Tanım Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Tanım Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme

Tanım Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme

Tanım Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme, Tanıma tenfiz davası açarak yurt dışı boşanma kararının ülkemizde geçerli olmasını sağlama amacında olan bireylerin dava sürecinde izleyeceği yol boşanmanın tanıma tenfiz süresini doğrudan etkilemektedir.

Tanım Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme

Tanıma ve tenfiz davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Yurt dışındaki mahkemelerde boşanan eşler, bu boşanmayla ilgili mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerli kılınması için;

Boşanmanın tanınması ve tenfiz davası açmak için Ankara, İstanbul ya da İzmir illerinden birisinde aile mahkemesine başvuru yapabilirler.

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma için tanıma ve tenfiz davası açacak kişilerin hukuki kuralları hızlı bir şekilde yerine getirmeleri adına boşanma davası hususunda uzman tanıma ve tenfiz avukatı tutmaları büyük önem arz etmektedir.

Tanıma tenfiz avukatı ile açılan tanıma ve tenfiz davaları bir hafta ile üç ay gibi kısa bir sürede neticelenirken kişilerin kendileri tanıma ve tenfiz davası açmaları halinde tanıma ve tenfiz davası yıllarca devam etmektedir.

Bu sebeple boşanma avukatı tutma zorunlu olmasa bile tanıma ve tenfiz davası için tanıma tenfiz avukatı vekili olması davanın kısa sürede çözüme kavuşması adına çok önemlidir.

Yurt dışında yaşayan bireylerin Türkiye’de tanıma tenfiz avukatı ile bu davaları Türkiye’ye gelmeden daha az maliyetle sonuçlandırmaları mümkündür.

Tanıma Tenfiz Dava Açma Avukatlık Ücreti

Boşanma tanıma tenfiz davalarında avukat ile temsil edilmenin önemli tarafı dava sürecinin hızlı şekilde ve Türkiye’ye gelmeden daha az maliyetle halledilmesine olanak vermesidir.

Vekalet ücretini belirleyen esas noktanın tanıma ve tenfiz davası taraflarının birlikte hareket etmesidir. Yani boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de avukat ile vekalet edilmesi maliyetleri çok düşürür.

Boşanma tanıma tenfiz davası evrakları ile beraber kişilerin uzman boşanma tanıma tenfiz davası avukatı ile temsil edilmeleri kısa süre içerisinde boşanmalarının Türkiye’de boşanmanın tanınması ve tenfizini sağlayacaktır.

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Evraklar

  1. Yabancı ülke mahkemesinin almış olduğu boşanma kararının aslı.
  2. Yabancı ülke mahkemesinde verilen boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu içeren şerh veya apostil şerhi
  3. Yurtdışı mahkeme boşanma kararının Türkçeye yeminli tercüman çevirisi ve bu çevirinin noter veya konsolosluklar aracılığı ile onaylatılması.
  4. Yurt dışında boşanan bireylerin pasaport ve nüfus cüzdanı örnekleri.
  5. Boşanma tanıma tenfiz davası avukat vekâletnamesi.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri