Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır | Trafik kazalarının ortaya çıkardığı hasarlı kazalarda maddi kayıplardır. Maddi kayıplar trafik sigorta veya kasko sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır.

Rayiç bir ürünün piyasadaki alım ve satımlarında ortaya çıkan piyasa değeri olarak tanımlayabiliriz. Trafik kazalarında araç rayiç bedeli ise araçların piyasa değeri olarak belirtebiliriz.

Pert olan araçlarda rayiç bedeline neden itiraz edilir ya da sigorta şirketi trafik kazasında araçların rayiç bedelini nasıl neye göre belirler sorularına cevap arayacağız.

Pert araçlarda rayiç bedelleri, araç sahibi ile sigorta şirketi arasında ödenecek bedelin düşük belirlenmesi sebebiyle itilaf ortaya çıkmaktadır. | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Kasko Bedeli Yüksek Olan Lüks Araçlarda İtiraz

Kasko bedeli yüksek, örneğin 700 bin olan bir araç için teklif edilen miktar 500 bin olarak belirlenip ödenmek istenmektedir. Peki, bu durumda ne yapılmalıdır? | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Pert Araç Bedeline İtiraz ve Mutabakat Formu

Aracınız kaza sonucu hasara uğramış ve pert olmuş ise öncelikle sigorta şirketine başvuru yapılması gerekmektedir. Sigorta şirketi 15 gün içerisinde dosyayı karara bağlayıp sonuçlandırması gerekmektedir.

Sigorta şirketi aracınızın piyasa değeri belirleyerek size teklif sunar, sunulan teklifin kabul edilmesi piyasa değeri araştırılarak kabul ve ret etme hakkına sahipsiniz. Sigorta şirketinin sunmuş olduğu teklifi kabul etmeniz durumunda size mutabakat formu imzalatılarak itiraz haklarınızın olmadığını sunulan araç değerinde mutabık kaldığınız anlamına gelecektir. | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Pert Araç Bedeline İtiraz Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Pert olan aracınız için sunulan fiyat teklifi tarafınızdan kabul edilmemiş ise ve 15 günlük süre geçmiş ise belirtilen süre süre içerisinde Aracınızın piyasa değerinin tespiti ve ücretinin tarafınıza ödenmesi için başvuru yapabilirsiniz.

Sigorta şirketine ve Sigorta tahkim komisyonuna bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi, bu konularda tecrübe etmiş avukat desteği ile de başvuru yapabilirsiniz. | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Pert Araç Bedeline Tespiti ve Bedelin Ödenmesi Nedeniyle Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılırken dilekçenizin hazırlanması haklarınızın ödenmesi için önem arz etmektedir. Bu nedenle başvuru dilekçesi hazırlanırken araç piyasa değeri önceden araştırılması gerekmektedir.

Dilekçenizde aracınızın sigorta şirketine hasar dosyanız nedeniyle başvuru yaptığınızı, size sunulan teklifin aracınızın piyasadaki gerçek değerini yansıtmadığı, kasko bedeli ve araç değeri arasında sunulan teklif arasında büyük farklılık olduğu belirtilmelidir. | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Hakkında İstinaf Mahkemesi Kararı

KARAR ÖZETİ: Mahkemece, davacı tarafın talebinin aracın ikinci el piyasa değeri miktarındaki tazminatın tahsili şeklinde değerlendirilerek davanın ıslah edilmiş şekliyle kabul edilerek …-TL tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesi gerekirken.

Yanlış değerlendirme yapılarak aracın hasar bedeli olarak belirlenen …-TL’nin tahsiline karar verilmesi hatalı bulunmaktadır.

Ancak bu yanılgının giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden mahkemece verilen hükmün kaldırılarak, davacı tarafça açılan davanın ıslah edilmiş şekliyle kabulüne yönelik hüküm kurulması gerekmiştir.

Bu hale göre mahkemece, davacı tarafın talebinin aracın ikinci el piyasa değeri miktarındaki tazminatın tahsili şeklinde değerlendirilerek davanın ıslah edilmiş şekliyle kabul edilerek 31.000,00-TL tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesi gerekirken yanlış değerlendirme yapılarak aracın hasar bedeli olarak belirlenen 17.500,00-TL’nin tahsiline karar verilmesi hatalı bulunmaktadır.

Ancak bu yanılgının giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden mahkemece verilen hükmün kaldırılarak, davacı tarafça açılan davanın ıslah edilmiş şekliyle kabulüne yönelik hüküm kurulması gerekmiştir. | Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Nasıl Yapılır?

3.535 Görüntülenme

SORULAR

 1. Okan B. dedi ki:

  İlkay Hanım iyi günler. Ben annemin üzerine kayıtlı özürlü aracımla kaza yaptım. kasko şirketi belli bir süre sonra aracımın 48.000 tl lik masrafı olduğunu ve aracı yaptırmak istediğini ben ise arcın hurdaya ayrılmasını istedim.bana 72.000 tl +33.000 vergi olarak aracı hurdaya çıkacaklarını ilk ve son teklif olarak ilettiler ve bana isteğim doğrultusunda mutabakat belgesini yolladılar. şimdi sorum şöyle olacak ben mutakabat belgesini imzalayıp kanuni yollara öy lemi bşvuru yapmam gerekir yoksa imzalamadan mı başvuru yapmam gerekir.

 2. Kaza T. dedi ki:

  Aracım 155 bin tl de anlaşarak pert e ayrıldı. Bugün bir avukat Bürosundan arayıp aracın rayiç değerinin 175 bin olduğunu söylediler aradaki farkı alabileceklerini söylediler
  Böyle bir şey mümkün mü

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp