Tazminat Davasında Avukat Ücretini Kim Öder? | Ankara Avukat

Tazminat Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Davada Avukat Ücretini Kim Öder

Tazminat Davasında Avukat Ücretini Kim Öder, Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder, Miras Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Birtakım davalarda avukat ücretinin kim tarafından ödeneceği oldukça merak edilmektedir. Özellikle hukuk muhakemesinin konuları arasında bulunan davalarda iki tür avukat ücretinden bahsedilebilir.

Davada Avukat Ücretini Kim Öder?

İlk olarak dava açmayı düşünen veya açılmış bir davaya taraf olan kimselerin avukatla ortak olarak belirledikleri tarifeler üzerinden kararlaştırdıkları avukat ücretidir. Bu ücret avukatın davaya bakması sebebiyle elde ettiği ve hak kazandığı avukatlık ücretidir.

Diğer bir avukatlık ücret türü ise davanın kaybedilmesi durumunda ortaya çıkan ve yargılama gideri olarak mahkeme tarafından belirlenen kazanan tarafın avukatına ödenen avukat vekalet ücretidir.

Tazminat Davasında Avukat Ücretini Kim Öder, Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder, Miras Davasında Avukat Ücretini Kim Öder konusunda bilgi sahibi olabilmek için yazımızı okuyabilir ve kafanıza takılan sorulara çözüm bulabilirsiniz.

Tazminat Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Tazminat davasında avukatlık ücreti vekalet vererek dava açılması veya dava ve işlerin takip edilmesi esasına dayanıyorsa bu durumda avukata vekalet veren kimse avukat ücreti ödemekle yükümlüdür. Ayrıca davanın kazanılması halinde tazminat tutarının %15’ i gibi bir miktarda vekalet verilen avukat tarafından istenebilmektedir.

Davayı kaybettim avukatlık ücreti ödemeli miyim diyorsanız tazminat davasında mahkeme tazminat miktarı üzerinden belirlenecek nispi miktar kadar avukatlık vekalet ücretinin kazananın avukatına ödenmesini hükme bağlayacağından kaybedenin karşı tarafa avukat vekalet ücreti ödemesi zorunlu tutulmaktadır. Bu ücret üzerinde dava açan değil karşı tarafın avukatı hak sahibidir.

Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Boşanma davasında avukatlık ücret tarifesi 2019 tavsiye niteliğinde barolar tarafından alınmış ücret tarifesine göre;

  • Anlaşmalı boşanmalarda 7.300,00 TL
  • Çekişmeli boşanma davalarında ise 11.500,00 TL

Olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar dava açılacak kimse tarafından vekalet verilen avukata ödenmektedir. Ancak yukarıda belirtilen tutarlar kesin miktarlar olmadığından dava açılmadan önce avukatla yüz yüze görüşerek avukatlık ücretinin belirlenmesinde fayda vardır.

Miras Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Miras hukukunda konularına göre çok çeşitli davalar açılmakta ve farklı davalara göre farklı avukatlık ücretleri dava açan kimseler tarafından ödenmektedir.

Vasiyetnamenin iptali davasında avukatlık ücret tarifesi 2019 yılı için 8.200,00 TL olarak belirlenmekle birlikte miras davalarında 5.900,00 TL ile 9.400,00 TL arasında değişen tutarlarda avukatlık ücreti belirlenmiştir. Davanın kazanılması halinde vekil avukat tarafından davaya konu alacağın %15’i de ayrıca talep edilebilmektedir.

Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

Miras hukuku sebebiyle açılacak davalarda ve maddi manevi tazminat taleplerinde davanın kazanılması halinde mahkeme tarafından ayrıca yargılama gideri olarak karşı yan vekalet ücreti belirlenecek davayı kaybeden taraf mahkemece belirlenecek tutar üzerinden avukat vekalet ücreti ödemek zorunda kalacaktır.

Bu vekalet ücreti tavsiye niteliğinde belirlenmiş asgari avukatlık ücret miktarından az olmamak kaydıyla dava konusu miktar üzerinden belirlenecektir.

Makalede Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Avukat ve Danışmanlık konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Avukat İlkay Uyar Kaba

Avukat İlkay Uyar Kaba

2.467 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri