Sosyal Medyadan Başkaları İle Konuşan Eş Hakkında Emsal Karar | Ankara Avukat

Sosyal Medyadan Başkaları İle Konuşan Eş Hakkında Emsal Karar

Sosyal Medyadan Başkaları İle Konuşan Eş Hakkında Emsal Karar

Sosyal Medyadan Başkaları İle Konuşan Eş Hakkında Emsal Karar, Bursa’da şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak isteyen bir çift boşanma davasında emsal niteliğinde bir kararın verilmesine neden oldu. Somut olayda boşanmak için mahkemeye başvuru yapan kadının sosyal medya hesabından başka erkekler ile sohbet ettiğinin ortaya çıkması mahkeme tarafından ağır kusurlu olarak sayıldı. Bu kusur nedeniyle davacının tazminat ödemesine hükmedildi.

Bursa’da yaşanan somut olayda, çiftin boşanmak için aile mahkemesine başvurmasının ardından emsal kararın çıkmasına neden olacak süreç başladı. Davanın en dikkat çeken ayrıntısı ise sosyal medya hesabından başka erkekler ile sohbet eden kadının ağır kusurlu olarak sayılması olmuştur. Bu yönüyle dava birçok kişi için emsal teşkil ediyor.

Yerel Mahkeme Eşit Kusurlu Buldu

Bursa’da boşanmak için aile mahkemesine başvuran bir çift emsal kararın verilmesine neden oldu. Davacı taraf, davalının kendisine ve kızına şiddet uyguladığını beyan etmiştir. Davalı ise davacı kadının sosyal medya üzerinden hakaret ettiği ve başkaları ile konuştuğu ifade edildi. Yerel mahkeme tarafından her iki tarafta eşit kusurlu sayılmasına karar verildi.

Her iki davanın da kabul edilerek boşanmaya karar veren mahkemenin bu kararı istinafa götürüldü. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kadının sosyal medya üzerinden başkaları ile konuşmasının güven sarsıcı olduğuna hükmetti. Bunun üzere kadın mahkemenin bu kararını temyiz etmek için başvuruda bulundu. Böylece dava Yargıtay’a taşınmış oldu.

Yargıtay’dan Dikkat Çeken Emsal Karar

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından incelenen davada, hatalı gerekçe ile yoksulluk nafakası talebinin reddine karar verilmesinin yanlış olduğu ve ayrıca kadının ağır kusurlu sayılmayıp, eşit kusur kararının verilmesinin yanlış olduğu ifade edildi.

Yargıtay tarafından verilen bu karar eşler arasında sosyal medya üzerinden yapılan görüşmelerin güven sarsıcı ve ağır kusur olarak sayılmasına neden oldu. Boşanma davalarında böylelikle emsal niteliğinde yeni bir karar verilmiş oldu. Öte yandan Yargıtay kararında, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminat gerektiren filler ile erkek yararına karar verilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesi nedeniyle yanlış karar verilmiştir denildi.  

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

630 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri