Atla

Site Yönetimine Yönetici Atanması


Site Yönetimine Yönetici Atanması

Site Yönetimine Yönetici Atanması

Site Yönetimine Yönetici / Kayyum Atanması Talebi

Mevcutta yürürlükte olan Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde binada daire sayısı 8’ i geçmesi durumunda yönetici veya 3 kişiden oluşan bir yönetim kurulu oluşturulması mecburiyeti bulunmaktadır. Yönetici ya da yönetim kurulu binadaki mevcut olağan işler ve bakım gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi konusundaki düzenlenmelerin uygulanması ve yönetimin gerçekleştirilmesi ile ilgilenir.

Yönetici ya da apartman yönetim kurulunda görev alan kişiler, bina içerisinde ikamet eden kişilerden olabileceği gibi aynı zamanda da binada ikamet etmeyen kişilerden de oluşturulabilmektedir. Yönetici veya yönetim kuruluna ilişkin Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde belirtilmiş olan yıllık olarak kat malikleri tarafından yapılacak toplantıda seçilir ve ataması gerçekleştirilir. Kat malikleri toplantısı çerçevesinde ataması gerçekleştirilen yöneticinin kat malikleri toplantısında hem sayısal hem de arsa payı çoğunluğunu elde etmiş olması zorunluluğu bulunur.

Site Yönetimine Yönetici Atanması Davası

Kat malikleri arasında meydana gelebilecek bir anlaşmazlık halinde ise yönetici ataması gerçekleştirilememesi durumu meydana gelmesi halinde, apartmandaki kat maliklerinden herhangi birisi tarafından söz konusu binanın bulunduğu yerde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesi’ ne apartmana yönetici ataması yapılmasına ilişkin olarak dava başvurusunda bulunabilmektedir.

Kat malikleri, yönetici atanması davası sonucunda mahkeme tarafından atanmış olan yöneticinin değişikliğini 6 aylık süre ile gerçekleştiremez. Buna karşın olağanın dışındaki haller durumunda söz konusu 6 aylık değiştirilememesi kuralında özel uygulama çerçevesinde değişim söz konusu olabilmektedir.

Apartman / Siteye Yönetici Atama Davası Nasıl Açılır

Kat Mülkiyeti Kanunu’ nun 34. Maddesi kapsamında yönetici atama davası belirtilen hususların meydana gelmesi halinde kat maliklerinden herhangi birisi tarafından açılabilmektedir.

Bu doğrultuda da yönetici atama davasında davalı taraf, tek kişi tarafından yönetici atanması davasının açılması halinde diğer kat malikleri olur.

 

Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi tarafından diğer kat maliklerinin tanıklığı da dinlenerek,  yönetici atama davasının sonucuna karar vermektedir. Basit usulde bir dava tipi olması dolayısı ile yönetici atama davası diğer dava türlerine göre çok daha kısa süreler içerisinde sonuca ulaşabilmektedir.

Site Yönetimine Yönetici Atanması hangi mahkemede nasıl açılır

Bu yüzden günümüzde çok sık şekilde karşılaşılabilen durumlar arasında bulunan yönetici veya yönetim kurulu atamasının gerçekleştirilmesi konusundaki anlaşmazlıklarda yönetici atanması için mahkemeye başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Özellikle de söz konusu anlaşmazlığın meydana gelmesi durumunda pek çok kişi tarafından mahkeme sürecinin zorlu ve uzun süreçli olacağı düşüncesi ile hiç mahkeme dahi açılmayabiliyor. Bu tip gereksiz ve hatalı düşüncelerden uzak durulması ve mutlaka yazılı dilekçe ile anlaşmazlıklar halinde yönetici atanması davasının Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığı ile açılması önerilmektedir.

 

Kat malikleri arasında yönetici ataması hususunda anlaşma sağlanamaması durumunda söz konusu kat maliklerinden herhangi birisi tarafından gerçekleştirilecek yazılı dilekçe ile talepler doğrultusunda yetkili Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yönetici ataması gerçekleştirilir.

Günümüzde Türk hukuk sistemi dahilinde yönetici atama davaları için kat malikleri tarafından apartmanın bulunduğu yerde görevli olan Sulh Hukuk Mahkemesi’ ne başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak