Tazminatsız İşten Çıkarma | Ankara Avukat

Tazminatsız İşten Çıkarma

Tazminatsız İşten Çıkarma İş Akdi Feshi

Tazminatsız İşten Çıkarma Halk arasında tazminatsız işten kovulma, tazminatsız işten çıkarılma olarak bilinen süreci hukuki karşılığı haklı gerekçelerle iş akdinin feshi olarak ifade edilebilir.

Tazminatsız İşten Çıkarma

4857 sayılı İş kanununda çalışanlar ya da işverenler için iş akdinin haklı gerekçeyle fesih nedenleri düzenlenmiştir.

Bu durumların gerçekleşmesi halinde yani işverenin derhal fesih hakkının doğduğu durumlarda çalışanlar hiç bir hak iddia edemez ve tazminatsız işten çıkarma iş akdinin feshi gündeme gelir.

Çalışan kasıtlı olarak yaşantısına ve sağlığına dikkat etmiyorsa…

Bu durumlardan birisi de sağlık sebepleri ile doğan haklı fesih gerekçeleridir. Temelinde işçinin iş hayatını tehlikeye ataca sağlık sorunları konusunda kasıt aranmaktadır.

Yani bir çalışan yaşantısına dikkat etmiyorsa, alkol, gece hayatı gibi sebeplerden dolayı sağlık sorunları yaşar, üst üste 3 gün ya da bir ayda toplam 5 gün işe gitmezse işveren tazminatsız olarak iş akdini feshedebilir.

Ayrıca bu gerekçelerle yakalandığı hastalık nedeniyle iş göremez hale gelmesi ve bu durumun Sağlık Kurulu tarafından onaylanması işten çıkarılması halinde haklı gerekçelerle işverenin çalışanı işten çıkama hakkını verir. | Tazminatsız İşten Çıkarma

Kötü niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması nedeniyle tazminatsız iş akdi feshi

Çalışan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı belirlenirse de tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Çalışanın, işverenine ya da yakınlarına yönelik şeref ve namusuna yönelik sözler ve davranışlar sergilerse, iş yerindeki başka bir çalışana cinsel tacizde bulunursa, işe sarhoş ya da uyuşturucu maddeleri kullanarak giderse iş akdi tazminatsız olarak feshedilir.

Ahlaktan yoksun ve kötü niyet içeren bu davranışlara ek olarak, çalışanın iş yerinde hırsızlık yaptığının anlaşılması, çalıştığı iş yerinin mesleki sırlarını ortaya çıkarması, görevi olduğu halde tüm uyarılara rağmen işini yapmaması tazminatsız işten çıkarılması sonucunu doğurur.

Öte yandan kasıtlı olarak ya da ağır kusuru nedeniyle sorumlu olduğu araç, gereçlere makinelere, tesisata 30 günlük maaşını karşılayamayacağı zararlar vermesi iş sözleşmesinin hiçbir tazminat ödenmeden feshedilmesine neden olur. | Tazminatsız İşten Çıkarma

Tazminatsız iş akdi feshi için bir gerekçe yeterlidir

Yukarıda belirtilen gerekçelerden herhangi birisinin gerçekleşmesi süreli ya da süresiz olduğuna bakılmadan iş akdinin tazminatsız olarak feshedilmesi için yeterlidir. | Tazminatsız İşten Çıkarma

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

27 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri