Atla

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası


Kira Tespit Ve Uyarlama Davası

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası

Türk hukuk sistemi dahilinde kira uyarlama davaları şeklinde ‘özel’ bir mevzuat söz konusu değildir. Bu durumda pek çok noktada kiracı ve kiralayan ve diğer kişiler arasındaki olayların çözümü konusunda karmaşanın meydana gelmesine neden olabiliyor.

Ancak her ne kadar Türk hukuk sisteminde kira uyarlama davaları şeklinde ‘özel’ bir mevzuat söz konusu olmasa da Yargıtay veya mahkeme tarafından alınan kararlar ile meydana gelmekte olan dava türlerini kapsamına almaktadır. Bu tip davalar Türkiye’ de yaygın olarak döviz hareketlerini temel alıyor.

Dövizin ani şekilde yükseliş göstermesi sonucunda kiraya verilen gayrimenkulün kira ödemelerinin döviz şekline dönüştürülmesi ya da döviz ile kiraya verilmiş olan gayrimenkulün kira tutarında artış uygulanması gibi konulara ilişkin olarak kira uyarlama davası talebi gerçekleştiriliyor.

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Son yıllarda ise ağırlıklı şekilde ‘uzun süreli kira sözleşmeleri’ için ve yaşam standartlarının önemli derecede değişikliğe uğramış olması sonucunda kira sözleşmesinin ‘tutar’ yönünden sözleşmeye taraf olan taraflardan herhangi birisinin sürdürebilir durumda olmaması halinde, yeni şartlara uygun kira bedeli belirlemesinin yapılması için bu davalar açılıyor. Ancak pek çok kişinin kira uyarlama davası ile kira tespit davasını karıştırdığı biliniyor ki bu konuda hassas hareket edilmesi gerekir.

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası Açmak İsteyen Ne Yapmalı?

Kira uyarlama davası açabilme hakkına sahip olan kişi veya kişiler, kira sözleşmesine konu olan önemli husus ile ilgili olarak uygulamanın mümkün olmadığını düşünen her iki taraf açısından da açılabiliyor. Bu noktada kira uyarlama davası açacak kişilerin, davayı açan taraf olarak, davaya konu olan etkileri somut şekilde ispat etmek yükümlülüğüne de sahiptir.

Kira uyarlama davası açmak isteyen kişiler öncelikli olarak mevcut kira sözleşmesi içeriğinde yer almayan ya da öngörülebilmesi olanaklı olmayan bir durumun varlığını ispat etmelidir.

Kira uyarlama davası açabilme hakkı veren durumlara örnek olarak gayrimenkul çevresinde büyük bir alt ya da üst geçit uygulamasının gerçekleştirilmesi ya da ülke genelinde devalüasyon  ya da enflasyon kaynaklı ekonomik krizlerin meydana gelmesi verilebilir. Bu haller durumunda sözleşmenin mevcut durumuna göre önemli değişikliğin söz konusu olması nedeni ile taraflardan birisince kira uyarlama davası açılabilmesi mümkündür.

Kira Tespit Ve Uyarlama Davasında Taraflar Arasında Dengenin Önemi

Kira uyarlama davalarında mevcut sözleşmede tarafların haklarının dengede olması da büyük bir önem taşır. Tarafların imzaladığı kira sözleşmesi dahilinde bulunan maddelerin bir taraf açısından dengenin bozulduğunu göstermesi durumunda ve bu söz konusu denge sorununun taraf açısından önemli düzeyde kira sözleşmesinden doğan sorumluluklarını yerine getirebilmeyi olanaksız kılması durumunda da kira uyarlama davası açabilme hakkı bulunur.

Buna karşın kira uyarlama davası ile dava tarihinden evvelki davalar açısından uyarlama talep edilip, edilmeyerek, dava sonrasında olan kira tutarları açısından bir fiyat belirlemesi söz konusu olur.

Bunun dışında 1 yılı geçmemiş olan ‘kısa süreli’ şeklinde nitelendirilen kira sözleşmelerinde ve kira sözleşmesinin sona ermesine 1 yıl kalması durumunda kira uyarlama davasının açılabilmesi söz konusu olmaz.

 

Kira sözleşmeleri adi kira veya hasılat kirası olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Konu içerisinde geçmesi nedeniyle kira alacağı davası konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası Ne Zaman Açılır

Uyarlama davalarında görevli mahkeme mecurun yıllık kira bedeli dikkate alınarak belirlenmektedir. Yıllık kira bedeli HUMK da belirlenen sınırın altında ise Sulh Hukuk Mahkemeleri, üstünde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri görevli sayılmaktadır.

Kira bedelinin arttırımı hükmünün iptali için açılan davalar ise uyarlama davalarından farklı olarak tespit davası niteliğinde olup görevli mahkeme HUMK md 8 doğrultusunda Sulh Hukuk mahkemeleridir.

Kira Tespit Ve Uyarlama Davası Şartları

Kira Uyarlama davalarında önce Kural olarak, kira akdinin kurulduğu sırada taraflar arasında dengenin mevcut olduğu kabul edilmektedir.

Uyarlama davası, sözleşmenin imzalanmasından sonra meydana gelen, toplumun büyük kısmını etkileyerek kişilerin sosyal ekonomik dengesini bozan olaylar sonrasında taraflardan biri için edim ifasının katlanılamayacak hale gelmesi nedeni ile açılır ve davada kira parasının değişen durumlara uyarlanması istenir.

Kira Uyarlama davası açabilmek için olağanüstü olayın önceden öngörülemeyen ve beklenilmeyen bir olay olması gerekmektedir.

uyarlama davası şartları, uyarlama davalari, uyarlama davası dilekçe örneği, kira uyarlama davası, uyarlama davası nedir, ceza uyarlama davası, kira uyarlama davaları, uyarlama yargılaması.

Bir sonraki makale olan kira tahliye davası nasıl açılır konusunu okuyabilirsiniz.  

   

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kira Tespit Ve Uyarlama Davası - Yorum
  MELİHA BUYRAZ -
  15 Ağustos 2016

  Uyarlama Davası, Kira Uyarlama davaları Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
 • Kira Tespit Ve Uyarlama Davası - Yorum
  CEYDA KUZUCU -
  15 Ağustos 2016

  Uyarlama Davası, Kira Uyarlama davaları hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Kira Tespit Ve Uyarlama Davası - Yorum
  RIDVAN DEMİRSOY -
  17 Ağustos 2016

  Uyarlama Davası, Kira Uyarlama davaları Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Kira Tespit Ve Uyarlama Davası - Yorum
  Erkam -
  19 Aralık 2016

  Uyarlama Davası, Kira Uyarlama davaları Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Kira Tespit Ve Uyarlama Davası - Yorum
  İstemi -
  31 Ocak 2017

  Uyarlama Davası, Kira Uyarlama davaları Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak