Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Anne Baba

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Anne Baba

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Anne Baba

Destekten yoksun kalma tazminatı, herhangi bir sebeple vefat eden kişinin yaşarken destek verdiği kişilerin vefat edenden aldıkları desteğin, ölüm nedeniyle son bulması sonucunda uğradıkları zararın tazmin edilmesidir. Hukuk sistemimizde destekten yoksun kalma tazminatı maddi tazminat türü olarak karşımıza çıksa da hak sahibi kişiler, bu davayla eş zamanlı olarak manevi tazminat davası da açabilme hakkına sahiptir.

Destekten yoksun kalma tazimat davaları ölenin sağlığında destek verdiği kişilerin, vefat durumunda bu destekten yoksun kalmamaları ve hayatlarını aynen sürdürüp sosyal ya da ekonomik açıdan zararlarla karşılaşmamaları amacıyla verilen bir maddi tazminat türü olarak kabul edilmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatı anne baba dışındaki hak sahipleri tarafından da talep edilebilen bir tazminat türüdür. Ölen kişinin sağlığında destek verdiği nişanlısı, amcası, dayısı, torunu ve benzeri kişiler kanun önünde bu desteği kanıtlamaları durumunda destekten yoksun kalma tazminatını davalıdan talep edebilme hakkına sahiptir.

Anne ve Babaların Çocuklarına Destekliği

Tazminat hukuku kapsamında ele alınan konuların en önemlilerinden biri de destekten yoksun kalma tazminatına ilişkindir. Hukuk sistemimizde ilgili mevzuatlara ve konuya ilişkin Yargıtay kararlarına bakıldığında ele alınan temel ilkelere göre, kural olarak;

  • Erkek çocuklar 18 yaşına kadar,
  • Kız çocuklar kentte yaşıyorsa 22, köyde yaşıyorsa 18 yaşına kadar

annelerinden ve babalarından destek görmektedir. Bununla birlikte eğitim hayatına devam eden yani öğrenci olan kız ve erkek çocuklarının ebeveynlerinden destek görme yaşı kanunlara göre esnetilmiştir. Bu kapsamda erkek çocuklar orta öğretim çağında iseler 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görüyorlarsa da kız - erkek ayrımı yapılmaksızın 25 yaşına kadar hukuken anne ve babalarından destek gördükleri kabul edilmektedir. Bu genel kuralın dışında anne ve babanların çocuklarına destekliği hususunda, çocukların engelli olması, evlilik durumları, evlatlık alınan üvey çocuklar olmaları gibi durumlarda da farklı desteklik kuralları ele alınabilmektedir.

İleri Derecede Engelli ve Beyin Özürlü Çocuklar

Bakıma muhtaç olan ve kendi başlarına yaşamlarını sürdürmeleri imkansız beyin özürlü ve ileri derecede sakat çocuklara anne ve babaların destekliği ise ilgili mevzuatlarda belirtildiği üzere yaşamlarının sonuna kadar devam etmektedir. Bu bağlamda destek süresi, sakat çocukların yaşam süreleri değil, anne ve babanın yaşam süresi esas alınarak belirlenmektedir.

Eğer anne ve babanın her ihisi de vefat ederse ya da kendileri de başkalarının bakımına muhtaç derecede beden gücü kaybına uğramaları veya yaşlanmaları durumunda, sakat ve beyin özürlü çocukların desteği ya kardeşleri ya da kanunen yasal bakıcı konumundaki bir başkası olabilmektedir.

Evlenmemiş Kız Çocuklarının Desteği

Genel kural olan 22 yaşını tamamlamalarına rağmen, bir iş ya da kazancı olmayıp anne ve babalarıyla aynı evde yaşayan evlenmemiş kız çocuklarının destekleri evleninceye kadar süreye sahiptir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.