UYAP Dosya Sorgulama

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler

UYAP Dosya Sorgulama

UYAP Dosya Sorgulama

Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri dijital ortamda da yapılabiliyor. Adalet Bakanlığı UYAP Bilişim Sistemi olarak bilinen dijital platform sayesinde, vatandaşlar hakkında açılan davalara, dava dosyalarının akıbetine, alınan kararlara kolayca ulaşabiliyor. Peki UYAP’a nasıl girilir? UYAP’ta dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılır? | UYAP Dosya Sorgulama

Türkiye’de vatandaşlar devlet dairelerinde gerçekleştirdikleri birçok işlemi artık e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyor. Belediyeler, kaymakamlıklar, bakanlıklar, nüfus müdürlükleri, adliyeler, emniyet genel müdürlükleri ve daha birçok devlet dairesinde, bazen saatlerce sıra beklemek zorunda kaldığımız işlemler e-Devlet sayesinde birkaç tıkla saniyeler içerisinde halledilebiliyor.

Zaman tasarrufu bakımından çok büyük avantaj sağlayan e-Devlet işlemleri sayesinde hem devlet her yıl tonlarca kağıttan tasarruf edilirken, işlem bedelleri de tarihe karıştı.

e-Devlet kapısında vatandaşlara sunulan hizmetler arasında UYAP dava dosyası sorgulama işlemi de mevcut. UYAP sayesinde hakkınızda açılan davalar olup olmadığını öğrenebilir, açılan davaları takip edebilir, dava sonuçlarına ulaşabilirsiniz. | UYAP Dosya Sorgulama

E-Devlet Üzerinden UYAP Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

UYAP ile dava dosyası sorgulamak için E-Devlet kapısının internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresini ya da UYAP bilişimi sisteminin resmi internet sitesi olan vatadas.uyap.gov.tr adreslerinden birisini ziyaret edebilirsiniz. Zaten UYAP’ın resmi sitesi de sizi e-Devlet kapısına yönlendiriyor.

Bu adresler üzerinden girdiğinizde kimlik bilgisi doğrulaması yapılabilmesi adına, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ilgili alanlara yazarak portala erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet’e girdiğinizde kurumlar bölümüne tıklayarak, açılan sayfada Adalet Bakanlığı menüsünü açabilirsiniz. Açılan menüde karşınıza çıkan işlemlerden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri başlığının altında dosya sorgulama linkine tıklayarak hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını öğrenebilirsiniz (UYAP Dosya Sorgulama).

Ayrıca yine e-Devlet üzerindeki Adalet Bakanlığı hizmetleri altında yer alan bölümde UYAP vatandaş girişine tıklayarak UYAP bilişim sistemi uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Uygulamaya yönlendirildiğinizde açılan UYAP Vatandaş uygulamasında çok daha detaylı olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sol menüde yer alan işlemlerden dosya sorgulama seçeneğini ziyaret ederseniz.

Dosya sorgulama ekranında “Yargı Türü”, “Yargı Birimi”, “Mahkeme” bölümlerini doldurarak arama yapabilirsiniz. Sadece açık olan dosyaları değil, adınıza olan kapanmış dava dosyalarını da inceleyebilirsiniz.  UYAP üzerinden alacağınız her türlü belgelerin resmiyeti de bulunmaktadır. | UYAP Dosya Sorgulama

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor