Atla

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır


Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır

 • *Ana Baba evli ise ailenin soyadını, ana bana evli değilse ana'nın soyadını taşır. Anne önceki evliliği dolayısı ile çifte soyadı taşıyor ise çocuk annenin bekarlık soyadını taşır.
 • *Bulunmuş olan çocuk, kanunlara göre yasak olmayan ve o soyadı bölgesinde bulunmayan, Nüfus Müdürlüğü tarafından seçilecek soyadını taşır.
 • *Evlatlık küçük ise, evlat edinenin soyadını alır. Evlat edinen kişi dilerse çocuğa yeni bir isim koyabilir. Ergin olan evlatlık, evlat edinme esnasında isterse evlat edinenin soyadını alabilir.
 • *Kadın evlenme ile kocasının soyadını alır , fakat evlendirme memuruna veya sonradan Nüfus idaresine yazılı başvuru yaparak , kocasının soyadının önünde önceki soyadını da kullanabilir. Kadın daha önce iki soyadı kullanıyor ise , sadece 1 soyadını kullanabilir.
 • *Kocası ölen kadın , kocasının soyadını kullanmaya devam edebilir. Kocasının soyadını taşımasına itiraz edilirse, kadın Medeni Kanunun 26/1 maddesine göre açacağı Tespit Davası ile bu soyadını taşımaya hakkı olduğuna karar verilmesini isteyebilir.

Soyisim Değişikliği Şartları - Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

a. Davacının soyadı değiştirme talebinde yararı ve haklı sebebi olmalıdır.

b. Değiştirilmek istenen Soyadı telaffuzu zor, gülünç, ahlaka aykırı olmalıdır.

Yukarıda sayılanlar dışında haklı bir sebep varlığı halinde de Soyadı değişikliği talep edilebilir.

 • Soyadı Değiştirilmesi davası , davacının yerleşim yeri Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır - Yorum
  AYBİKE UYANIK -
  11 Ağustos 2016

  Merhaba, Ad ve soyad değişimi ile ilgili birkaç sorum var.Ad ve soyad birlikte değiştirmek istiyorum dava açabilmem için 19'umdan gün almam gerekiyor diye biliyorum. Doğru mudur? Ad ve soyadı birlikte değiştirmek için; Dini bir isim olması, kötü lakap takılması, okul hayatımı ve gelecek yașamı etkilemesi, sosyal hayatımı ayrıca psikolojimin ciddi şekilde bozulması. Ad değiştirmek kolay fakat soyad değiştirmek zor diye biliyorum. Bu nedenler ad ve soyadı birlikte değiştirmek için yeterli neden midir? Son olarak bu davalar yaklaşık ne kadar sürer? Çok Teşekkürler. Saygılarımla

  Cevapla
Yorum Bırak