Atla

Sebepsiz Zenginleşme Davaları


Sebepsiz Zenginleşme Davaları

Sebepsiz Zenginleşme Davaları

Sebepsiz Zenginleşme Davaları

Sebepsiz Zenginleşme Nedir? 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarında borç ilişki sözleşmelerinden, haksız fiillerden ve sebepsiz zenginleşme durumundan meydana gelmektedir. Sebepsiz zenginleşme bir kimsenin haklı bir neden olmadan başkasının mal varlığından ve elde ettiği emeğinden zenginleşmesidir. Sebepsiz zenginleşme borcu tarafların iradesine dayanmamaktadır.

Kanunda belirtilmiş olan kimi şartların gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Sebepsiz olarak zenginleşmeden bahsedilebilmesi için öncelikle bir kişinin mal varlığında bir çoğalma olması gerekmektedir. Bunun yanında bir başka kişinin de mal varlığında bir azalma olması gerekmektedir. Ayrıca bu artış ve azalma arasında da bir illiyet bağı olmalıdır. Sebepsiz zenginleşme konusunda ankara avukat veya hukuk büroları aracılığı ile dava açılması avantaj sağlamaktadır.

Sebepsiz Zenginleşme Nedeni İle Geri Verme Yükümlülüğü Sebepsiz zenginleşme konusunda zenginleşmenin geri istenmesi durumunda elinden çıkmış olanların ispat edilen kısımları dışında olanları geri vermekle yükümlü olmaktadır. Ancak zenginleşen kişi zenginleşmeyi iyi niyet olmadan elde etmiş ise veya elden çıkarırken ileride iade etmek zorunda kalabileceğini dikkate alması gerekiyor ise zenginleşmenin tamamını geri vermekle yükümlüdür.

Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Giderleri İsteme Hakkı Sebepsiz şekilde zenginleşen iyi niyetli ise yaptığı zorunlu ve yararlı giderleri geri verme isteminde bulunan kişiden isteyebilmektedir. Sebepsiz zenginleşenin iyi niyetli olmaması durumunda zorunlu ve yararlı giderlerden yalnızca geri verme zamanda var olan değer artışının ödenmesini isteyebilmektedir. Sebepsiz zenginleşenin iyi niyetli olup olmadığına bakmaksızın diğer giderlerin ödenmesi talep edilemez. Ancak kendine karşılık önerilmemesi durumunda o şey ile birleştiği ve zararsızca ayrılması mümkün olan eklemeleri geri vermeden önce ayırıp alabilmektedir. Hukuka ve ahlaka aykırı bir sonucun gerçekleşmesi amacı ile verilen şeyin geri istenmesi mümkün olmamaktadır. Açılacak olan davada mahkeme bu şeyin devlete mal edilmesi yönünde bir karar verebilmektedir.

Sebepsiz Zenginleşme Davaları Nasıl Görülür

Sebepsiz Zenginleşme Davalarında, haklı bir sebep bulunmadan başkasına zarar vermesi durumunda, verilen zararı karşılamak zorundadır. Özellikle geçerli olmayan veya gerçekleşmemiş bir sebebe yahut varlığı son bulmuş sebebe dayalı alınan şeyin genel hükümler çerçevesinde iadesi gerekir. Borç olmayanı rızası ile ödeyen kimse, yanlışlığa düştüğünü ispat ettiği takdirde ödediğini geri isteyebilir. Bu durumda Sebepsiz Zenginleşme Davası açabilir. Yanlışlık, eda ile ilgili olup, edada bulunan da bağışlama irade ve arzusunun bulunmadığını gösteren bir yanılmadır.

Sebepsiz Zenginleşme Davalarında Haksız zenginleşen, zenginleşmeyi kötü niyetle elden çıkarmış ise elden çıkardığı bu zenginleşmeyi iade tarihinde olması gereken durumuyla ve tam olarak iade etmekle yükümlüdür. Gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri alınması mümkün değildir.

Sebepsiz Zenginleşme Davalarında İade alacaklısının geri alma hakkının varlığını öğrenmesinden itibaren bir yıl ve herhalde bu hakkın doğduğu tarihten itibaren on yıl sonra nedensiz zenginleşmeden doğan iade istemi zamanaşımına uğrar. Bir yıllık sürenin başlaması için, iade alacaklısının kendisi aleyhine zenginleşen kişiyi ve zenginleşmenin kapsamını (nedensiz olarak uğranılan malvarlığı azalmasını) bilmesi aranmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Sebepsiz Zenginleşme Davaları - Yorum
  ZEYNEP DOĞULU -
  5 Ağustos 2016

  Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir.

  Cevapla
 • Sebepsiz Zenginleşme Davaları - Yorum
  SERKAN ABAR -
  12 Ağustos 2016

  Sebepsiz Zenginleşme Davası Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Sebepsiz Zenginleşme Davaları - Yorum
  Karaismail -
  4 Şubat 2017

  Sebepsiz Zenginleşme Davaları – Yargıtay Kararı Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir..

  Cevapla
 • Sebepsiz Zenginleşme Davaları - Yorum
  Revan -
  9 Şubat 2017

  Sebepsiz Zenginleşme Davaları – Yargıtay Kararı Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak