Atla

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası


Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti Terk Suçu Ve Cezası

Ticareti Terk Suçu Nedir?Ticareti terk olarak bilinen ve işlenen suç İcra ve İflas Kanun tarafından düzenlenmektedir. Kannda yer alan 44 numaralı madde gereğince bu düzenleme yapılmıştır ve suçlu olan kişi 15 gün içerisinde sicilini bildirmek ve bu alanda mal hakkında beyanda bulunmak zorundadır. Eğer suçlu olan kişi mal beyanında bulunmazsa ya da herhangi bir eksiklik mal beyanında tespit edilirse, kişi en az üç ay en fazla bir yıl hapis cezası alır. Bu hapis cezası, alacaklı kimse tarafından şikayet edildiği takdirde suçluya verilir. Bu suç işleyen cezalının en esas nedeni ise, ticareti terk etmesi ve alacakları kimseleri zarar uğratmasıdır. Aynı zamanda ticareti terk etmekle kalmayıp bir de kurtulma mücadelesi vermek de cezaya tekabül eder.

Ticareti Usulüne Aykırı Terk Etmenin Cezası

İcra ve İflas Kanununda yer alan 44. Madde soncunda mal beyanında bulunmak zorunlu bir husustur. Eğer suçlu kimse mal beyanında bulunmuyorsa ya da yanlış bir malı gösteriyorsa, haciz ya da iflas tarzında bir şikayet ön görülür. Bu şikayetin üzerine İcra mahkemesi harekete geçerek 3 aydan bir yıla kadar süren bir hapis cezası verir.Ticareti Terk Suçu Ve CezasıTicareti terk edenler ceza İcra mahkemesi tarafından veriliyor. İcra mahkemesinin gördüğü işler ile diğer mahkemelerin gördüğü işler birbirine karıştırılamaz. Bu konuyla alakalı işlerin davalarına yalnızca İcra Mahkemesi tarafından bakılıyor. Yetkili olan ve davaya bakan İcra mahkemesi ise yalnızca icranın tutulduğu alandaki mahkemedir. Ticareti terk suçu işleyenler için geçirilmesi gereken şikayet vakti, eylem yapıldıktan sonra üç ay ile bir sene arasındadır. Ticareti terk eden kişilerin en az iki hafta içerisinde şikayetini bildirmesi gerekiyor. Kayıtlı bulundukları alana ait ticaret sicillerini, aktif ve pasif isimleri ve adresleri göstermekte olan bir beyanda bulunmaları gerekiyor. Bu beyan ise gazete ve ilan  ile kişilere bildirilir. İlanların masraflarını da beyanda bulunanların ödemesi şarttır ve ödemedikleri durumda ilan kayda geçmemektedir. Mal beyanında bulunulan taraflar ise derhal durumu ve kayıtları tapu sicil dairelerine bildirirler. Türk Patent Enstitüsü'ne de bildirmek gerekir. Bildiriler üzerine sicil kayıtları işlenir ve en az iki ay süresince şerhi verilir. Bu durum aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliğine'de bildiriliyor. Mal beyanında bulunmak zorunlu bir durumdur ve mal beyanında bulunmayanlara ya da değerlerini eksik verenlere hapis cezası şart olunur.Ticareti Terk Suçu Ve Cezası
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BATURAY KOCATÜRK -
  5 Ağustos 2016

  Hukukun buyrukları şunlardır: Dürüst yaşamak, başkasına zarara uğratmamak, herkesin hakkını vermek

  Cevapla
 • ETHEM KAMIŞ -
  13 Ağustos 2016

  Ticareti Terk Suçu Ve Cezası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Zeyneb -
  9 Mart 2017

  Ticareti Terk Suçu Ve Cezası Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak