Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Banka Dosya Masrafı İadesi  > Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti

Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti, Tüketici hak aram konusunda yapmış olduğu başvuru ve dava aşamalarında karşı taraf olan yani tüketiciden haksız olarak kesilen dosya masrafı, kredi kartı aidatları v.b masrafları ödememek için Tüketici yıldırma, dava açma gibi yapılan işlemlerle hak aramayı engellemeye çalışmaktadır. Banka tüketiciye karşı tüm işlemleri avukat ile takip ettiğinden, tüketici bu konuda eksik bilgi sahibi olduğundan, geri adım atmaktadır.

Oysa ki bu konularda Tüketiciye bir çok konuda destek sağlayan Tüketici dernekleri ve Tüketici avukatı bulunmakta ve bu yerlerden hukuki destek alabilmektedir. Kaldı ki bankaların yapmış olduğu itirazlar, açmış olduğu davalarrın tümünü yerel ve yargıtay kararları doğrultusunda kaybetmektedirler. Yukarda anlatılan bilgiler doğrultusunda bankaların dava açması Tüketicinin haksız olduğunu göstermemektedir. Dolayısıyla Tüketici bankanın açımış olduğu davayı gerek kendisi veya avukat ile takip etmesi durumunda haklı çıkacaktır. (Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti)

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcrası

Tüketici davaları genellikle ticaret ve alışveriş konularında çıkmaktadır. Tüketici hakem heyetine bandan alınan kredi ve masrafların iadesi için başvuru ve şikayet yapılar. Açılan davalar çoğunlukla tüketici lehine sonuçlanmaktadır. Tüketici hakem heyeti kararlarının icrası derhal geçerlilik kazanmaktadır. Bu sebeple tüketici davalarının birçoğu kısa sürede tamamlanmaktadır. Tüketici hakem heyeti kararlarının bağlayıcılığı mahkeme kadar geçerlidir. Tüketici hakem heyetlerinin kurulma amacı tüketiciyi korumak olduğu kadar, yerel mahkemelerde oluşacak zaman kaybı ve yoğunlaşmayı da engellemektir. Tüketici hakem heyeti kararı ilamlı olarak davalıya iletilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarının icrası kolayca giderilebilmektedir.

Tüketici mahkemesi kararlarının icrası gerçekleştirildiği andan itibaren davalı tüketiciye karşı doğan borcunu ödemekle yükümlüdür. Davalının mahkemeye başvurusu sonunda mahkemenin karar kıldığı tazminat bedeli davalıdan talep edilir. Verilen süre içerisinde talep edilen tutarın davalıya ödenmemesi durumunda davalının mal varlığına icra tedbiri konma hakkı vardır. İcra sonrası tüketicinin hakem heyeti kararına itiraz hakkı bulunmaktadır.

İtiraz halinde tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Tüketici mahkemelerinin verecekleri kararlar kesindir. Ve uygulanma zorunluluğu vardır. Hakem heyetine itiraz eden kişi bir üst mahkemeye başvurabilir. Tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleri, tüketicilerin haklarını korumak üzere kurulmuş ve hukuk kurallarınca yetkilendirilmiş hukuki mercilerdir. Tüketiciler ile mal ve hizmet arz eder halde bulunan kuruluşluların haklarını birbirine karşı korumak bu kurumların görevidir. Bu kurumlar sayesinde rekabet ortamı ve sağlıklı alışveriş ortamı korunmakta ve devamlılığı sağlanmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır? Şikayet Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyetine, tüketici mahkemesine yazacağınız bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Ayrıca bu mahkemeye başvururken hiçbir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü bu dava tüm dilekçe ve harç masraflarından muaf tutulmuştur. Bu nedenle dava başlangıcında ya da bitiminde bir bedel ödemek zorunda kalmazsınız. (Tüketici Hakem Heyeti Banka Şikayeti)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor