Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Ödenmesi

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Ödenmesi ile nafaka davası açılması ve aile mahkemesi kararı ile olmaktadır.

Anne ve babaları ayrılmış olan çocuğun bilindiği üzere 18 yaşını doldurması ile nafaka hakkı son bulmaktadır. Eğitimi devam eden çocukların nafaka alınması için yardım nafakası adı altında anne babaya nafaka davası açabilir.

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka talebini, hak sahibi 18 yaşına ulaştığı için davayı kendisi açması gerekmektedir. Aile mahkemesine dava açan çocuk İştirak nafakasını yardım nafakasına dönüşmesini isteyebilir.

Almış olduğu iştirak nafakası eğitim masrafları için yeterli değilse, okul masraflarını belgelendirecek makbuzlar ile veya olabilecek masrafları için nafakanın yeniden güncellenerek yükseltilmesini de isteyebilir.

Anne Babaya Nafaka Davası Nasıl Açılır

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka İçin Yardım nafakası nedir?

Türk Medeni Kanunu, anne ve babaların çocuklarına karşı bakım yükümlülüğünün ergin oluncaya kadar sürdürülmesini zorunlu kılar.

Bu kanun maddesiyle ilgili olarak boşanma davası sonucunda verilen iştirak nafakası, çocuğun ergin olmasıyla son bulur.

Ancak ergin olmasına karşın, çocuk eğitimine devam ediyorsa sona eren iştirak nafakasının yerine, eğitimine devam eden çocuklar tarafından yardım nafakası davası açılabilir.

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Davası Nasıl Açılır

İştirak nafakasının yardım nafakasına dönüşmesi, için çocuk ikametgahında anne ve babasına aile mahkemesinde dava açabilir.

İştirak nafakasının yardım davasına dönüştürülmesi çok sık rastlanan bir hukuki süreçtir.  Kanunen erginliğe erişen çocuğun iştirak davası kesilmesine rağmen eğitimine devam edebilmesi için gereken maddi güce sahip olmayabilir.

Bu durumlarda çocuklar 18 yaşını doldurdukları günden itibaren, maddi sıkıntıya düştüğünü ispatlayarak eğitimlerini sürdürebilmek için anne veya babasından aldığı iştirak davasının yardım nafakasına dönüştürülmesi talebiyle dava açabilir.

Üniversitede Okuyan Çocuk Yardım Nafakası

Açık öğretim okuyan öğrenci nafaka alabilir mi

Aile mahkemesi ve Yargıtay kararları incelendiğinde yardım nafakasının mümkün olduğu eğitim süreçleri, üniversite eğitimi, üniversiteye hazırlık eğitimi, meslek yüksek okulu eğitimi, açıköğretim olarak sıralanabilir.

Nafaka davalarının açılması, nafakanın kaldırılması, nafakanın ödenmemesi ceza davası gibi hukuki uyuşmazlıkların çözümünde nafaka avukatı ve danışmanlık ile sürecin takip edilmesi faydalı olacaktır.

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka Yargıtay Kararı

NAFAKA DAVASI. DAVALININ EĞİTİME DEVAM ETMESİ. TARAFLARIN GELİR VE İÇİNDE BULUNDUKLARI MUHTAÇLIK DURUMU GÖZETİLEREK NAFAKANIN KALDIRILMAYARAK YARDIM NAFAKASI OLARAK DEVAMI GEREĞİ.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri