Türkiye’de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > Türkiye’de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma

Türkiye’de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma

Türkiye'de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma

Türkiye’de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma, Yurt dışında boşanmanın Türkiye’de tanınması 2019 .

Yurt dışında boşanmanın Türkiye’de tanınması 2019 yılı itibarıyla geçtiğimiz yıllara nazaran artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilecek. 2019 yılında yurt dışında boşanmanın Türkiye’de tanınmasını daha kolay kılan durum ise özel durumlar hariç dava şartının ortadan kaldırılması oldu.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamaya göre, yurt dışında yaşadıkları ülkenin kanunlarına gören boşanmış olan çiftler, boşanma kararının Türkiye’de tanınması için tanıma ve tenfiz davasına açmalarına gerek kalmayacak.

Yaşadıkları ülkelerin yetkili makamlarınca verilen boşanma, evliliğin butlanı, iptali ya da çeşitli gerekçelerle evliliğin geçersizliğine yönelik verilen kararlarla birlikte o ülkedeki Türkiye’nin temsilciliklerine başvurmaları yeterli olacak.

Başvurunun ardından, yabancı ülkede alınan boşanma kararının kesinleşmiş olduğunun anlaşılması ve Türk kamu düzenine uygunluk şartının sağlanmasıyla birlikte Türk vatandaşlarının yurt dışındaki boşanma kararı Türkiye’deki nüfus kütüğüne işlenecek.

Boşanan çiftler ya da temsilcileri birlikte başvurmalı

Bu işleme ilişkin en önemli şart, boşanmış olan çiftlerin yabancı ülkedeki Türkiye temsilciliklerine birlikte gelmeleri zorunluluğudur. Bir başka deyişle boşanan çiftler ya da avukatları birlikte başvurmaları gerekiyor.

Birlikte başvuru yapılmaması durumunda, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çiftlerin Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açması gerekecek.

Tanıma ve Tenfiz Davası Masrafları | Türkiye’de Geçerli Sayılan Boşanma Tanıma

Yurt dışında boşanmış olan ve Türkiye’deki nüfus kayıtlarında evli görünen çiftlerin, yabancı ülke mahkemelerince alınan kararın Türkiye’de geçerli kılınması için açılması gereken dava türleri tanıma ve tenfiz davalarıdır.

Kısaca açıklamak gerekirse, tanıma ve tenfiz davalarından alınacak olumlu sonuçlar, yabancı mahkemenin kararının Türk yasalarınca kabul edildiğinin ve Türkiye’de uygulanabileceği hükmüdür. Yani yurt dışında boşandığınız da Türkiye’deki evli olarak görünen kaydınızı yeniden bekar olarak düzeltmeniz için tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Masrafları Nelerdir?

Usul bakımından kolay davalar olan tanıma ve tenfiz davaları için en çok sorulan sorulardan birisi de “tanıma ve tenfiz davası masrafları” ile ilgilidir.

Her hukuki davada olduğu gibi tanıma ve tenfiz davası masraflarında ilk kalem, açılacak olan iki dava için adliyeye ödenecek olan harç ve gider avanslarıdır.

Tanıma ve tenfiz davası masrafları için ikinci kalem ise avukata ödenecek olan vekalet ücretidir. Dava açılması için ödenecek masraflar her yıl belirli oranlarda artırıldığı için dava döneminde araştırılmasında fayda vardır. Avukatın talep edeceği vekalet ücreti de her avukat için farklı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor