Atla

Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı


Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı

Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Estetik Gideri

Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan zararın karşılanması adına açılan davalardır. Trafik kazası maddi manevi tazminat ve estetik giderleri için davalar açılabilmektedir. Trafik kazası tazminat davasında yetkili mahkeme, davalının ya da sigorta acentesinin bulunduğu yer mahkemesidir. Trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği ile bir dilekçe yazılarak mahkemeye başvurulabileceği gibi kendi belirlediğiniz bir avukatı görevlendirerek de davayı başlatmanız mümkündür. Trafik kazası tazminat davası zamanaşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Olaydan yani trafik kazasından 5 yıldan fazla bir süre geçmiş ise dava açmak mümkün olmayacaktır. Yani kaza tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde mahkemeye başvurmadığınız takdirde yasal haklardan yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Trafik kazası tazminat avukatı ile görüşerek trafik kazası tazminat davası soruları sorabilir ve bu konu hakkında detaylı bir bilgi elde edebilirsiniz. Avukatınızın konuya hakim olması ve sizi doğru yönlendirmesi durumunda daha hızlı ve sağlıklı sonuca ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Trafik kazası nedeniyle manevi tazminat almak da mümkündür. Kişi bu kazadan dolayı fazlaca etkilenmiş olabilir. Bunun yanında herhangi bir yakınını kaybetmesi durumunda buna bağlı olarak duyduğu acı ve üzüntüyü hafifletmek adına manevi tazminat talep edebilir. Ölümlü trafik kazası sonucu tazminat davası açan kişiler, davalının kusuru oranında bir tazminat almaya hak kazanacaklardır. Bir trafik kazasında, ölüme yol açan sürücünün kusurları yüzdelerle hesaplanır. Sürücünün, kusurunun yüzdesi oranında oluşan hasardaki payı üzerinden, kurulan denklem ile gerekli matematik hesaplamalar yapıldıktan sonra tazminat miktarı belirlenir.

Trafik kazası tazminat hesaplama, kazaya sebep olan kişinin kusuruna göre farklılık göstereceğinden, mahkemenin ödenmesini talep edeceği tutar da değişecektir. Örneğin; bir kazada 4.000 TL tutarında hasar oluşmuş ve kazanın oluşumuna neden olan sürücü %80 kusurlu bulunmuş ise bu kazadaki tazminat 3200 TL tutarındadır ve bu belirlenen tutarı sürücü yani davalı karşılayacaktır. Trafik kazası nedeniyle tazminat estetik giderleri konusunda yargıtayca verilen kararda, trafik kazası sonucu estetik gideri için talep edilen maddi tazminat davası yerel mahkemece red edilmiş olmasına rağmen estetik giderlerin ödenmesine karar verilmiştir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak