Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması

Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması | Günümüz modern yüzyıl Türkiye’ sinde evlilik birliğini kurmuş olan kişiler. Evlilik birliğinin sürdürülebilir olmaması hallerinde Türk Medeni Kanununun kendisine vermiş olduğu hak çerçevesinde boşanma davası ile evlilik birliğini sonuçlandırabilme hakkına sahip olabiliyor. Evlilik birliğinin sürdürülememesinin.

 

Türk Medeni Kanunu kapsamında belirtilen durumlara uygun olması durumunda taraflardan birisi boşanma davası açabiliyor. Bu noktada günümüzde daha önce açılmış olan ve Aile Mahkemesi tarafından reddi kararı, Alınan boşanma davasının ardından tarafların tekrar bir araya gelmemeleri yani fiili ayrılık söz konusu ise boşanma davasının durumunun ne olacağı merak ediliyor.

 

Boşanma sebepleri arasında bulunan sebeplerden herhangi birisi çerçevesinde açılmış olan. Ve Aile Mahkeme tarafından reddi ile kesinlik kazanmış olan bir boşanma davası ardından kişilerin en az 3 yıl süreli olarak boşanma davası açabilmeleri mümkün değildir. Hatta söz konusu reddedilmiş. Boşanma davasının sona ermesinin ardından en az 3 yıl geçmiş olsa dahi her ne nedenden kaynaklı olursa olsun. Yaşamı tekrar kurulmanın yerine getirilmemesi halinde eşlerden birisinin bu sebebe bağlı olarak açacağı boşanma davası üzerinde boşanma kararı Aile Mahkemesi tarafından alınır.

 

Önceki Boşanma Davası Yeni Davada Etkili Olur Mu?

 

Önceki boşanma davasının hangi neden ile ve hangi tarafın açmış olduğunun ise bu yeni boşanma davası süreci açısından herhangi bir önem ya da etkisi ise bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra daha önce açılmış olan boşanma davasının mutlak suret ile kesinleşmiş karara sahip olması gerekmektedir. Açılan boşanma davası ardından alınan kararın tebliği ardından gerçekleştirilmiş ve tarafların temyiz hakkını kullanmadan. Veya temyiz haklarını kullanmaları durumunda Yargıtay tarafından yapılan incelemeden geçilmesi koşulu ile kararın kesinlik kazanmış olması gerekliliği bulunmaktadır.

 

Eğer daha önce açılan boşanma davasında kararın kesinlik kazanmamış olması durumunda ise aradan ne kadar süre geçmiş olduğu fark etmeksizin bu sebebe bağlı olarak boşanma davası açılabilmesi mümkün olmaz. Aynı zamanda da daha önce açılan boşanma davasının kararının kesinleşmesinin üzerinden en az 3 senelik bir süre içerisinde ortak hayat yeniden kurulamamış olması gerekir. Ortak hayatın hangi sebebe bağlı olarak kurulamamış olmasının ise yeni açılan boşanma davasında bir önemi bulunmaz. Ortak yaşamın kurulamama sebebi ile ilgili olarak özel şekilde Aile Mahkemesi tarafından bir kusur incelemesi de gerçekleştirilmez.

 

Ortak yaşamın kurulması tarafların evliliği sürdürme konusundaki hür idaresi ile bir araya gelmesi. Aynı evi paylaşmaya yeniden başlaması, beraber tatile gitmesi gibi hür irade ile ortaya koyulan fiilleri kapsamına alır. Tarafların bu niyeti taşımadan aynı ortam içerisinde yer almaları, görüşme gerçekleştirmeleri ortak yaşamın tekrar kurulması kapsamında bulunmaz ve bu anlamı taşımaz.

 

Bu gibi şartların meydana gelmesi durumunda taraflardan herhangi birisi bu sebebe bağlı boşanma davası açma hakkına sahiptir. Bu noktada daha önceki boşanma davasının hangi tarafın açmış olduğunun bir önemi bulunmaz. Fiili ayrılık söz konusu olması dolayısı ile boşanma kararı alınabilmesi açısından yalnızca bu şartların bulunması gerekirken, aynı zamanda da boşanma kararı açısından yeterlilik teşkil eder. Bu boşanma davasında boşanma kararı alınabilmesi için aynı zamanda da kusur araştırması yapılması gerek bulunmaz. | Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması

 

Yargıtay Kararı – Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması

 

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2006/9680 Karar: 2006/16417 Karar Tarihi: 27.11.2006 BOŞANMA DAVASI – EYLEMLİ AYRILIK SEBEBİ İLE BOŞANMA – İLK DAVANIN RET SEBEBİNİN ÖNEMLİ OLMADIĞI – KOŞULLARIN OLUŞMAMASI HALİNDE DAVANIN KABULÜ GEREĞİ ÖZET: İlk davanın ret sebebi önemli olmadığı gibi ortak hayatın yeniden kurulamamasının nedeninin de bir önemi yoktur. Önceki ret edilen davada davalı kadın vasisine tebligatlar yapılmış olup, karar kesinleşmiştir. Sair koşullarında oluşması halinde davanın kabulü gerekir. Bu sebeple taraflara delilleri sorulup, gösterdikleri takdirde bütün deliller toplanıp sonucuna göre karar verilmesi gerekir. | Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın




BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri