Atla

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır


Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır

Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme

Tespit davası hukuk yargılaması esnasında yada öncesinde, hukuksal faydası olması halinde, hukuksal ilişkinin mahkemesce belirlenmesi için açılır.

Tespit davaları bir hukuksal durumun varlığının menfi yada müspet tespiti istenebilir. Örneğin icra takibi yapılan birisi borcu yoksa, yada imza kendine ait değilse menfi tespit davası açabilir.

Tespit davalarının konusu, hukuki ilişkinin tespiti olabilir, ayrıca davanın bu hukuki ilişkilerin var olup olmadığının hemen tespitinde hukuki menfaatin tespiti gerekir.

Tespit Davasında Neler Talep Edilir

Tespit davasında Taraflardan her biri, görülmekte olan bir davada henüz inceleme sırası gelmemiş yahut ileride açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın tespiti amacıyla keşif yapılması, bilirkişi incelemesi yaptırılması ya da tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep edebilir.

Tespit Davası Nasıl Görülür

Hukuki menfaati bulunan kişinin dava dilekçesiyle dava açılır. Mahkeme tespit talebini haklı görürse tespit konusunda karar verir. Tespit kararı dava dilekçeyle birlikte karşı tarafa tebliğ edilir. Gönderilen kararda, delil tespitinin konusu, tespitin nasıl ve ne zaman yapılacağı belirtilir. 

Ayrıca tespitin icrası esnasında karşı tarafın da hazır bulunabileceği, varsa itiraz ve ilave soruların bir hafta içinde bildirilmesi gerektiği belirtilir. Toplanan bilgi alınan uzman bilirkişi incelemesine göre karar verir.

Tespit Davası Dilekçe Örneği

Tespit davası açılırken, hazırlanacak dilekçenin konusuna göre önem arz etmektedir. Örneğin menfi tespit davasında delillerin neler olacağı, yaniz borç kesinleşmiş imza kendisine ait değilse, dava dilekçesinde durum ve olay anlatılarak, imza incelenmesini isteyebilir.

Yada sözleşme gereği eksik teslim, ayıplı teslim varsa, eksikliklerin tespiti,bilirkişice ayıbın veya eksik ifanın olup olmadığının tespiti istenir.

Olayın önemi, davvada ispat ve birçok özelliği bir arada bulunduran tespit davaları hazırlanırken, avukat desteği, ve danışmanlığı almasını tavsiye ediyoruz. Avukat desteği ve danışmanlığı dava sürecinde davanın doğru ilerlemesinde size fayda sağlayacaktır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davalılar ile adlarına çıkarılan dava dilekçesinin usulünce tebliğ edildiğine ilişkin belgelere dosya arasında rastlanamadığından, usulüne uygun tebligat yapılamayan bu davalılar yönünden adres araştırılması yapılıp kendilerine; ölü iseler mirasçılarına dava dilekçesi ve eklerinin tebliğ edilmesi ile taraf teşkili sağlanarak sonucuna göre hüküm kurulması gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır - Yorum
  UMMUHAN BURUŞ -
  5 Ağustos 2016

  Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir.

  Cevapla
 • Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır - Yorum
  OĞUZHAN YARAR -
  12 Ağustos 2016

  Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır - Yorum
  YONCA AKÜREK -
  14 Ağustos 2016

  Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak