Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat | Boşanma Hukuku

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır? Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır? Soyisim Değişikliği Nasıl Olur? Soyisim Değişikliği Dilekçesi, Soyisim Değişikliği Dava Dilekçesi, Soyisim Değişikliği Davası.

Soy isim değişikliği yapmak için ad ve soyadı değişikliği talep dilekçesi hazırlayarak nüfus müdürlülerine başvuruda bulunmak gerekir. İsim değiştirme dilekçesi sadece isim ya da soy isim değişikliği yapmak isteyen bireyler tarafından doldurup nüfus müdürlüğüne teslim edilmelidir. Bireylerin karar aşamasında dikkatli ve iyice düşünerek karar vermesi oldukça önemlidir. Çünkü isim değiştirme işlemi sadece 1 kere talep edilip yapılabilen bir işlemdir.

Soy İsim Değişikliklerinde Mahkeme Kararı Aranır Mı?

İsim ya da soy isimleri değişikliği yapılmasını gerektirecek haller;

  • İsim ya da soy ismin gülünç ve küçük düşürücü olması
  • İsim ya da soy ismin edebe uygun olmaması
  • Yazım ya da imla hatasından kaynaklı olarak anlam değişikliği olması
  • Din değişikliği gerçekleştirilmesi
  • Aileden birinin ağır bir suç işlemesi gibi haklı nedenlerden dolayı soy isim değişikliği yapılabilmektedir.

Belirtilen durumlarda bireyler isim ya da soy isimlerini Nüfus hizmetleri Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması kapsamında değiştirme hakkına sahiptirler. Bu karara ilişkin olarak yapılacak başvurular mahkeme kararı almaya gerek kalmadan bir defaya mahsus olarak değiştirilebilir. Nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular İl İdare Kurulu tarafından değerlendirilerek talep edilen isim ya da soy isim değişikliği yapılır. Bu aşamada Soy isim değişikliği nasıl yapılır merak eden bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli husus başvuruların 1 defaya mahsus olabileceğidir.

Mahkeme kararı aranmaksızın yapılan başvuruların geçerlilik süresi 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecektir. Daha sonraki zaman için mahkeme kararı ile isim ya da soy isim değişikliklerinin yapılması düşünülmektedir. Türk Medeni Kanunu’nu vatandaşlarına tanıdığı isim ya da soy isim değiştirme hakkı yeni kimliklerin çıkması ile daha kolay hale gelerek yapılan uygulamalarda mahkeme müracaat ve onayı gerektirmiyor.

Soy İsim Değişikliği Davası Açmak

Soy isim değişikliğinin dava açılmadan yapılabilmesi için nüfus müdürlüğüne dilekçe yazılarak başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu hak bir defaya mahsus olarak verilmekte olup kanunda aranan şartlara bakıldığında net bir sonuç alınabilmesi için soy isim değiştirme davasına başvurulması gerekliliği ortaya çıkabilmektedir. Soy isim değişikliği davası açıldığında davalı taraf Nüfus Müdürlüğü olmaktadır.

  • Ana Baba evli ise ailenin soyadını, ana bana evli değilse ana’nın soyadını taşır. Anne önceki evliliği dolayısı ile çifte soyadı taşıyor ise çocuk annenin bekarlık soyadını taşır.
  • Bulunmuş olan çocuk, kanunlara göre yasak olmayan ve o soyadı bölgesinde bulunmayan, Nüfus Müdürlüğü tarafından seçilecek soyadını taşır.
  • Evlatlık küçük ise, evlat edinenin soyadını alır. Evlat edinen kişi dilerse çocuğa yeni bir isim koyabilir. Ergin olan evlatlık, evlat edinme esnasında isterse evlat edinenin soyadını alabilir.
  • Kadın evlenme ile kocasının soyadını alır , fakat evlendirme memuruna veya sonradan Nüfus idaresine yazılı başvuru yaparak , kocasının soyadının önünde önceki soyadını da kullanabilir. Kadın daha önce iki soyadı kullanıyor ise , sadece 1 soyadını kullanabilir.
  • Kocası ölen kadın , kocasının soyadını kullanmaya devam edebilir. Kocasının soyadını taşımasına itiraz edilirse, kadın Medeni Kanunun 26/1 maddesine göre açacağı Tespit Davası ile bu soyadını taşımaya hakkı olduğuna karar verilmesini isteyebilir.

Soyisim Değişikliği Şartları – Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır?

a. Davacının soyadı değiştirme talebinde yararı ve haklı sebebi olmalıdır.

b. Değiştirilmek istenen Soyadı telaffuzu zor, gülünç, ahlaka aykırı olmalıdır.

Yukarıda sayılanlar dışında haklı bir sebep varlığı halinde de Soyadı değişikliği talep edilebilir.

Soyadı Değiştirilmesi davası , davacının yerleşim yeri Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

Makalede Soyisim Değişikliği Nasıl Yapılır konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Aile Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor