Atla

Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma Anlaşma


Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma Anlaşma

Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma Anlaşma

Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma Anlaşma

Trafik kazaları bazen bir yaya ve bir araç arasında ve bazen de araçlar arasında gerçekleşmektedir. Ülkemizde gerçekleşen trafik kazaları kimi zaman ölümlere yol açsa da bazen de o kadar kötü durumlara sebep olmaz. Trafik kazalarında meydana gelen zararların tazmini için taraflar yargıya başvurmaktadırlar. Yargı en adaletli çözüm olsa da son zamanlarda uzlaşma da hukuk sistemimiz içinde yer almakta ve özellikle kamu hukukuna varmayan davalarda kişilerin yargıya gitmeden uzlaşmaya vardıkları gözlemlenmektedir.

Uzlaşma özel hukuk alanındaki uyuşmazlıklarda ortaya çıkan ve tarafları karşı karşıya getirip ortak bir çözüm bulan kurumdur. Uzlaşma genelde avukatlar aracılığı ile yapılmaktadır. Avukatlar tarafların hak kaybına uğramasını engeller. Trafik kazalarında az hasarın meydana geldiği ve ölümün meydana gelmediği sonuçlarda yani resen yargıya varmayan konularda uzlaşma kullanılmaktadır. İçeriğine baktığımızda şunları görmekteyiz:

Trafik kazalarında uzlaşacak yani anlaşacak olan tarafların anlaştığının geçerli olabilmesi için bunu yazılı hale getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde zarara uğrayan tarafın halen yargıya başvurma hakkı devam etmektedir. Bu nedenle uzlaşacak olan taraflar uzlaşmanın içeriğini yazılı hale getirmelidirler. Hatta kendilerini güvence altına almak isterlerse resmi kurum olan noter tarafından onaylatabilirler ve adi yazılı sözleşme niteliğinden çıkartarak daha da güvenli bir yol izlerler.

Trafik kazası sonrası zarar gören kişi 3 yerden talepte bulunabilir. Bunlar:

  • *Haksız fiil hükümlerine dayanarak kazayı gerçekleştiren kusurlu kişi
  • *Eğer aracın ruhsatı bir başkasına ait ise bu durumda ruhsat sahibi kişi, Türk Hukuku sisteminde buna araç işleten denmektedir. Türk Borçlar Kanununda araç işletenin sorumluluğu altında bu kişiler sorumlu tutulmaktadır.
  • *Sigorta şirketleri

Yukarıda bahsi geçen bu 3 kişi kazada zarar gören kişiye karşı müşterek ve müteselsilen sorumludurlar. Yani talepte bulunacak olan zarara uğrayan kişi talepte bulunacağı zaman bu 3 kişiyi de göz önüne almalı ve hak kaybına uğramamak için diğer haklarını saklı tuttuğunu beyan etmelidir.

Talepte bulunacak olan kişi yazılı olarak gerçekleştireceği sözleşmede tazminatları açık ve anlaşılır şekilde karmaşaya mahal vermeyecek şekilde belirtmelidir. Makalemizde Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma Anlaşma konulu makale bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak