Atla

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası


Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası

Nüfus kayıtlarında bulunan herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesi için ya da eksikliğin tamamlanması için açılan davalara nüfus kaydının düzeltilmesi davası denir. Nüfus kaydının düzeltilmesi için açılan davalara baktığımızda şunlar ile karşılaşırız: yaşın düzeltilmesi, isim soy isim ya da cinsiyet değişikliği ile ilgili durumlarda nüfus kaydının düzeltilmesi davaları ile karşılaşırız.

Fakat Yargıtay'a da konu olan nüfus kaydının düzeltilmesi davaları genellikle nesep değişikliği yani soy bağı ile ilgili olan davalardır. Nüfus kaydının düzeltilmesi davalarını nüfus müdürlüklerindeki kayıtlarında hata olduğunu iddia eden herkes açabilmektedir.

Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları

Nüfus kayıtlarında yapılan maddi hatalar bazen kişinin birtakım hak kayıplarına uğramasına neden olmaktadır. Örneğin yasal mirasçı konumunda olması gereken kişin yapılan nüfustaki hatalar nedeni ile miras bırakanın mirasında mirasçı olamamakta ve hak kaybına uğramaktadır.

Hak kaybının engellenmesi için nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davası açar ve hak kaybını önler.

Nüfus kayıtlarında yapılan hatalar nedeni ile hak kaybına uğrayan kişinin davacı olacağı nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davasında davalı taraf nüfus müdürlüğüdür.

Davacının yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davası herhangi bir zaman aşımına ya da hak düşürücü süreye tabi tutulmamaktadır.

Nüfus kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin davalar şu şekilde örneklendirilebilir:

 • İsim değiştirme davası
 • Soy isim değiştirme davası
 • Yaş değiştirme davası
 • Din değiştirme davası
 • Cinsiyet düzeltme davası

Bu davaların açılabilmesi için açacak olan kişinin hukuki yararının mevcut olması gerekmektedir. Vekil, hangileri hakkında yetki verildiği açıklanmadıkça kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarla ilgili davaları açamaz ve takip edemez.

Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası Nasıl Nerede Açılır

Aile kütüklerine tescil edilmesi gereken bilgilerden; dayanak belgesinde bulunduğu halde nüfus kütüklerine hatalı veya eksik olarak tescil edilen ya da hiç yazılmayan bilgiler veya mükerrer kayıtlar maddi hata kapsamında değerlendirilir.

Bu tür maddi hatalar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce ya da nüfus müdürlükleri tarafından düzeltilir veya tamamlanır.

Nüfus Kayıtları Nasıl Düzeltilir

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus kayıtlarına göre vatandaşların hicri veya rumi tarihle yazılmış nüfus olaylarının tarihlerini miladi yıla çevirerek aile kütüklerine geçirmeye, doğum tarihlerinin ay ve günü belli olmayanların da eksikliklerini tamamlamaya yetkilidir.

Doğum tarihlerinde doğum yılı yazılıp, doğum ayı ve günü yazılmamış olanların yaşlarının hesaplanmasında doğduğu yılın Temmuz ayının birinci günü, ayı yazılıp da günü belli olmayanlar için de o ayın birinci günü başlangıç olarak alınır.

Usulüne göre düzenlenmemiş bir belgeye dayanılarak tesis edilmiş nüfus kayıtları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün ya da nüfus müdürlüklerinin göstereceği lüzum üzerine mahkemece verilecek kararla iptal edilir.

Nüfus kütüğüne düşülmüş olan şerh ve açıklamaların iptal edilmesi de aynı usule tabidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davacı vekili hükmün infazından sonra davacıların baba adının düzeltilmesi talebinde bulunmuştur. Hüküm infaz edilerek (icrası tamamlanarak) taşınmaz hakkında tapu kaydı oluşturulmuş olduğuna göre Mahkemece davacılar vekilinin talebinin reddine karar verilmesi gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davası - Yorum
  Sedat Kır -
  29 Eylül 2018

  Sn. Avukat İlkay Uyar KABA Hanım, Nasılsınız? Aşağıda kısaca açıklamaya çalışacağım konu hakkında bilgi desteğinize ihtiyacım var. İletişim bilgilerinize tavsiye üzerine ulaştım. Resmi nikahlı Yabancı uyruklu eşimden bir erkek çocuğum dünyaya geldi. Türkiye'deki nüfusuma kaydettirmek için gerekli evrakların Türkçe'ye tercümesini yaptıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'na teslim ettim. Yurtdışından bu tür işlemlerin kayıtları genelde 2-3 ay süre içinde Türkiye'deki sisteme geçtiği için çok kontrol etmedim. Dün e-devlet üzerinden nüfus kayıtlarımı kontrol ettiğim zaman oğlumun, cinsiyet kaydının "KIZ" olarak işlendiğini fark ettim. Sanıyorum nüfüsta cinsiyet düzeltmesi için dava açılması gerekiyor. a) Hangi belgelere ihtiyaç bulunmaktadır? b) Dava açılma ve sonuçlanma süresi ne kadardır? c) Bu davayı sizin Hukuk Bürosu üstlenebilir mi ve ne kadar bir ödeme yapmam gerekmekte? d) Davalar esnasında oğlumun bulunması gerekiyor mu? tarzında aklıma bir sürü soru geldi. Aklıma gelmeyen ve sizin verebileceğiniz ilave bilgiler için de şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

  Cevapla
Yorum Bırak