde genellikle iyi bitişler olması temenni edilse de bazen maalesef ki böyle olmayabilir. Bu anlamda yine Türk medeni kanunlarında yasa maddeleri bulunmaktadır. Bu maddelerin başında ise taraflardan biri haksız nişan atma bahanesi sunması ile dava açılması mümkün olmaktadır. Nişanı haksız yere bozma davasında üç şekilde dava açılabilinir. Bunlar; maddi tazminat davası, manevi tazminat davası, eşyaların geri verilmesi için açılmış olan davalar olmaktadır.

Taraflardan biri tarafından açılmış olan davada genel olarak kişilerin yapmış olduğu harcamaların doğru olarak belirlemesi ve bu doğrultuda da doğru ifade vermelerin önem teşkil edecektir. Ayrıca yapılmış olan harcamaları belgelendirme yapılması da yine davayı açacak kişinin yararına olacaktır. Taraflardan biri tarafından açılan dava sonrası çok yüksek beyannamelerin sunulması mahkeme tarafından pek onay lan bir durum olmayacaktır.

Fakat karşı taraf durumu kabul durumunda da mahkeme duruma itiraz etmez. Yine dava sırasında önem teşkil eden durumların başında; kişinin haksız yere nişanı bitirmesi, boş nedenlerden ötürü sorunlar ve nişan sonrası tarafın duruşu önem teşkil eder. Yine nişanlı dönemde çiftlerden birinin ölüm durumunda karşı tarafın yaptığı masraf kadar kalan kişiye iadesi önemlidir.

Eğer bu durum sağlanamaz ise ve hakim karşısına çıkılırsa hakim tarafların belirlemelerinin dışında kendi kararını da öncelikli olarak değerlendirecektir. Nişan sonlandırma sonrası kişiler anlaşmazlık yaşayıp da hakim karşısına çıkmaya karar vermesi ile kişilerin tazminat davasında anne baba olma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Kişinin yakın derecede akraba veya yakınları da yine kişi için yapılmış olan masraf miktarını hakime sunarak gerekli tazminatı alabilme yetkisine sahip olmaktadır. Hakime sunulan miktar eğer ki çok yüksek meblağ ise ya araştırmaya tabi tutularak mahkeme hakim tarafından başka bir tarihe ertelenir yada hakim burada kendi kararını öne sürerek bir sonuca bağlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Nişan Bozulması Nişan Bozulması Davası - Yorum
    FATİME ÇAMURSOY -
    7 Eylül 2016

    Nişan Bozulması Davası için gerekli belgeler nelerdir..

    Cevapla
Yorum Bırak