Trafik Kazası Tazminat Avukatları Ankara | Ankara Avukat

Trafik Kazası Tazminat Avukatları Ankara

Trafik Kazası Tazminat Avukatları

Trafik Kazası Tazminat Avukatları Ankara Konuları Nelerdir? Trafik kazası Tazminat süreci belirli başvuru ve dava aşamalarının tamamlanması ile olabilmektedir.

Trafik kazası tazminat öncelikle ceza davası, sigorta şirketine başvuru ve sonrasında sigorta tahkime başvuru aşamaları tamamlanarak sonuca ulaşılmaktadır. Bu süreçlerin tamamlanmasında Trafik Kazası Tazminat Avukatları ile profesyonel destek alabilirsiniz.

Trafik Kazası Ceza Davası

Trafik kazasının cezalandırılması konusu Türk Ceza Kanunu, Karayollaı Trafik Kanunu ve Borçlar Kanunu ile belirlenmiştir. Her yıl ne yazık ki yüzlerce insan trafik kazası yüzünden hayatını kayıp etmektedir. Trafik kazası cezası bulunmasına karşın, bu cezalar trafik magandalarını yıldırmak için ne yazık ki yeterli olmamaktadır.

Trafik Kazası için Tazminat Başvuru

Trafik kazası davası açarak kaza sonucunda oluşmuş olan zararın onarılmasını talep edebilirsiniz. Bu talepte bulunmak isteyen kişilerin kusursuz olan taraf olması gerekir.

Trafik kazasının Kara yolları Trafik Kanunu’nda yer alan 3. Madde ile uyumlu olması da beklenir. Bu maddeye göre, trafik kazası sonucunda ortaya muhakkak bir zarar çıkmış, olay kara yollarında meydana gelmiş ve bir veya birden fazla aracın karışmış olması gerekir.

Trafik Kazası Nedenleri Nelerdir?

Trafik kazası yaşanmasında birden çok neden etkili olabilir. Bu nedenler;

 • Alkollü araç kullanmak
 • Acemi sürücü olmak
 • Hız limiti aşmak
 • Kurallara uymamak
 • Hatalı solama yapmak olarak sıralanabilir.

Trafik Kazası Yaralanma Maddi ve Manevi Tazminat

Trafik kazasında manevi tazminat alma hakkının doğması için, bazı şartların meydana gelmiş olması gerekmektedir.

Trafik kazasında mağdur olan tarafın yaşadığı maddi zararları karşılamak amacıyla, sigorta şirketine trafik kazası tazminat için başvuru yapılması gerekmektedir.

Ölüm ya da yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında, oluşan maddi manevi zararları karşılamak amacıyla talep edilen maddi ya da manevi tazminat çatısı altında, kazanın oluşumuna sebebiyet veren kişi ya da kurumdan tahsis edilmektedir.

Maddi ve manevi tazminat davalarının arasında bulunan en büyük fark, maddi zararların karşılanması oldukça kolayken manevi zararların karşılanması için oldukça yüksek meblağların söz konu olmasıdır.

Karşı tarafa bir ceza niteliğinde olup, kazazede ve ailesinin yaşadığı travmayı atlatmasında yardımcı olması amacıyla, trafik kazasında manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Manevi Tazminat Davası Açmak İçin Gereken Belgeler

Trafik kazasında tazminat davası için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Trafik kazası tespit tutanağı
 • Kişilerin ifade tutanakları
 • Sigortalı olan aracın ruhsatı, ehliyet ve alkol raporları
 • Sağlık kurumu raporu
 • Kazanın gerçekleştiği gün hastaneden alınmış olan ilk adli rapor
 • Epikriz ve diğer tüm hastane raporları
 • Eğer bulunuyorsa, kazazedenin maaş bordrosu
 • Kazazedenin nüfus cüzdanı fotokopisi

Trafik Kazası Uzlaşma, Sigorta Şirketine Başvuru

Trafik kazası için uzlaşma konusunda sigorta şirketi özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu sebebiyle neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Trafik kazası uzlaşma konusunda artan tehlike ve riske karşı tarafların hakları hakkında bilgi sahibi olması oldukça önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı da sigorta şirketleri; yeni uygulama kapsamında uzlaşma konusunda destek olmak durumundadır.

Karayolları üzerinde bir ya da birden fazla aracın sebep olduğu kazalar neticesinde yaşanan ölüm ve yaralanma durumlarına karşılık, meydana gelen hasarların mahkemeye gitmeden çözülmesi için uzlaşma oldukça önemlidir.

Trafik Kazalarında Uzlaşmaya Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarında uzlaşma sonrası tazminat talep edilemez. Trafik kazası neticesinde yaşanan sorunlar için ya dava açılır, ya da uzlaşmaya gidilir. Özellikle ölümlü trafik kazaları için zarara uğrayan kişiler, birçok konuda tazminat için talepte bulunabilir.

Türk Borçlr Kanunu kapsamında 53. Maddesine göre düzenlenmektedir. Buna göre kişiler:

 • Cenaze giderleri için tazminat talep edilebilir.
 • Ölümün hemen gerçekleşmediği durumlarda tedavi giderleri talep edilebilir.
 • Destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilir.
 • Trafik kazası avukat ve danışma konuları için diğer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri