Uyap Dosya Sorgulama

 • Uyap Dosya Sorgulama Yargı İşlemleri Artık Daha Kolay
 • UYAP ile internet üzerinden, taraf olduğunuz dosyalar hakkındaki temel bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz.
 • UYAP DOSYA SORGULAMA

UYAP DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR

 • E-imza adresinde bildirilen şirketlerin birinden temin edildikten sonra; adresinden Vatandaş Portal giriş sayfasına bağlandıktan sonra; Vatandaş Portal’a dört farklı şekilde (İmzasız, E-İmza, M-İmza ve E-Devlet) bölümlerinden giriş yapılabilir.
 1. İmsasız giriş; Portala Giriş seçeneklerinden “İmzasız” seçeneğine tıklayın, güvenlik için gelen karakterleri boş kutucuğa yazın, giriş düğmesine tıkladıktan sonra sonra; açılan ekranda “ Dosya Sorgulama“ düğmesine tıklayın, dosyanızın işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı, ya da Adli Tıp bölümünü, davanızın görülmekte olduğu il, adliye, mahkeme, T.C Kimlik Numarası ve Cüzdan Seri No’sunu sisteme girdikten sonra sorgula düğmesine tıklayın. Böylelikle ilgili birimde tarafı olduğunuz dosyalar listelenir ve görüntülenir. Not: İmzasız girişte sadece dosya kapak bilgilerine (dava konusu, değeri, tarafları, aşaması, duruşma günleri ve dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği gibi) ulaşılabilir.
 2. Elektroniz İmza ile giriş; Elektronik imza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “E-İmza” seçeneğine tıklayın, karşınıza gelen “Akıllı Kart Tipini Seçiniz” ekranından kart tipinizi seçerek tamam düğmesine tıklayın, karşınıza şifre giriş ekranı gelir, bu ekranda şifre alanına Akıllı Kart şifresini girerek imzala düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.
 3. Mobil İmza ile giriş; Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden ‘M-İmza’ seçeneğine tıklayın, gelen ekranda operatörünüzü seçerek telefon numaranızı yazın, alt kısımda bulunan T.C Kimlik No alanına T.C. Kimlik Numaranızı yazarak giriş düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.
 4. E-Devlet üzerinden giriş; Elektroniz İmza ya da Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden ‘E-Devlet’ seçeneğine tıklayarak, giriş yapabilir ve dosya ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.

(Bu Yazı uyap.gov.tr Sayfasında alımıştır)

DAVA DOSYA SORGOLAMA NASIL YAPILIR

 • Uyap dosya sorgulama yapılmak isteniyorsa, google uyap dosya sorgulama yazarak ilgili sayfalar kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yukarda sayfamızda belirtmiş olduğumuz liki tıklayarakda uyap dosya sorgulama kısmına girebilirsiniz.
 • Uyap dosya sorgulama yapmak için bazı bilgilerin elinizde hazır olması gerekmektedir. Adalet Bakanlığının interaktif projesi olan UYAP (ulusal yargı ağı projesi) Uyap dosya sorgulama sayfasına girdiğinizde sizden istenecek işlemler ve bilgiler şunlardır
 1.  TC Kimlik numarası
 2.  Dava dosyası hakkında bilgiler
 3.  Adliye ve davanın görüldüğü Mahkeme bilgileri ve numarası (Örnek:ankara adliyesi, 10. Aile Mahkemesi)
 4.  Mahkemelerin dosya numarası listeleri

DAVA SORGULAMA YAPILARAK AŞAĞIDAKİ SONUÇLARI KISACA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

 1. Taraf bilgilerine, avukat bilgileri ad soyad
 2. Duruşma günleri
 3. Duruşma yapılıp, geçtiyse duruşmanın kısa olarak nasıl sonuçlandığı şeklinde dosya takibi yapabilirsiniz.
 4. Tanık isim listeleri

Ankara Avukat