Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Taksi şoförlerinin kıdem tazminatı alma hakkı, yasal olarak İş Kanunu’na tabi olan tüm taksi şoförlerine tanınmış bir haktır. Kıdem tazminatından önce taksi şoförlerine tanınmış birçok yasal hak vardır.

Buna göre; işveren tarafından çalıştığı işten atılan bir taksi şoförünün tüm ücret ve ücret benzeri alacaklarının, iş çıkışının verildiği tarihte ödenmesi gerekmektedir.

Taksi şoförünün alacakları olan ücret, ikramiye ve prim ve benzeri ödemelerin işveren tarafından işten çıkarılan taksi şoförüne ödenmemesi halinde, İş Kanunu gereğince taksi şoförlerine tanınmış olan tazminat hakları gündeme gelmektedir.

İşten çıkarılan taksi şoförünün alacaklarını aynı gün içerisinde almaması halinde, işverenine noter aracılığıyla ihtarname çektirmesi gerekmektedir.

İhtarnamenin çekilmemesi durumunda taksi şoförü kıdem tazminatı davasında, işverenden talep edilen gecikme faizi davanın açılma tarihinden itibaren işlemeye başlayacaktır. Bu sebeple taksi şoförlerinin noter vasıtasıyla mümkün olan en erken tarihte çektireceği ihtarname, gecikme faizinin süresini daha erken bir tarihte başlatmasına vesile olacaktır.

Taksi şoförlerinin işten atılmalarında hangi sebep gerekçe gösterilirse gösterilsin; ücret, ikramiye ve prim gibi taksi şoförü işçi alacakları ve kazanımlarını almaya hakları vardır. Bu durum için belirlenen zamanaşımı süresi 5 yıl olarak kabul edilmektedir.

Kıdem Tazminatı Nedir

İş Kanunu’nda belirtilen asgari çalışma süresini doldurarak kıdem almaya hak kazanan bir taksi şoförünün iş sözleşmesinin fesih edilmesi halinde, işveren tarafından taksi şoförüne ödenmesi gereken paraya kıdem tazminatı denmektedir. İşveren tarafından ödenmesi gereken Taksi şoförü tazminat bedeli, şoförün işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesi devam ettiği her yıl 30 günlük ücret tutarında olması gerekmektedir.

Taksi Şoförünün Kıdem Tazminatı Almaya Hak Kazanması

Taksi şoförünün kıdem tazminatı alması için öncelikli olarak 1 yıl süre boyunca çalışması şartı koşulmaktadır. Bu şartı sağlayan taksi şoförleri aşağıdaki koşullar neticesinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilmektedir.

  • İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiş olan ahlak ve iyi niyet kuralları gibi iş akdine son verilmesini gerektirecek nedenlerin dışında,
  • Kanunda belirtilen, iyi niyet kuralları ve zorlayıcı nedenler ile sağlık durumu gerekçeleriyle,
  • Muvazzaf askerlik hizmeti gereğince,
  • Sosyal sigorta kurumlarından yaşlılık veya emeklilik maaşı almak amacıyla
  • Vefat sebebiyle taksi şoförleri kıdem tazminatı alabilirler.

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı iş kanunda yapılan tanımında işçinin en az bir yıl veya üstü durumunda aylık maaşının brüt olarak hesaplanması sonucu ödenen miktardır. Kıdem tazminatının işverence ödenmesi de bazı kurallara bağlanmıştır.

Bu kurallar içerisinde ispatı kolay olan askerlikten dolayı tazminat ödenmesi, evlilikten dolayı tazminat ödenmesi, emeklilikten dolayı tazminat ödenmesi olarak sıralayabiliriz. Bu hususlar dışında kıdem tazminatının ödenmesi hep tartışmalı konu olarak önümüze çıkmaktadır.

Ülkemizde en fedakar çalışan meslek gruplarının içerisinde şoförleri sayabiliriz. Çünkü ailelerinden uzak gece gündüz yol kat ederek maaşını hak etmeye çalışmaktadırlar.

Şoför mesleği içerisinde taksi şoförlüğü de çok meşakkatli ve bir o kadarda sabır istenen bir meslektir. Taksi Şoförlerinin İş kanuna göre çalıştırılmasında, bir çok hakların verilmediği yada eksik ödendiği herkes tarafından bilinmektedir.

Kaldı ki bir çok taksi şoförü sigortasız çalıştırılmaktadır. Taksi şoförlerinin İş kanunda belirtilen kanunlarda haklarından bahsedecek olursak, kıdem tazminat hakkı, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi hakkı, yıllık izin ücretlerinin ödenmesi haklarını öncelik olarak sıralayabiliriz.

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı Ve Hizmet Tespiti

Taksi şoförlüğü yapan çalışanın aslında bir çok konuda hakları olmasına rağmen, saygın bir meslek olan şoförlük, emekli kişilerin ikinci eki işi olması sebebiyle, çalışan şoföründe bu özelliğe göre tercih edilmektedir.

Emekli olan kişilerin sosyal haklarını kazanmış olması nedeniyle, ssk prim talebi bulunması istenmekte ve bu şekilde çalıştırılmaktadır.

Sigortasız çalıştırılan taksi şoförü çalışanın işinden ayrılması durumunda ssk kaydı olmaması sebebiyle kıdem ve ihbar tazminatı da olmayacaktır. Bu durumda, önce şoförün çalıştığını ispat edecek delillere ihtiyaç vardır.

Arabuluculuk şartı bulunmayan hizmet tespit davası ile hizmetini tespiti için iş mahkemesine dava açılır. İşçi burada çalıştığını ispat etmesi halinde, önce arabuluculuk, daha sonrada iş mahkemesine başvuru yapılarak, hem hizmet kaydını hemde tazminat haklarını almış olacak.

Makalede İş Sözleşmesinin Haklı Nedenlerle İşverence Feshi konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

1.550 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp