Trafik Kazası Tazminat Arabuluculuk | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Trafik Kazası Tazminat Arabuluculuk

Trafik Hukuku Avukatı Ankara

Trafik Kazası Tazminat Arabuluculuk Nasıl Olur? Trafik kazası sebebi ile, maddi tazminat için sigorta şirketine manevi tazminat içinde dava açılabiliyor.

En az bir aracın katıldığı bir kazada ölüm ya da yaralanma gibi bedensel zararlar ile, üçüncü kişilere ait olan ev, arazi ve araba gibi mal varlıklarında meydana gelen maddi zararların karşılanması amacı ile, sigorta şirketine, diğer manevi zarar içinde, trafik kazası manevi tazminatı davası açılabilir.

Bu dava hem bedensel hem de mal varlığı açısından meydana gelen manevi zararlara karşılık olarak açılabilir.

Trafik Kazası Tazminat Arabuluculuk

Arabuluculuk, aralarında herhangi bir husumet bulunan tarafların, yargı yoluna gitmeden önce, aralarındaki husumetin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde çözülebilmesi için hizmete sunulmuş olan bir uygulamadır. Tarafların yapacağı başvuru sonrasında, Adalet Bakanlığı tarafından bir arabulucu görevlendirilir.

Arabulucu, her iki taraf için de uygun olan bir zamanda bir görüşme ayarlar ve tarafları bir araya getirir. Bu görüşmeye tarafların rızası dahilinde, husumetin giderilmesine fayda sağlayacağına kanaat getirilen, alanında uzman kişiler de katılabilir.

Arabuluculuk görüşmesi sonunda taraflar arasındaki husumetin giderilmesi amaçlanır.

Arabulucunun, arabuluculuk faaliyetlerini sonlandırması için toplam 4 hafta süresi vardır. Bu süre içerisinde, olumlu ya da olumsuz bir şekilde süreci sonlandırılmaz ise 2 hafta daha uzatılır.

Arabuluculuk Sürecinin Sonlandırılması

Dört haftalık arabuluculuk süresi boyunca, taraflar arasındaki sorun, arabulucu sayesinde çözülür ise, mahkemeye başvurulmasına ve sorunun yargıya taşınmasına gerek kalmaz.

Arabuluculuk görüşmeleri olumsuz olarak sonlandırılmış ise, taraflar arabulucunun vereceği tutanak ile birlikte, mahkemeyi başvurarak dava sürecini başlatır. Dava sürecinin sonunda, hâkim tarafından uygun görülen karar açıklanır.

Trafik Kazası Tazminatı 2020

Trafik kazaları sonucu, yapılacak olan trafik kazası tazminatı talepleri zorunlu olarak öncelikle sigorta şirketine iletilir. Şayet sigorta şirketi, talep edilen miktarı ödeyemez ya da eksik ödeme yaparsa, Sigorta Tahkim Kurulu’ an başvurulur.

Sigorta şirketi ve Sigorta Tahkim Kurulu yapılan başvurular sonucunda istenilen sonuç elde edilemez ise, geriye kalan tek yöntem yargıya başvurmaktır. Trafik kazaları nedeni ile sigorta şirketlerine karşı açılacak olan manevi tazminatı davaları, ticari davalar kapsamında yer alır.

Ticari davalarda, dava açılmadan önce arabuluculuk başvurusu yapılması bir zorunluluktur. Arabulucuya başvuru yapmadan, ticari bir dava açılması mümkün değildir. Yapılacak arabulucu başvurusu sonrasında, arabuluculuk süreci başlar.

Taraflar arasında yapılan arabuluculuk görüşmeler 4 hafta içerisinde sonlandırılmak zorundadır. Bu süre içerisinde, olumlu ya da olumsuz bir şekilde süreci sonlandırılmaz ise 2 hafta daha uzatılır. Bu Süreçte olumlu olarak sonlanırsa, yargıya gidilmesine gerek kalmaz. Şayet olumsuz bir sonuç ile arabuluculuk faaliyetleri sonlanırsa, taraflar süreci yargıya taşır ve son kararı mahkeme verir. Dolayısıyla trafik kazası arabuluculuk başvuruları her aşamada yapılabilir.

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir ?

Mahkeme trafik kazası tazminatı ile alakalı, karar verirken, mevcut olay sebebi ile acı ve elemin kısmen de olsa giderilmesini amaçlamalıdır. Bundan dolayı mahkeme tazminat miktarı belirleme aşamasında, şu hususları dikkate almalıdır;

  • Tarafların ekonomik ve sosyal durumları.
  • Kaza olayının oluşma şekli.
  • Taraflarda bulunan kusur durumu.
  • BK md.4 gereği hak ve nesafet kuralları.
774 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp