Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması için tanıma davası açılır. Bunun için  Türkiye’de yetkili mahkemeye bu kararın tanınması için yazılacak dilekçe ile başvurulur.

Türkiye’de yetkili mahkeme davalı kişinin ikametgahı mahkemesidir. Eğer davalının Türkiye’de ikametgahı bulunmuyorsa Eğer Türkiye’de ikametgahı yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, bu dahi yoksa Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir.

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararı Türk Mahkemeleri tarafından tanınmalıdır. Aksi halde Türk Hukuku’na göre taraflar halen evli durumdadır.

Türkiye’de tanıma davası için Türkiye’de bulunan bir avukata vekaletname verdiğiniz takdirde, Türkiye’ye gitmeniz gerekli değildir.

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de tanınması için eski (davalı) eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Fakat davalı eşe Türk Mahkemesi tarafından çıkarılacak tebligatın kendisine ulaşması gerekmektedir. Davalı eşe tebligat ulaşmadan tanıma kararı verilmesi mümkün değildir.

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının asli Boşanma kararın kesinleşmiş olması ve apostille (özel tasdikname) Yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş ve resmi kurumlar (Noter, Konsolosluk) tarafından tasdik edilmiş onaylı sureti Pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi Ayrıca Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli vekaletname gerekir.

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından  verilen boşanma kararı Türk Mahkemesinde tanınmadıkça taraflar halen evli göründüklerinden tekrar evlenmeleri de mümkün değildir. Taraflar bir şekilde başkaları ile evlenmiş olsalar da bu evlenmeler hükümsüzdür.

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması tarafların ulaşılabilirliğine bağlıdır. Eğer her iki tarafında avukatı duruşmada hazır ise tanıma tek celsede gerçekleşecektir. Aksi takdirde davalı eş yurtdışında ise yurtdışına tebligat yapılması gerekecektir. Davalı eş itirazda bulunmazsa yine tanıma gerçekleşir.

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI MAHKEMELERİNCE verilmiş olan boşanma kararı Türkiye’de mahkeme tarafından tanınmadıkça, Türk Hukukunca taraflar evli sayılır(HALA EVLİSİNİZ). Bunun neticesi olarak, eşin yasal miras hakları ve evlilikten kaynaklanan diğer hakları devam eder.

Rusya, Azerbaycan tanıma ve tenfiz ile ilgili diğer konu başlıkları, Rusya, Azerbaycan tanıma ve tenfiz davası, tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer, tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler,

Tanıma ve Tenfiz Dilekçe Örneği, tanıma ve tenfiz davası için vekaletname, tanıma ve tenfiz davalarında harç, tanıma ve tenfiz farkı, tanıma ve tenfiz için gerekli belgeler, tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği,

Moskova, Saint Petersburg, Novosibirsk, Nijniy Novgorod, Yekaterinburg, Samara, Omsk, Kazan, Çelyabinsk, Rostov-na-Donu, Ufa Başkurdistan, Volgograd, Perm, Krasnoyarsk, Saratov, Voronej, Tolyatti, Krasnodar, Ulyanovsk, İjevsk  Tanıma Tenfiz, Tanıma Tenfiz Davası, Ankara Avukat

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor