Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kıdem Tazminatı  > Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı Kıdem Tazminatı iş kanunda yapılan tanımında işçinin en az bir yıl veya üstü durumunda aylık maaşının brüt olarak hesaplanması sonucu ödenen miktardır. Kıdem tazminatının işverence ödenmesi de bazı kurallara bağlanmıştır.

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı iş kanunda yapılan tanımında işçinin en az bir yıl veya üstü durumunda aylık maaşının brüt olarak hesaplanması sonucu ödenen miktardır. Kıdem tazminatının işverence ödenmesi de bazı kurallara bağlanmıştır.

Bu kurallar içerisinde ispatı kolay olan askerlikten dolayı tazminat ödenmesi, evlilikten dolayı tazminat ödenmesi, emeklilikten dolayı tazminat ödenmesi olarak sıralayabiliriz. Bu hususlar dışında kıdem tazminatının ödenmesi hep tartışmalı konu olarak önümüze çıkmaktadır.

Ülkemizde en fedakar çalışan meslek gruplarının içerisinde şoförleri sayabiliriz. Çünkü ailelerinden uzak gece gündüz yol kat ederek maaşını hak etmeye çalışmaktadırlar.

Şoför mesleği içerisinde taksi şoförlüğü de çok meşakkatli ve bir o kadarda sabır istenen bir meslektir. Taksi Şoförlerinin İş kanuna göre çalıştırılmasında, bir çok hakların verilmediği yada eksik ödendiği herkes tarafından bilinmektedir.

Kaldı ki bir çok taksi şoförü sigortasız çalıştırılmaktadır. Taksi şoförlerinin İş kanunda belirtilen kanunlarda haklarından bahsedecek olursak, kıdem tazminat hakkı, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi hakkı, yıllık izin ücretlerinin ödenmesi haklarını öncelik olarak sıralayabiliriz.

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı Ve Hizmet Tespiti

Taksi şoförlüğü yapan çalışanın aslında bir çok konuda hakları olmasına rağmen, saygın bir meslek olan şoförlük, emekli kişilerin ikinci eki işi olması sebebiyle, çalışan şoföründe bu özelliğe göre tercih edilmektedir.

Emekli olan kişilerin sosyal haklarını kazanmış olması nedeniyle, ssk prim talebi bulunması istenmekte ve bu şekilde çalıştırılmaktadır.

Sigortasız çalıştırılan taksi şoförü çalışanın işinden ayrılması durumunda ssk kaydı olmaması sebebiyle kıdem ve ihbar tazminatı da olmayacaktır. Bu durumda, önce şoförün çalıştığını ispat edecek delillere ihtiyaç vardır.

Arabuluculuk şartı bulunmayan hizmet tespit davası ile hizmetini tespiti için iş mahkemesine dava açılır. İşçi burada çalıştığını ispat etmesi halinde, önce arabuluculuk, daha sonrada iş mahkemesine başvuru yapılarak, hem hizmet kaydını hemde tazminat haklarını almış olacak.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor