Tazminat Hesaplama – Tazminat Nasıl Hesaplanır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tazminat Hukuku  > Tazminat Hesaplama – Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat Hesaplama – Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat Hesaplama - Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat Hesaplama Nasıl Hesaplanır

Maddi tazminat ve yoksulluk nafakasının toptan veya durumun gereklerine göre irat biçiminde karar verilebilir. Manevi tazminat irat biçiminde ödenmesine karar verilemez. irat biçiminde ödenmesine karar verilen maddi tazminat veya nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMA

İş Hukukunda işçi alacaklarının başında gelen kıdem tazminatı ve ihbar tazminat miktarının hesaplanması önemli olmaktadır. Özellikle 01.01.2018 tarihinden itibaren zorunlu arabuluculuk nedeniyle yapalıcak başvuruda ne kadar tazminat alacağını bilmesi ne kadar talep edeceği konusunda önemli olmaktadır.

TRAFİK KAZASI BEDENSEL ZARAR NEDENİYLE TAZMİNAT HESAPLAMA.

Trafik kazalarında her geçen gün hızlı bir artış yaşanıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de sadece bir yıl içerisinde meydana gelen trafik kazalarından binlerce kişi hayatını kaybediyor, yüz binlerce kişi de yaralanıyor. Son derece karamsar bir tablonun ortaya çıkmasına yol açan trafik kazası raporlarına ilaveten trafik kazası ardından hastanede veya sonrasında hayatını kaybeden kişilerde eklendiğinde, ortaya çıkan tablo çok daha ciddi boyutlara ulaşıyor.

Günümüz Türk hukuk sisteminde söz konusu ölümlü trafik kazalarına ilişkin olarak, pek çok yasal uygulama bulunuyor ki bunlar arasından ölümlü trafik kazalarında tazminat hakkı öne çıkıyor.

Genel kapsamda Türk modern hukuk sisteminde ölümlü trafik kazalarında maddi ve manevi şeklinde 2 tür zarar tazmini söz konusu olmaktadır

İŞ KAZASI BEDENSEL ZARAR NEDENİYLE TAZMİNAT HESAPLAMA

Türk hukuk sisteminde Borçlar Kanunu’nun 54.maddesi çerçevesinde bedensel zararlar nedeniyle tazminat nasıl alınır sorusuna ilişkin kapsamlı bir açıklama bulunmaktadır. Buna göre günümüz Türkiye’ sinde meydana gelen trafik kazasında bedensel zarar gören tarafın, kazada kusurlu olan karşı taraftan tazminat talebinde bulunabilirken, bu kapsama giren hususlar ise tedavi giderleri, kazanç kayıpları, çalışma gücünün düşmesi veya yok olması nedeniyle oluşan kayıplar ve ekonomik gelecek yönden sarsılmasından kaynaklanan kayıplar şeklindedi

DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI HESAPLAMA

Ölümlü trafik kazalarında maddi tazminat kaza nedeni ile meydana gelen ya da meydana gelmesi olası olan somut zararları kapsamına alırken, manevi tazminat ise vefat sebebi ile vefat eden kişinin yakınlarının karşı karşıya kaldıkları acı, kader, keder, ızdırap, öfke ve elemden dolayı meydana gelen zararın bir nebze de olsa giderilebilmesi hedefi ile vefat eden kişinin yakınlarına ödenmesini kapsamına almaktadır.

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI HESAPLAMA

Araç değer kaybının hesaplanması özel olarak yönetmelikle yayınlanmış formül dahilinde hesap yapılmaktadır.

0 Yorum

Sorry, the comment form is closed at this time.