Atla

Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat


Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat

Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat

Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat

TAZMİNAT HAKLARI,  İŞÇİ HAKLARI

YARGITAY KARARI

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2004/6955 Karar: 2004/8375 Karar Tarihi: 14.03.2004

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - KIDEM TAZMİNATI FARKININ ÖDETİLMESİ İSTEMİ - İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKLI BİR NEDEN OLMAKSIZIN İŞVERENCE FESHEDİLMESİ - İŞ SÖZLEŞMESİNİN EMEKLİLİK SURETİYLE GERÇEKLEŞTİĞİNİN KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: İş sözleşmesinin haklı bir neden olmaksızın işverence feshedilmesi halinde, işçinin ihbar tazminatını henüz almadan önce ve ihbar öneli içinde yaşlılık aylığı bağlanması için kuruma başvurması ve kendisine tahsis yapılması durumunda feshin emeklilik suretiyle gerçekleştiği kabulü edilmelidir.

YARGITAY KARARI

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 1997/13579 Karar: 1997/17745 Karar Tarihi: 16.10.1997

KIDEM TAZMİNATI TALEBİ - EMEKLİLİKTE KIDEM

ÖZET: Somut olayda ise davacı emeklilik nedeniyle işyerinden ayrılmış ertesi günü Sosyal sigortalar kurumuna başvurmuştur. İşçinin işyerinden ayrılma amacının emeklilik olduğu anlaşılmaktadır. İşverenin bu durumu devamsızlık nedeni kabul etmesi yerinded olmadığı gibi disiplin kurulu kararı olmadan yapılan fesih haklı fesih sayılmaz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat - Yorum
  SERHAT KELERCİOĞLU -
  14 Ağustos 2016

  Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat - Yorum
  VOLKAN OKÇU -
  14 Eylül 2016

  Tazminat Hakları Hakkı İşçi Kıdem Tazminat Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
Yorum Bırak