Atla

Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme


Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme

Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme

Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme

 • Hukuk yargılamasındaki dava çeşitlerinden olup, gerekli hukuki menfaate (yarara) sahip bir kimsenin, bir hukuki ilişkinin var olup olmadığının mahkemece belirlenmesi konusunda açtığı dava.
 • Tespit davaları, menfi veya müspet olarak açılabilir.
 • Tespit davasının konusu, ancak bir hukuki ilişki olabilir, ayrıca davanın bu hukuki ilişkilerin var olup olmadığının hemen tespitinde hukuki menfaatin tespiti gerekir.
 • Tespit davasında Taraflardan her biri, görülmekte olan bir davada henüz inceleme sırası gelmemiş yahut ileride açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın tespiti amacıyla keşif yapılması, bilirkişi incelemesi yaptırılması ya da tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep edebilir.
 • Tespit talebi mahkemece haklı bulunursa karar, dilekçeyle birlikte karşı tarafa tebliğ edilir. Kararda ayrıca, delil tespitinin nasıl ve ne zaman yapılacağı, tespitin icrası esnasında karşı tarafın da hazır bulunabileceği, varsa itiraz ve ilave soruların bir hafta içinde bildirilmesi gerektiği belirtilir

TESPİT DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ'NE İSTEMDE BULUNAN : TC KİMLİK NUMARASI : ADRES : VEKİLİ : (Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin) ADRES : (Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin) KARŞI TARAF : KONU : Delil tespiti istemimizden ibarettir. AÇIKLAMALAR :  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • UMMUHAN BURUŞ -
  5 Ağustos 2016

  Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir.

  Cevapla
 • OĞUZHAN YARAR -
  12 Ağustos 2016

  Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • YONCA AKÜREK -
  14 Ağustos 2016

  Tespit Davası Nedir Dilekçe Örneği Görevli Mahkeme Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak